Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvoj

Rozvoj péče o autisty se opírá také o službu homesharing

Závěrečná konference projektu Zkvalitnění péče o osoby s poruchami autistického spektra v Kraji Vysočina se uskutečnila v jihlavském sídle hejtmanství. V jejím průběhu byly přiblíženy klíčové aktivity a výstupy projektu, který byl ukončen k 31. říjnu. Závěrečnou konferenci slavnostně zahájil radní Kraje Vysočina za sociální oblast Jan Tourek a následovaly příspěvky členů realizačního týmu popisující průběh jednotlivých klíčových aktivit. Zajímavé byly i ostatní příspěvky předních odborníků na poli péče o osoby s poruchou autistického spektra a na závěr si účastníci se zaujetím poslechli zamyšlení ThMgr. Milana Klapetka, který vyjádřil obdiv a podporu všem lidem, kteří pečují o své blízké doma, či v organizacích sociálních služeb.

Velkou pozornost na konferenci přitahovalo téma homesharingu, které účastníkům konference představili ředitelka Rodinného Integračního Centra Hana Janíková a ředitel společnosti Portimo Tomáš Pospíšil. Homesharing je přirozený způsob podpory rodin dětí s intelektuálním či kombinovaným znevýhodněním a funguje tak, že tyto děti si hostitel pravidelně bere do péče. Hostitelem může být rodina či jednotlivec, kteří s dětmi společně tráví čas, jdou na procházku, uvaří si oběd, hrají si. Děti se pak v domluvený čas vrací domů.

Rozvíjet tuto službu na Vysočině má zájem obecně prospěšně společnost Portimo, která k tomuto účelu připravuje projektovou žádost. „Klíčovou aktivitou projektu bude budování vztahů mezi rodinou, dítětem a hostitelem. Hostitel prochází náročným procesem školení, a následně i párovacím procesem než dojde k samotnému aktu homesharingu. Rodina dítěte je v kontaktu s adaptačním průvodcem a průvodcem pro rodiny, který s nimi prochází proces separace dítěte a zvládnutí odloučení pro dítě,“ představuje celý proces ředitel Portima Tomáš Pospíšil.

Ve spolupráci Portima a Kraje Vysočina se v příštím roce rozjede také informační kampaň o homesharingu. „V každém okrese na Vysočině se uskuteční informativní besedy pro zájemce o tuto službu, na které budou navazovat osobní schůzky se zájemci o hostitelství,“ přibližuje Pospíšil.  Očekává se přitom velká odezva. „Proběhl orientační průzkum mezi uživateli služby raná péče, kdy rodiny potvrdily výrazný zájem o homesharing. Víme také o deseti hostitelských rodinách, které se chtějí do projektu zapojit.  Zájem se průběžně zvyšuje a to ve všech věkových kategorií včetně rodičů, jež pečují o své dospělé dítě s chováním náročným na péči,“ doplňuje Pospíšil. Ve prospěch homesharingu hovoří i fakt, že není závislý na místě bydliště obou zapojených stran. Rodiny a hostitelé tak mohou být z odlišných částí Kraje Vysočina.

Foto: Budějcká Drbna
Zdroj: Kraj Vysočina

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
514
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze