Metropole severních čech se snaží i revitalizací získat charakter moderního města
Ústí nad Labem prošlo od 70. let minulého století rozsáhlou přestavbou. Změnilo se centrum města, vyrostla nová sídliště. I do nich od začátku nového tisíciletí směřují projekty, které „noclehárny pracujících“ mění v příjemná místa k životu.
Park Míru v novém
Revitalizace se týká sídliště Skřivánek, mezi jehož paneláky byl v době vzniku vytvořen dostatek zeleně. Revitalizací má projít park Míru, který se nachází u křižovatky ulic Malátova a Hoření v prostoru mezi čtyřmi věžáky.
Projekt si dává za cíl celý park upravit pro využití všemi věkovými skupinami obyvatel a současně zapracovat vše, co stojí za zachování. Dojde k prosvětlení původní výsadby, k úpravě stromového patra a zdravotním prořezům, u keřového patra budou zásahy menší a přibydou okrasné trávy a trvalky. Stávající soustavu mělkých bazénů a dětských herních prvků nahradí velkorysejší provedení. Dominantním vodním prvkem bude potůček vyvěrající v horní části mezi čedičovými kameny. Mírným svahem bude stékat pod lávkou v části střední a jezírkem obklopeným molem skončí u stávající zídky, která bude snížena. Vodní prvek podtrhnou vhodné trávy a trvalky. Nové cesty a schodiště jsou v projektu řešeny účelně i komfortně. Ve spodní části prostoru bude velké dětské hřiště lemované cestou s lavičkami pro rodiče i prarodiče a kolem bude založena keřová výsadba s trvalkami.
Moderně a v dimenzích územního plánu budou opraveny a vylepšeny také komunikace a parkoviště.
Dojde i na Větruši
Přestavby ze druhé poloviny minulého století se naštěstí nedotkly oblíbeného zámečku Větruše na kopci Ořechovka. Architektonická dominanta v historizujícím stylu s prvky secese je výletním a odpočinkovým místem obyvatel Ústí nad Labem a tento aspekt má posílit akce Areál zdraví Větruše. Město plánuje zahájení první etapy projektových prací a na zájmovou lokalitu už byla zpracována studie proveditelnosti. Jde o okolí zámečku, kde jsou víceúčelová sportoviště, dětské hřiště a zrcadlové a přírodní bludiště, a studie řeší zvýšení turistické atraktivnosti lokality a rozšíření zázemí pro volnočasové aktivity. Cílem navazujících projektových prací bude postupné rozšiřování areálu v rámci několika etap. První etapa znamená vytvoření potřebného zázemí pro obsluhu atrakcí a údržbu areálu, půjčovny sportovních náčiní a sociálního zařízení pro návštěvníky. Protože se z velké části lokalita nachází v chráněné krajinné oblasti České středohoří, rozhodnutí, zda bude postaven nový objekt, nebo provedena přístavba k zrcadlovému bludišti, padne až po odborném posouzení včetně dendrologického průzkumu. To se samozřejmě týká i atrakcí, které budou postupně budovány v následných etapách: lanové centrum pro děti 3–11 let, zásadně rozšířené stávající dětské hřiště, pétanque, vzduchová trampolína, adventure minigolf a tobogány. Město známé vyloučenými lokalitami je na cestě tvorby lokalit jedinečných.
V revitalizovaném parku Míru zůstane umělecké dílo sousoší dětí od Michaela Bílka
Autor: Radomír Starý