Na MMR se řešila politika pro rozvoj venkova

Publikováno: 16. 6. 2022Cca 2.3 min četbyKategorie: Akce
SDÍLET

Na Ministerstvu pro místní rozvoj jsme na konferenci “Obchod, škola, hřiště… a co dál? Vybavenost venkovských obcí základními službami” řešili otázky související s problematikou vybavenosti obcí. Konference proběhla při příležitosti ukončení projektu „Změny vybavenosti venkovských obcí základními službami a dopady na jejich obyvatele“, který přinesl zajímavé poznatky z oblasti dostupnosti a významu různých druhů služeb na venkově.

“Jsem přesvědčen, že díky výsledkům projektu dokážeme podpůrné prostředky určené ke zlepšení vybavenosti venkova a zvýšení kvalita života jeho obyvatel územně cílit ještě přesněji. Politiku rozvoje venkova řídíme na základě kvalitních dat a informací, právě takových, jaké projekt přináší,“ řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který v úvodu akce také zdůraznil, jak velký význam mají projekty podobného typu pro dobré vládnutí a správné rozhodování v oblasti regionální politiky.

Na konferenci se hovořilo také o významu venkovských základních škol, o dostupnosti primární zdravotní péče nebo o udržitelnosti obchodů se základním zbožím na venkově. Součástí akce byl i závěrečný diskuzní panel, v rámci kterého se probíraly otázky významu vybavenosti venkova a mechanismů její podpory.

Výsledky projektu ukazují, že i malé obce jsou v ČR z velké části vybaveny základními službami a poskytují pro obyvatele řadu příležitostí pro trávení volného času, nakupování nebo vyřizování administrativních záležitostí. Nepotvrzují se scénáře, podle kterých se služby z malých obcí vytrácejí, čímž by se plošně snižovala kvalita života na venkově. Přesto se účastníci shodují, že vybavenost venkova je třeba dále zlepšovat, aby byl venkov atraktivní pro život a podnikání. Mezi nástroje zlepšení dostupnosti služeb určitě patří spolupráce obcí, podpora inovativních a chytrých řešení nebo intenzivní zapojení místních kapacit do rozvoje území.

Foto a zdroj: MMR

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější