Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceMístní rozvoj

Vyhlášena celostátní soutěž Stavba roku 2021

Soutěž organizuje ABF – Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Vypisovateli soutěže jsou již tradičně Nadace ABF, MPO, ČKAIT a SPS. Uzávěrka letošního ročníku je 10. června 2021. Podmínkou je kolaudace stavby do tohoto termínu.  

Historie soutěže

Myšlenka na vyhlášení soutěže Stavba roku vznikla v roce 1992. Tehdy se Nadace ABF stala právním nástupcem Československého střediska výstavby a architektury a navázala na jeho čtyřiatřicetiletou informační a vzdělávací tradici. Převzala i evropské setkání pro architekturu a stavitelství FOR ARCH, které v krátké době přeměnila na největší pražský veletrh a fórum nových stavebních výrobků a technologií, jejichž počet každoročně překračoval v násobcích inovace let minulých. Soutěž se stala na mnoho let vyvrcholením veletrhu. Více o historii soutěže zde.

Hodnocení

Stavby hodnotí odborná porota a sbor expertů. Porotci, experti i rada programu se shodují v konstatování, že právě osobní návštěva všech přihlášených staveb je pro práci poroty a expertů klíčová a nenahraditelná. Spolu s porotou všechny stavby objíždí a dokumentuje filmový štáb. Všechny přihlášené stavby jsou součástí unikátního filmového dokumentu mapující architekturu a stavitelství v celé republice. Držitelé titulů v roce 2021 opět získají unikátní symbolické křišťálové ocenění, které má podobu razítka v designu Ronyho Plesla vyrobené sklárnou Rückl. Křišťálové razítko symbolicky představuje to poslední, a zcela výjimečné „razítko“ v procesu celé realizace stavby.

Krajské stavby roku

Celostátní soutěž inspirovala i vznik krajských soutěží, které začaly být organizovány v krajích po jejich vzniku v roce 2000. Většina krajů založila na obdobných principech soutěže, v nichž se v různých kategoriích oceňují architektonicky a účelově atraktivní stavby. Bývá obvyklé, že vítězové krajských kol se přihlašují i do celostátní Stavby roku, postup však není automatický, hlavní slovo má výše jmenovaná odborná porota celostátní soutěže. Do současnosti byly vyhodnoceny nebo se připravují ocenění krajských soutěží za roky 2019 a 2020. Například v Královéhradeckém, Plzeňském, Karlovarském, Moravskoslezském a Středočeském kraji. Dá se předpokládat, že některé z oceněných krajských staveb se budou ucházet i o celostátní Stavbu roku. Anebo se v nominaci ocitnou stavby, které nebyly v roce 2020 ještě zkolaudovány, ale stihnou to do 10. června podle propozic.
Zdroj: Stavba roku

Nejčtenější kategorie
Chytré město
437
Energetika
495
IT
361
Dotace a Finance
1350
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze