Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvoj

Zamezte krádežím kol

Nabídněte cyklistům bezpečné bike boxy

Dnes již v zásadě každý vnímá, že tlak na trvale udržitelný dopravní systém není, jen nějaký „populistický výstřelek“. Je to reálná potřeba většiny obyvatel. Každý z nás se potřebuje co nejjednodušeji dostat do práce či do školy a většina z nás také ráda vyráží na výlety ve svém okolí. To, že je k těmto aktivitám stále více využíváno jízdní kolo, je v naší zrychlené době také evidentní a logické. Problém nastává, když cyklisté dorazí do cíle a potřebují svá kola bezpečně uložit. Obyčejné zámky poutající kolo k zábradlí nebo ke stojanu přestávají stačit. Ponechat kolo před restaurací po dobu oběda, před pamětihodností v čase prohlídky nebo na nádraží, když pokračujete vlakem do práce, se rovná sázce do loterie.

Ocel a další bariéry

Řešení uvedeného problému nabízí bezpečné parkovací zařízení, tzv. bike box. Jedná se o pevnou schránku ze silnostěnné oceli, která má vícebodový systém uzamykání, skryté panty a další tajné bezpečnostní prvky. Díky tomu lze v ní uschovaný obsah pojistit na poměrně vysokou částku, protože překonání všech bezpečnostních bariér je velmi obtížné. Zamykání se provádí elektronicky volbou vlastního PIN, podobně jako např. u bezpečnostních schránek na letišti. Boxy tedy mohou sloužit široké veřejnosti a při jejich zavírání a otvírání není nutná asistence školené obsluhy.

Vysoká modulárnost

Bike boxy se dnes dodávají ve více modelových řadách.

Existují boxy vertikální (kola se do nich ukládají na výšku) vynikající svojí modulárností. Boční stěny těchto boxů svírají úhel 30° a boxy tak lze skládat do sestav ve tvaru kruhové výseče. Tím dochází k maximálnímu využití prostoru a úspoře místa. Možné je ale i stavění boxů do jednostranné nebo oboustranné řady vedle sebe.

Do jednoho boxu se vejdou dvě kola standardní velikosti a k nim ještě např. batohy či jiná zavazadla.

Další variantou jsou boxy horizontální (s koly se do nich přímo najede). Tyto nízké boxy sice zaberou větší plochu, zato ale lépe zapadnou např. do architektonicky významné zástavby – více splynou s okolím. Horizontální boxy existují také ve variantě oboustranné, box má úhlopříčně uloženou dělicí příčku a z každé strany dveře. Díky tomu mohou jeden box používat nezávisle dva cizí uživatele – tato varianta je velmi oblíbená např. u vlakových nádraží.

Specifickou variantou jsou tzv. XL boxy – tyto boxy jsou dodávány vždy v sestavách min. 3 ks. Vynikají bytelnou ocelovou nosnou konstrukcí doplněnou lakovanými AL plechy, kompaktními deskami nebo např. dřevěným obložením. Tento typ boxů nachází nejvíce uplatnění u škol či v areálu firem. Díky variabilitě použitých obkladů je lze velmi citlivě zasadit do přírodních parků.

Vnější design boxů je možné u všech variant přizpůsobit požadavkům provozovatele. Fantazii se meze nekladou a je pouze na provozovateli, jaký design a způsob uspořádání boxů zvolí.

Bike boxy už slouží cyklistům např. na Skalním mlýně v Moravském krasu, v Klatovech, Třebíči, Bohumíně, Jihlavě, Mostu, Přerově, Táboře, Mohelnici.

K většímu rozšíření bezpečného parkování kol přispívají rovněž dotace z Ministerstva pro místní rozvoj nebo krajské dotační programy.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
505
IT
371
Dotace a Finance
1373
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze