Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Město pro byznysMístní rozvoj

Ústecký kraj: Porota architektonické soutěže vybere z 19 návrhů

Ústecký kraj plánuje v rámci strategických transformačních projektů vybudovat Transformační centrum Ústeckého kraje, které bude zastřešovat několik typů služeb. Centrum vznikne přestavbou bývalé střední školy Stará 100 a na jeho návrh připravil kraj architektonickou soutěž. Právě probíhá zasedání prvního kola mezinárodní poroty nad dodanými návrhy.

Radní Iva Dvořáková, která má transformační projekty v gesci, připomněla cíle záměru: „Transformační centrum bude mít za úkol zajistit veřejnou službu v oblastech, které budou pro transformaci kraje klíčové. Jedná se o datové služby, revitalizaci krajiny, energetiku a inovace. Architektonická soutěž je plánovaná jakou dvoukolová, ve druhém kole by se mělo posuzovat pět návrhů a udělit tři ceny. Vítěz bude známý v prvním čtvrtletí příštího roku.“  

Porota obdržela v první fázi 19 soutěžních návrhů, proto je také její první zasedání dvoudenní. Součástí je prohlídka samotného místa budoucí realizace, dále samostudium návrhů a diskuze nad nimi, několik kol hlasování, než vzejde jasná shoda na pěti návrzích postupujících do druhého kola. Autoři těchto pěti návrhů obdrží skicovné. Porota se znovu sejde v březnu příštího roku, kdy vybere vítěze a oceněné návrhy v soutěži.

Samotná soutěž je jedním z nástrojů, jak zajistit návrh moderní, hodnotný, citlivý k prostředí, zároveň energeticky úsporný. Výsledná stavba by měla být vzorem přestavby a využití veřejných budov. Rekonstruovaný objekt se má stát příkladem revitalizace objektu z druhé poloviny 20. století, a to pří zohlednění optimálních investičních a provozních nákladů. „Aktivity vedoucí k vybudování Transformačního centra ÚK jsou obrovskou investiční příležitostí. Na projektu mě baví především fakt, že bude dlouho nevyužívaný brownfield v širším centru krajského města moderním způsobem přebudován ve funkční objekt splňující všechny nejnovější normy a bude sloužit k transformaci našeho kraje,“ doplnil k záměru radní Tomáš Rieger, který má v gesci majetek a investice.

Ústecký kraj plánuje zadat na základě výsledků soutěže zakázku na zpracování projektové dokumentace. Předpokládaný termín dokončení projekčních prací a vydání pravomocného stavebního povolení bude do 24 měsíců od zahájení. Zadávací řízení na stavební práce kraj předpokládá v létě 2025. Odhadované stavební náklady na realizaci rekonstrukce jsou v tuto 350 mil. Kč bez DPH. Projekt by měl být financován z Operačního programu Spravedlivá transformace jako jeden ze strategických projektů Ústeckého kraje.

Organizátorem architektonické soutěže je MOBA studio s.r.o.

Foto: Průmyslová ekologie
Zdroj: Ústecký kraj 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1391
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze