Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvoj

Ozon – přítel člověka i úřadu

Své přednosti prokazuje ozonová dezinfekce nejen v dobách pandemie

Jak konkrétně může ozon prospět právě vašemu městu nebo obci? Pojďme se společně podívat na pár praktických způsobů využití ozonu, které už vyzkoušel a do praxe uvedl ryze český výrobce generátorů ozonu Bioozon.

Dezinfekce uzavřených prostor

Pro všechny prostory, kde se nutně potkává větší množství lidí, je dezinfekce věc naprosto zásadní. Spočítali jste si někdy, kolik osob denně navštíví právě ten váš obecní či městský úřad, kolik si jich tam doslova „podá kliku“? Každého návštěvníka přitom musíme vnímat jako potencionální riziko, jak pro zastupitele a pracovníky úřadu, tak pro ostatní návštěvníky. Jak konkrétně toto riziko snížit či dokonce úplně eliminovat? Velmi jednoduše.

Ozon zaracuje v noci

Všechny uzavřené prostory, ať už to jsou kanceláře, haly, informační centra, knihovny, nebo lékařské ordinace, lze během jedné až 3 hodin vydezinfikovat tím způsobem, že se do daných prostor napustí ozon z generátoru příslušného výkonu. Jakmile se ozon přestane vyrábět, jeho koncentrace v místnosti začne klesat, protože se ozon začne samovolně rozpadat na „obyčejný“ kyslík, poté se jeho případné zbytky vyvětrají. V praxi by to tedy mohlo vypadat tak, že zvláště exponované prostory, kam přicházejí lidé zvenčí, se budou ozonem dezinfikovat každou noc. Nikdo pak nemusí mít obavy, že by na něj v takto ošetřených prostorách druhý den ráno číhalo nějaké nebezpečí.

Pronikne všude, nezničí nic

Oproti jiným způsobům dezinfekce má použití ozonu i tu výhodu, že ozon jako plyn sám pronikne všude, do každé škvíry a štěrbiny, a nevynechá ani kousíček čištěných prostor. A nejenže neponičí různé povrchy, jejichž odolnost proti různým chemickým činidlům má nutně svoje meze, ale ani v nejmenším nepoškodí výpočetní techniku nebo papír, tj. různé dokumenty, složky, pořadače ani knihy. Což ocení především obecní a městské knihovny. Pozor je třeba dát jen na jednu věc. Z dezinfikovaných prostor je třeba předem odstranit vše živé, tj. květiny a případně zvířata, pokud se tedy někde na úřadě nachází.

Ozon rozpráší viry

Viry ozon doslova rozpráší. A nejenom je, ale také bakterie, plísně a roztoče. Když se dostane do kontaktu s těmito mikroorganismy, ozon naruší jejich povrchovou strukturu tak, že se rozpadnou. Což má zásadní význam nejen nyní, v době stále ještě přetrvávající pandemie Covidu-19, ale třeba i v době chřipkových epidemií nebo podzimních viróz. A nejen to. Ve zdravotně nezávadném prostředí se přece chceme všichni pohybovat každý den, i když v méně zdravotně rizikových obdobích je možné frekvenci provádění ozonové dezinfekce přiměřeně snížit.

Roušky, spisy, oblečení, cokoliv

Stejný generátor ozonu, který se v noci bude používat na dezinfekci prostor, můžete přes den využít k dezinfekci jednotlivých menších předmětů. Jakýchkoliv předmětů. Stačí danou věc vložit do vaku, do něhož napustíte ozon z generátoru, asi půl hodiny počkáte, vak otevřete a nyní již vydezinfikovanou věc z něj zase vyjmete a normálně používáte. Celý proces potom můžete libovolně opakovat

Chcete ho mít i doma? Žádný problém

Generátory ozonu pro domácnost o velikosti asi palubního zavazadla do letadla jsou nejen skladné, ale pořizovací cenou srovnatelné s běžnou bílou technikou, jako jsou chladničky nebo pračky. Kromě již zmíněné dezinfekce prostor a jednotlivých předmětů včetně hraček, a to i plyšových, je možné je použít třeba i k dezinfekci bazénů. Díky speciálnímu vaku je lze využít i pro zlepšení takových chronických a vleklých problémů, jako je tzv. diabetická noha a bércové vředy, což je jiným způsobem nedosažitelné.

A kdo ví? Třeba někteří zaměstnavatelé zváží poskytnutí příspěvku na nákup generátoru ozonu svým zaměstnancům jako firemní benefit. Je přece lepší mít své zaměstnance v práci než doma na nemocenské nebo ošetřovném, ne?

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
516
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
252

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze