MMR a SFPI přicházejí s novým programem Dostupné nájemní bydlení
Během prvního roku funkčního období Daniela Ryšávky v pozici ředitele Státního fondu podpory investic došlo k významnému posunu v řešení současné krize bydlení. Úspěšný pilotní program Nájemní bydlení, který Fond realizoval v loňském roce, představil konkrétní plán, jak je situaci možné řešit také se zapojením veřejných investorů. Proto nyní SFPI společně s MMR přichází s programem Dostupné nájemní bydlení.
V čem spatřujete úspěch programu Nájemní bydlení?
Především byl velmi pečlivě načasován a správně zacílen. Vedli jsme pravidelné dialogy nejen se zástupci měst a obcí, kteří důkladně znají poměry v oblastech, kde žijí, ale i se stavebními firmami. Chtěli jsme mít naprosto jasnou představu, jakým způsobem program koncipovat. Tato snaha přinesla nad naše očekávání výborné výsledky, alokace 1 mld. Kč byla během několika týdnů zcela vyčerpaná. Ukázalo se, že města a obce nájemní bydlení chtějí, ale že jim k realizaci projektů chybí dostatečné zdroje. Letos v červenci vláda odsouhlasila využití sedmi miliard korun na investice do dostupného nájemního bydlení, což pro SFPI znamená, že už na podzim otevřeme dotačně-úvěrový program Dostupné nájemní bydlení.
Popsal byste mi, jak zásadně se bude nový program Dostupné bydlení lišit od předešlého Nájemního bydlení?
Samozřejmě jsme vycházeli z programu Nájemní bydlení, který se osvědčil, ale Dostupné bydlení má ještě několik dalších výhod. Nabízí větší variabilitu vybíraného nájemného a žadatel bude moci získat vyšší objem finanční podpory. Zatímco u Nájemního bydlení šlo o „pouhých“ 111 milionů na žadatele, u Dostupného nájemního bydlení je to částka 250 milionů korun. Ale hlavně došlo k rozšíření zacílení na cílové skupiny nájemníků, jež dostupné nájemní bydlení nejvíce potřebují. Stalo se tak díky Ministerstvu pro místní rozvoj, které má v gesci bytovou politiku a které se rozhodlo poskytovat nájemní bydlení za nižší než tržní nájemné. To samozřejmě znamenalo, že jsme museli požádat Evropskou komisi o schválení notifikace. To jsme získali, ale zároveň z toho vyplývají povinnosti, které musíme splnit. Především je nutné všechny projekty zasmluvnit do června 2026. Vysoké náklady na bydlení se bohužel dotýkají valné většiny z nás, proto jsou podmínky pro ubytování nastaveny tak, aby je splnilo 80 % lidí v České republice, kteří nedisponují vlastním bydlením.
Zaznamenali jste už zájem starostů měst a obcí o nový program Dostupné bydlení?
Už v době, kdy byla alokace programu Nájemní bydlení vyčerpána, se ozývala další města a obce, že by chtěly naší nabídky taktéž využít a ptala se, jestli bude vypsaná další výzva. S podobnými dotazy se setkávají i nově zřízená Regionální centra podpory investic, která zajišťují podporu starostům a starostkám v regionech. Nedávno jsme například hovořili se starostou města Kadaně, od kterého víme, že plánuje využít naši podporu po dobré zkušenosti s programem Nájemní bydlení i v chystaném Dostupném nájemním bydlení. Za těmito účely již zakoupili budovu v centru města, která zkrášlí nejen samotné náměstí, ale zároveň pomůže mnoha lidem vyřešit otázku bydlení. Ve Vacově v Jihočeském kraji chtějí budovat nájemní bydlení, aby udrželi v obci mladé rodiny, zatímco když vzpomenu na návštěvu Přeštic v Plzeňském kraji, tam naopak pan starosta s využitím našeho programu plánuje zajistit kapacitu nájemního bydlení pro seniory v blízkosti zázemí pečovatelské služby. Podobných příkladů, které jsou už i ve fázi příprav, bych mohl vyjmenovat hned několik.
V čem obecně spatřujete výhody nájemního bydlení?
Jde o systémové řešení. Podporou nájemního bydlení postupně obnovíme bytový fond ve vlastnictví obcí a dalších právnických osob. Municipality budou moci své finanční prostředky použít i jinde, dojde k zahušťovaní investic v regionech.
Nájemní bydlení již přestává být alternativou z nouze a stejně jako v sousedních zemích se postupně etabluje. Samozřejmě, pro někoho může být nájemní bydlení jen startovací možností, než se takzvaně v životě rozkouká, ale pro druhé jde o trvalou volbu. Mladí lidé hodně cestují, což jsem si také coby student vyzkoušel. Spoustu let jsem potom žil v zahraničí, kde jsem pochopil, že je v jiných státech normální stěhovat se za prací a žít v nájmu. Lidé žijící v nájmu jsou obecně svobodnější v rozhodování, protože mohu opustit byt během několika měsíců, pokud přijde nějaká nová zajímavá (nejen) pracovní výzva. Navíc si každý může pronajmout takový byt, který právě potřebuje. Když bydlíte sám nebo jen s partnerkou či partnerem, vystačí vám menší byt, pokud se vám narodí děti, můžete jít do většího. Velkou výhodou nájemního bydlení je také nezpochybnitelný fakt, že vám odpadne stres z hypotéky.
Jakou úlohu v programu Dostupné bydlení zastávají nově vzniklá Regionální centra podpory investic?
Osm nově vzniklých Regionálních center napříč Českou republikou zastává funkci kontaktních míst, v nichž proaktivně poskytujeme starostům poradenské služby nejen k chystanému programu Dostupné nájemní bydlení, ale i k dalším programům SFPI a programům z Národního plánu obnovy. Naši pracovníci mají předchozí zkušenosti s regionálním rozvojem a veřejnou výstavbou ve svých regionech, proto jsou v úzkém kontaktu se zástupci měst a obcí. Centra spolupracují s širokou sítí externích specialistů. Jednoduše řečeno. Starosta přijde do Regionálního centra s neurčitou vizí projektu. Naši pracovníci mu pomohou jednak identifikovat možný záměr, ale také prověří předběžnou ekonomickou proveditelnost a nastaví plán doporučených následných kroků. Poskytnou mu ale i další rady, jak by měl chystaný projekt správně uchopit nebo jak jednotlivé investiční akce rozfázovat. Pomohou mu najít nejvhodnější způsob financování či poskytnou erudované informace k řešení změny územního plánu a ke změně funkčního využití území obce. Vše samozřejmě bezplatně. Snažíme se tedy, aby SFPI bylo pro starostky a starosty spolehlivým průvodcem a partnerem. Je ovšem nutné vše řešit s dostatečným předstihem, protože ani kapacita Regionálních center není neomezená.
Myslíte si, že Dostupné bydlení rozvíří další investice měst a obcí?
Určitě tomu významně napomůže. Vezměte si, že město nebo obec od SFPI získá levné financování, které rozhodně není v jejich rozpočtu zanedbatelnou částkou, takže další potenciální finance budou moci použít na řešení jiných palčivých problémů. Například na rozvoj infrastruktury a služeb. V blízkosti nově opravených či vzniklých nájemních bytových domů obce často staví lékařské ordinace, knihovny nebo dětská hřiště či společenské prostory určené pro zábavu a vzdělávání. Obcím se pak lépe daří udržet si mladou generaci, aby neodcházela do velkých měst. V tomto směru ostatně také hodně pomůže program Dostupné nájemní bydlení. Senioři totiž častokrát nestačí na údržbu svých velkých domů, které rádi přenechají potomkům, a půjdou do nájemního bytu a jejich děti zase získají možnost kvalitního bydlení. Spokojené tak budou obě strany.
Chystá SFPI kromě Dostupného nájemního bydlení ještě nějaké další programy?
Určitě. Už koncem září bychom měli vyhlásit výzvy programů Bytové domy bez bariér a Technická infrastruktura, které dříve nabízelo Ministerstvo pro místní rozvoj. Příjem žádostí by se měl rozeběhnout během prosince. Prvotní informace jsme zveřejnili na našich webových stránkách. Podrobnosti bych si však s prominutím nechal až na příště, kdy už budeme znát konkrétní podmínky.
Jiří Landa, SFPI
Detailní nastavení a podmínky programu naleznete na těchto odkazech:
Financování: https://sfpi.cz/dostupne-bydleni/
Poradenství (kontakty na Regionální centra a síť expertů): www.sfpi.cz
bližší informace vám poskytneme na e-mailu: komunikace@sfpi.cz
Program Dostupné bydlení
Výzva bude vypsaná v září 2024, příjem žádostí bude spuštěn v říjnu 2024.
Výhody pro obce
- Rozšíření bytového fondu v obci umožní obcím nabídnout kvalitní bydlení za rozumné nájemné lidem, kteří pracují v profesích v obci potřebných.
- Obce tedy budou moci nabídnout bydlení např. zdravotníkům, učitelům hasičům, policistům nebo lidem zaměstnaným v sociálních službách a dalším.
- 25 % nájemních bytů, které s naší finanční podporou postaví soukromé subjekty, bude muset být obsazeno nájemci, které určí obec, případně jiné veřejné instituce typu policie, hasiči, VŠ, nemocnice atp.
- To pomůže udržet dostupnost zdravotních a sociálních služeb, škol apod. a zabránit odlivu obyvatel z obce.
Parametry programu
Výše podpory celkem, tj. kombinace dotace a úvěru:
- až do 90 % celkových způsobilých nákladů.
Úvěr:
- až do 90 % celkových způsobilých nákladů;
- splatnost až 30 let;
- úroková sazba ve výši základní sazby EU pro ČR snížená až o 3 procentní body, fixovaná po celou dobu splácení.
Dotace: lze ji poskytnout jen v kombinaci s úvěrem, který musí vždy dosahovat minimálně výše dotace:
- do 25 % celkových způsobilých nákladů;
- může být navýšena až do 40 % při splnění bonifikačních kritérií.