Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  AkceMístní rozvoj

  Vyhlášena celostátní soutěž Stavba roku 2021

  Soutěž organizuje ABF – Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Vypisovateli soutěže jsou již tradičně Nadace ABF, MPO, ČKAIT a SPS. Uzávěrka letošního ročníku je 10. června 2021. Podmínkou je kolaudace stavby do tohoto termínu.  

  Historie soutěže

  Myšlenka na vyhlášení soutěže Stavba roku vznikla v roce 1992. Tehdy se Nadace ABF stala právním nástupcem Československého střediska výstavby a architektury a navázala na jeho čtyřiatřicetiletou informační a vzdělávací tradici. Převzala i evropské setkání pro architekturu a stavitelství FOR ARCH, které v krátké době přeměnila na největší pražský veletrh a fórum nových stavebních výrobků a technologií, jejichž počet každoročně překračoval v násobcích inovace let minulých. Soutěž se stala na mnoho let vyvrcholením veletrhu. Více o historii soutěže zde.

  Hodnocení

  Stavby hodnotí odborná porota a sbor expertů. Porotci, experti i rada programu se shodují v konstatování, že právě osobní návštěva všech přihlášených staveb je pro práci poroty a expertů klíčová a nenahraditelná. Spolu s porotou všechny stavby objíždí a dokumentuje filmový štáb. Všechny přihlášené stavby jsou součástí unikátního filmového dokumentu mapující architekturu a stavitelství v celé republice. Držitelé titulů v roce 2021 opět získají unikátní symbolické křišťálové ocenění, které má podobu razítka v designu Ronyho Plesla vyrobené sklárnou Rückl. Křišťálové razítko symbolicky představuje to poslední, a zcela výjimečné „razítko“ v procesu celé realizace stavby.

  Krajské stavby roku

  Celostátní soutěž inspirovala i vznik krajských soutěží, které začaly být organizovány v krajích po jejich vzniku v roce 2000. Většina krajů založila na obdobných principech soutěže, v nichž se v různých kategoriích oceňují architektonicky a účelově atraktivní stavby. Bývá obvyklé, že vítězové krajských kol se přihlašují i do celostátní Stavby roku, postup však není automatický, hlavní slovo má výše jmenovaná odborná porota celostátní soutěže. Do současnosti byly vyhodnoceny nebo se připravují ocenění krajských soutěží za roky 2019 a 2020. Například v Královéhradeckém, Plzeňském, Karlovarském, Moravskoslezském a Středočeském kraji. Dá se předpokládat, že některé z oceněných krajských staveb se budou ucházet i o celostátní Stavbu roku. Anebo se v nominaci ocitnou stavby, které nebyly v roce 2020 ještě zkolaudovány, ale stihnou to do 10. června podle propozic.
  Zdroj: Stavba roku

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  381
  IT
  255
  Dotace a Finance
  1131
  Odpady
  204

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze