Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Místní rozvoj

  Ve Věži funguje komunitní bydlení pro osoby s chronickým duševním onemocněním

  Kraj Vysočina předal k užívání speciální komunitní domácnosti, tentokrát pro osoby s chronickým duševním onemocněním ve Věži. „12 klientů s nižším stupněm postižení se od Nového roku bude učit o sebe starat, a to včetně vaření, úklidu, praní prádla a dalších činností, souvisejících s životem v běžné domácnosti. Bude to velká výzva pro klienty i personál. Pokud se start podaří, mají tito klienti velkou šanci zvládnout návrat do normálního života a začít fungovat třeba i bez nutnosti setrvání v pobytových sociálních či zdravotních zařízeních,“ popsal význam komunitního bydlení pro osoby s postižením radní pro oblast sociálních věcí Kraje Vysočina Jan Tourek.

  Domov ve Věži, v rámci kterého budou komunitní domácnosti fungovat, je jediným pobytovým zařízením pro osoby s chronickým duševním onemocněním v Kraji Vysočina a starají se zde celkem o 91 klientů. Otevřením nových domácností dochází nejen k navýšení kapacity zařízení, ale také k  výraznému zkvalitnění integrace klientů. Z ústavní péče, kde klienti téměř nemají možnost zapojit se do běžných každodenních úkonů souvisejících s chodem domácnosti, se někteří z nich přestěhují do domácností, kde se s pomocí personálu začnou o vše starat. „Nebude to pro ně jednoduché, ale jsou velice pozitivně namotivováni a věřím, že postupně vše zvládnou. Budeme jim s personálem maximálně nápomocni,“ podpořil klienty ředitel Domova ve Věži Vladimír Frič.

  Dva komunitní domky se nacházejí v nové zástavbě obce Věž, v blízkosti hlavního objektu. Pozemky pro stavbu poskytla zdarma obec Věž. Stavba byla realizována v rámci dotační programu IROP, ze kterého se Kraji Vysočina podařilo získat 90% nákladů.

  Foto a zdroj: Kraj Vysočina

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  399
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1182
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze