Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvoj

Zažijte své město jinak

Sousedské slavnosti se šíří městy i obcemi, obliba stoupá

Co kdybychom se na ulicích přestali jen míjet a začali bychom se na nich potkávat? A co je alespoň jednou v roce využít jinak než jen pro auta? Tyto otázky si před patnácti lety položili mladí lidé z iniciativy AutoMat a rovnou si na ně odpověděli – na letní sobotu pro veškerou dopravu uzavřeli Smetanovo nábřeží, bývalé městské korzo, dnes jednu z nejrušnějších ulic v centru Prahy. Rozmístili zde lehátka, pozvali umělce a pojízdná bistra a kavárny a Pražané mohli po dlouhých desetiletích zažít své slavné nábřeží opravdu jinak. Potud by šlo o téměř klasický kulturně-gastronomický festival, byť na nevšedním místě. Ale stalo se něco, s čím organizátoři nepočítali. Během odpoledne se nábřeží začalo zaplňovat dalšími židličkami a stolečky, které nepoznávali. Když zjistili, že se spontánně začali zapojovat lidé a okolní podniky, zajásali: „To je ono! Příště program vytvoří přímo místní!” A to je hlavní důvod, proč Zažít město jinak existuje i dnes.

Sousedé sousedům

Originální myšlenka se lavinově šíří dál. Z jednoho místa jich letos po patnácti ročnících bude po celém Česku přes 120, v Praze jde o 88 lokalit a připojily se další v 37 městech. Slavnosti Zažít město jinak jsou dnes v Česku největší a nejrozšířenější akcí, která sbližuje sousedy a oživuje veřejný prostor. Lidé se navzájem inspirují, s novými místy se každoročně hlásí další aktivní obyvatelé, místní spolky, zájmové organizace, firmy, dokonce i církve. Ti všichni chtějí oživit svá města a obce a nabídnout sousedům něco nového, osobnějšího, než jsou klasické slavnosti, při nichž se lidé ocitají v roli pasivních návštěvníků.

Jsou to nejčastěji aktivní místní obyvatelé, kdo dnes pro své sousedy organizují Zažít město jinak v ulicích, na náměstích, parcích či jiných zákoutích. Na míru šijí vlastní originální program a starají se o celou produkci, a to vše dobrovolně. Aktivita stojí na principech maximální lokálnosti, nízkonákladovosti, sdílení prostoru, věcí, materiálu a nápadů a DIY (udělej si sám).

Slavost i pro menší obce

Charakter jednotlivých míst „odráží“ jejich organizátory a specifika prostředí, každé z nich je originální. V programu se tak objevují sousedské snídaně, nejrůznější kurzy od jógy až po vaření piva, trénink paměti pro seniory, výrobu loutek pro děti, komentované vycházky, bazárky, koncerty místních kapel, divadla pod širým nebem, povídání s pamětníky, kvízy, soutěže, recepty sousedů, večerní opékání špekáčků, promítání filmů a spoustu dalších aktivit. To vše probíhá během jediného dne. +

Odpovídá to i představě AutoMatu, jehož původním cílem není pompézní a profesionální slavnost, ale naopak co nejosobitější událost otevřená sousedům a všem lidem různých zájmů a generací, na které se během společných aktivit lépe poznají, něco nového prožijí v místě, kde jsou zase o něco raději.

Pokud vám slavnosti názvem evokují pouze záležitost měst, opak je pravdou. Letošní nejmenší zapojenou obcí jsou jihomoravské Řícmanice s 800 obyvateli. Do aktivity se zapojila i obec Kanice (1000 obyv.), Počátky na Vysočině (2500 obyv.) nebo jihočeské Netolice (2600 obyv.).

Podpora radnic

Většina měst a obcí místní dobrovolné organizátory Zažít město jinak podporuje, někde akci i spoluorganizují radnice či jimi zřizované subjekty, jako jsou informační centra, knihovny atd. Ne náhodou vedení měst a obcí vidí v aktivitě řadu výhod – nemusejí nic vymýšlet, rodí se z nápadů místních organizací, spolků, sousedů. Produkce spočívá na bedrech místních organizátorů, kteří komunikují se atrakci, ani o podporu místních podnikatelů či neziskovek. To všechno je pak jen příjemný bonus. Cítila jsem, že je potřeba hledat možnosti, jak s místními komunikovat, přimět je k aktivitě a ukázat jim i jiné koleje, než které už mají zajeté. Při seznámení s kodexem ZMJ bylo jasné, že naše cíle se shodují, proto se k němu rádi hlásíme, i když si jinak jedeme „po svém“.

Při prvním ročníku jsme řešili hlavně to, jak celou akci pojmout, jak některé věci nastavit a co si pod tím slovem JINAK každý z nás představuje. Z toho nám ale zároveň vycházelo, co je stejné, a proč se nám to nelíbí. Loni jsme se při diskuzích hodně zabývali tím, že se nám nelíbí rozlišování místních obyvatel na „rodilé Třeboňáky“ a „náplavy“. Ukázalo se, že i tato zdánlivě nepodstatná věc může být velikou překážkou ve společenském začleňování v našem městě. Jak je vidět, ZMJ může být kromě příjemné akce výborný komunikační prostředek s občany. Věřím, že má mnoho přesahů. Já vnímám jako nejzásadnější, když lidé řeknou, že se znají díky Zažít Třeboň jinak. spolkem AutoMat. Zároveň výsledek odpovídá tomu, co si ve své lokalitě lidé přejí.

Samospráva místním organizátorům pomáhá různou formou, od vstřícnosti úřadu k vyřízení záboru zdarma bez nutnosti platit pronájem komunikace či veřejného prostranství až po propagaci, včetně poskytování reklamních ploch zdarma, tisku promomateriálů či propagací v místních tiskovinách. Organizátoři získávají materiální a organizační pomoc, v řadě případů si mohou půjčit lavice, stany, radnice pomáhají s úklidem a svozem odpadu.

Přínosy očima organizátorů

Nejde jen o jednodenní akci, pokud ji lidé společně chystají, vytváří se mezi nimi dlouhodobé vazby. Přátelství utužují i návštěvníci, jejich společný prožitek. V mnoha lokalitách tím vznikají i celé iniciativy a spolky, které jsou aktivní dlouhodobě.

Jedním z prvních trvalých plodů sousedských slavností je sdružení občanů Pro Břevnov, které od roku 2013 aktivně ovlivňuje dění ve své čtvrti a nabízí pro své sousedy celou škálu aktivit. Od roku 2015 se na sousedské mapě objevilo i Zažít Barrandov jinak. Z události, kterou organizátoři původně zamýšleli pro pár přátel, se hned v prvním ročníku stala velká akce, jež odstartovala spolupráci s dalšími barrandovskými organizacemi. „Získali jsme mnoho nových přátel. Vzájemně se podporujeme, půjčujeme si vybavení a prostory a propagujeme aktivity jednotlivých spolků,” říká organizátorka Jitka Černovská.

Matadorem mezi organizacemi v malých městech se stal spolek Příležitostný rozruch, jehož členové v Počátkách (s 2600 obyvateli) organizují již pátý ročník. A pochvalují si spolupráci s vedením města.

Mezi mladší úspěšné organizátory patří Hostivice, letos tam budou akci pořádat potřetí. Místní organizátor Tomáš Koňařík potvrzuje, že díky Zažít město jinak se v městě rozběhly další aktivity. Na jaře pořádá úklid kolem Hostivických rybníků, cyklovyjížďky, přednášky a semináře. Akce korunuje počátkem léta minifestival Rozmarné Břve, v půlce září sousedský běh Okolokala a potom Zažít město jinak. „Potkáváme se na akcích a seznamujeme lidi, kteří nechtějí v Hostivici jen přespávat. Záleží nám na tom, jak se v našem městě za pár let bude žít našim dětem. Máme společné zážitky, víme o sobě a pomáháme si. Vznikají nové vazby i přátelství,” říká Tomáš Koňařík.

Dobré zkušenosti mají v Prachaticích. „Díky Zažít město jinak a dalším aktivitám obyvatelé začínají o veřejném prostoru uvažovat jinak. Čím dál více se objevují názory, že by historické jádro nemělo sloužit jako parkoviště. Inspirovali jsme další místní organizátory, kteří se rozhodli uspořádat v centru města festival loutkového divadla Floutek. Poštovní ulice je pro podobné aktivity jako stvořená,“ říká organizátorka Bára Koritenská.

Rozhovory s organizátory z měst najdete na internetových stránkách www.zazitmestojinak.cz.

Pražské Holešovice v parku u Knihkopce a vítězové soutěže

V Bruntále byl součástí ZMJ i tanec

K ZMJ v Lublaňské ulici v Praze patří i skákání v pytlích

Inspirace pro organizátory

Daniela Šálková, Břevnov, Praha

Ve hře Bělohorská, náš bulvár soutěžící sbírali razítka z jednotlivých stanovišť, celkem se zúčastnilo přes sto dětí a dospělých. Díky tomu jsme objevili společné nejoblíbenější místo Bělohorské. Mimo to jsme na Drinopolu připravili Stůl pro Břevnov jako místo sousedských setkávání. Navařili jsme kávu, čaj a kakao, společně upekli dobroty a poseděli se sousedy.

Michaela Kešnerová, Počátky

Sousedi si slavnost oblíbili a přístup města byl vstřícný. Letos jsme se rozhodli oživit park Na Moravě. Potok protékající parkem měl největší úspěch u dětí.

Eliška Hlavenková, Bruntál

Kromě poznávání zajímavých lidí a jejich zálib širší veřejností oceňuji především zájem mladých lidí dělat ve svém městě něco jinak a lépe.

Martina Erbsová, Hradec Králové

Po čtyřech letech, co se neformálnímu využívání veřejných prostor věnuji, musím říci, že už ani v Hradci není sci-fi, že si dáte židli na ulici a něco tam malujete nebo dáte ochutnat ostatním kus koláče. Že lidé tvořící v ulicích už nejsou tak divní. Díky všem za osvětu.

Jak na to jdou v Třeboni? Slavnosti zde už několik let spolu s místními spolky a lidmi pořádá Miloslava Jelonková, místní referentka odboru kultury a cestovního ruchu. Zeptali jsme se jí na to, proč by mělo nějaké město pořádat Zažít město jinak, když už často pořádá spoustu jiných akcí:

Jak už samotný název napovídá, Zažít město jinak je (nebo by měla být) opravdu jiná akce než ty ostatní. Vzpomenu-li na naše začátky, ZMJ vzniklo především z potřeby více propojit místní obyvatele. Nešlo primárně o další zábavu.

jak se zapojit

Zažít město jinak má sice svůj hlavní termín – koná se vždy třetí sobotu v září během Evropského týdne mobility, ale není to podmínkou. Ve městech a obcích, kde se konají i další akce, najde své místo i jindy, například v Třeboni nebo Teplicích se zabydlel už v červnu. Zájemci o organizaci se mohou hlásit každoročně do 31. května daného roku. Stačí vyplnit registraci na zazitmestojinak.cz/registrace. A kdo se letos nestačil přihlásit, ať se zajde podívat a inspirovat do jiného města, městské části, obce. Další informace najdete na www.zazitmestojinak.cz, auto-mat.cz.

koordinátor spolek autoMat

Národním koordinátorem sousedských slavností je spolek AutoMat, který už program v žádné z lokalit nevytváří. AutoMat prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městech a obcích. Podporuje veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu i rozumné používání aut. Mezi jeho projekty patří: Do práce na kole, Laboratoř udržitelného urbanismu a Generace U – vzdělávací projekty pro školy. AutoMat místním organizátorům ve městech a obcích pomáhá s vyjednáváním záborů veřejných prostranství (v Praze kompletně včetně vyjednání záborů zdarma). Předává jim veškeré organizační know-how. Propojuje místní aktéry a pomáhá s propagací (spravuje společný web, rozesílá plakáty, letáky). To vše bezplatně. AutoMat funguje díky vládním, městským i mezinárodním grantům a darům veřejnosti. Primárním cílem sousedské slavnosti není zisk místních organizátorů ani účastníků. Zažít město jinak je apolitická aktivita.

Zažít město jinak v Soběslavi

 

Jakub Holzer

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze