Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvoj

Předlékařská první pomoc

V královéhradeckém kraji mohou první pomoc poskytnout dobrovolní hasiči

Snaha zkrátit dojezdové časy záchranné služby v hůře dostupných lokalitách Královéhradeckého kraje vedla k uzavření nové dohody mezi krajem, šesti obcemi v příhraničí, hasiči a záchranáři. V prosinci minulého roku byl podepsán dokument, na jehož základě mohou první pomoc v případě potřeby poskytnout dobrovolní hasiči.

Josu na míste dřív

„Máme skvěle fungující zdravotnickou záchrannou službu, ale v pohraniční se zejména vlivem počasí dojezdové časy sanitek prodlužují. Rozhodli jsme se to změnit tím, že v případě potřeby vyrazí na místo nejprve místní dobrovolní hasiči, kteří budou důkladně vybaveni a proškoleni. Věřím, že tímto způsobem zachráníme mnoho životů, byť si přeji, aby výjezdů bylo co nejméně,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

K obcím, jejichž dobrovolní hasiči jsou nyní připraveni poskytnout předlékařskou první pomoc, patří Adršpach, Olešnice v Orlických horách a Orlické Záhoří a města Rokytnice v Orlických horách, Teplice nad Metují a Žacléř.

„Hasičský záchranný sbor vytipoval šest jednotek požární ochrany, které jsou připraveny spolehlivě pokrýt vybrané lokality, a předjednali jsme s nimi zapojení do této činnosti,“ vysvětluje František Mencl, ředitel HZS Královéhradeckého kraje.

Zahrnutí do systému poskytování první pomoci je nad rámec běžných hasičských činností. Při výběru byly zohledněny dojezdové časy, díky kterým mají dobrovolné jednotky potenciál být v místě události s předstihem. Přitom se zohledňuje čas potřebný k výjezdu předurčené jednotky od vyhlášení poplachu a doba jízdy na místo zásahu.

Obce pomoc vítají

Podpis dohody byl spíše formální záležitostí a posvěcením někde již běžné praxe. Jak uvádí starostka obce Adršpach Dana Cahová, místní dobrovolní hasiči v případě potřeby poskytovali první pomoc už dříve. „Jsme rádi, že se díky podpisu smlouvy s IZS celá věc dotáhla do konce a kraj ji podpořil,“ uvedla starostka.

Dohodu si pochvaluje také starosta města Žacléř Aleš Vaníček. „Spolupráci s krajem, hasiči i záchranáři hodnotím jednoznačně pozitivně. V pohraničí je život občas složitější, ale důležité je, že vidíme snahu problémy řešit. Možnost využít dobrovolné hasiče před příjezdem záchranářů jednoznačně vítám. Chlapi mají místní znalosti, zkušenosti, a pokud by bylo na místě třeba ještě něco dalšího, například technická pomoc, mají prostředky k jejímu poskytnutí.“ Na otázku, jaké úkoly s sebou nová praxe nese pro obec, starosta Žacléře uvádí: „Vyjma podpisu dohody má město v podstatě jen jeden úkol. Zodpovědně o jednotku hasičů pečovat. Aby měla potřebné vybavení, školení, zázemí a podobně. O ostatní se již hasiči postarají. Jsou to nadšenci, své práci rozumí a je na ně spolehnutí.“

Odbornou přípravu dobrovolných hasičů zajišťují instruktoři záchranné služby. Záchranná služba také definuje potřebné zdravotnické vybavení, jímž musí předurčené jednotky disponovat, aby mohly předlékařskou první pomoc poskytnout – jde např. o AED defibrilátor, transportní plachty, dlahy a obvazy.

Náklady na pořízení uhradí kraj, a to do výše 85 tis. Kč na jednotku. Do nákladů se počítá i spotřební zdravotnický materiál, jako jsou např. náhradní elektrody k defibrilátoru, obvazy či fixační a jiný materiál.

 

Autor: Anna Burdová

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze