Rekonstrukce bytového domu v ulici Dr. Milady Horákové v blízkosti terminálu MHD začala před rokem. Staveniště bylo předáno firmě INSTAV stavební práce, s. r. o., která uspěla v zadávacím řízení na zhotovitele stavby, 6. května 2021. Stavební práce na historickém domě č. p. 144 na Perštýně tak trvaly necelý rok. Dům nabízí devět bytů pro osoby a rodiny s nízkými příjmy, které v důsledku nepříznivých životních okolností nemají přístup k bydlení. Noví nájemníci budou moci zabydlet dům v dohledné době.
Dům prošel kompletní rekonstrukcí. Objekt, jehož historie sahá až do 20. let 20. století, dnes nabízí devět nových sociálních bytů. Jedná se o bytové jednotky menších dispozic od 1+kk po 2+kk. Interiéry byly dokončeny už začátkem roku 2022, ale z důvodu chladného počasí bylo třeba si na venkovní úpravy a fasádu počkat.
„Jsem ráda, že máme hotovo a musím říct, že opláštění domu je vkusně provedeno, naprosto přívětivě v souladu s celkovým rázem architektonicky cenného objektu,“ komentuje náměstkyně pro strategický rozvoj a dotace Radka Loučková Kotasová.
Rekonstrukce proběhla v rámci projektu „Sociální bydlení města Liberce – Bytový dům B“, jehož cílem je zajištění dostupného bydlení potřebným cílovým skupinám a udržení dlouhodobého, prostorově nesegregovaného bydlení kvalitního standardu. Je jednou z klíčových aktivit v boji proti obchodu s chudobou a prevencí sociálního vyloučení marginalizovaných skupin obyvatel.
„Dům budeme zabydlovat podle podmínek daných poskytovatelem dotace, jímž je ministerstvo pro místní rozvoj, jako město nemůžeme do nastavených pravidel nijak vstupovat, nebo je upravovat. Cílová skupina je tedy dána poměrně jasně dopředu, musí vyhovovat např. příjmově, tzv. ekonomickou aktivitou atd. V tom se nebude složení nájemníků nijak lišit třeba od domů v Žitavské či Orlí ulici. Město jako přidanou hodnotu zajistí sociální práci prostřednictvím Centra bydlení Liberec,“ říká náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.
Ve spolupráci s Centrem bydlení Liberec (CBL) budou na základě dotačních kritérií pro získání sociálního bydlení doporučeni Radě města Liberce ke schválení vhodní nájemníci. Vybíráni budou z registrovaných uchazečů, tj. z pořadníku zájemců o městské sociální byty. Kontakt s obyvateli však přidělením sociálního bytu neskončí, v mnohých případech bude pokračovat na bázi dlouhodobé spolupráce. Další činností CBL je i prevence ztráty bydlení, kdy CBL pomůže nájemcům mapovat obtížné životní situace a doporučí vhodnou intervenci.
Projekt je spolufinancován Evropskou unií, přesněji z Integrovaného regionálního operačního programu. Celková cena díla, včetně DPH je 17,9 mil. korun, část nákladů je hrazena z dotačních zdrojů. Předpokládaná výše nákladů, které jsou čerpány z prostředků města, je 5 milionů korun.
Foto: Město Liberec
Zdroj: Město Liberec