Národní plán obnovy podpoří i zezelenání firem

Publikováno: 11. 11. 2021Cca 1.3 min četbyKategorie: Dotace, Energetika, Obory, Top, Životní prostředí
SDÍLET

Do Česka přišlo prvních 23 miliard korun ze speciálního nového fondu. České firmy díky němu mohou rychleji a snadněji inovovat a posilovat svou konkurenceschopnost. Prostředků na transformaci by měly využít, je totiž nereálné, že by EU své ambiciózní klimatické plány ještě „odpískala“.

Národní plán obnovy (NPO), který Česku odemyká mimořádné evropské zdroje z tzv. fondu obnovy, by měl přispět k nastartování ekonomiky po pandemické krizi a pomoci jí čelit řadě výzev, jakými jsou klimatická změna nebo digitalizace. Je zároveň obrovskou příležitostí pro celou českou ekonomiku i pro jednotlivé firmy, jak se shodli odborníci na nedávné debatě organizované Českou podnikatelskou reprezentací při EU v Bruselu (CEBRE).

Pokud jde o objem, Češi by od EU měli touto cestou získat částku ve výši 199,8 miliardy korun. Na zmíněné hlavní cíle, digitální a zelenou transformaci, by z těchto peněz měla podle evropské legislativy jít celkem polovina. ČR v tomto ohledu dokonce překračuje stanovené limity – podle NPO by mělo být na tzv. klimatickou tranzici určeno 41,6 % zdrojů a na digitalizaci 22,1 %.

Celý článek zde

Zdroj: Portál Euractiv

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější