Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Město pro byznysMístní rozvoj

  Ústecký kraj: Porota architektonické soutěže vybere z 19 návrhů

  Ústecký kraj plánuje v rámci strategických transformačních projektů vybudovat Transformační centrum Ústeckého kraje, které bude zastřešovat několik typů služeb. Centrum vznikne přestavbou bývalé střední školy Stará 100 a na jeho návrh připravil kraj architektonickou soutěž. Právě probíhá zasedání prvního kola mezinárodní poroty nad dodanými návrhy.

  Radní Iva Dvořáková, která má transformační projekty v gesci, připomněla cíle záměru: „Transformační centrum bude mít za úkol zajistit veřejnou službu v oblastech, které budou pro transformaci kraje klíčové. Jedná se o datové služby, revitalizaci krajiny, energetiku a inovace. Architektonická soutěž je plánovaná jakou dvoukolová, ve druhém kole by se mělo posuzovat pět návrhů a udělit tři ceny. Vítěz bude známý v prvním čtvrtletí příštího roku.“  

  Porota obdržela v první fázi 19 soutěžních návrhů, proto je také její první zasedání dvoudenní. Součástí je prohlídka samotného místa budoucí realizace, dále samostudium návrhů a diskuze nad nimi, několik kol hlasování, než vzejde jasná shoda na pěti návrzích postupujících do druhého kola. Autoři těchto pěti návrhů obdrží skicovné. Porota se znovu sejde v březnu příštího roku, kdy vybere vítěze a oceněné návrhy v soutěži.

  Samotná soutěž je jedním z nástrojů, jak zajistit návrh moderní, hodnotný, citlivý k prostředí, zároveň energeticky úsporný. Výsledná stavba by měla být vzorem přestavby a využití veřejných budov. Rekonstruovaný objekt se má stát příkladem revitalizace objektu z druhé poloviny 20. století, a to pří zohlednění optimálních investičních a provozních nákladů. „Aktivity vedoucí k vybudování Transformačního centra ÚK jsou obrovskou investiční příležitostí. Na projektu mě baví především fakt, že bude dlouho nevyužívaný brownfield v širším centru krajského města moderním způsobem přebudován ve funkční objekt splňující všechny nejnovější normy a bude sloužit k transformaci našeho kraje,“ doplnil k záměru radní Tomáš Rieger, který má v gesci majetek a investice.

  Ústecký kraj plánuje zadat na základě výsledků soutěže zakázku na zpracování projektové dokumentace. Předpokládaný termín dokončení projekčních prací a vydání pravomocného stavebního povolení bude do 24 měsíců od zahájení. Zadávací řízení na stavební práce kraj předpokládá v létě 2025. Odhadované stavební náklady na realizaci rekonstrukce jsou v tuto 350 mil. Kč bez DPH. Projekt by měl být financován z Operačního programu Spravedlivá transformace jako jeden ze strategických projektů Ústeckého kraje.

  Organizátorem architektonické soutěže je MOBA studio s.r.o.

  Foto: Průmyslová ekologie
  Zdroj: Ústecký kraj 

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  270
  Dotace a Finance
  1177
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze

  Další článek
  Manažer roku potřicáté
  Image