Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Nepřehlédněte

Kde hledat poradce pro energie? Na Úřadu práce.

Praha 6 spolu s Úřadem práce spustila pilotní projekt poradního místa

Na Úřad práce ČR chodí klienti hlavně pro radu v oblasti zaměstnanosti a sociálních dávek. Od loňského roku ale úřad pomáhá i prostřednictvím „energoporadců“ těm, kteří potřebují pomoc po skokovém zdražením energií. V praxi to znamená, že na každé krajské pobočce ÚP ČR jsou lidem k dispozici vyčlenění zaměstnanci, na něž se mohou obracet všichni, co potřebují nejen radu, jak požádat například o příspěvek na bydlení, ale hlavně hledají informace, které jim pomohou zorientovat se v nabídce možné další pomoci ze strany státu.

Energoporadci nebo také „energetičtí ambasadoři“ je nasměrují na příslušné instituce, poradí, kde najdou žádosti o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám Light nebo jim předají kontakt na místí akční skupiny či EKIs. Mohou pomoci i v případě, že dodavatel nepřiměřeně zvedne zálohy na energie.

Aby byla tato služba co nejdostupnější, postupně budou tito poradci lidem k dispozici na všech kontaktních pracovištích Úřadu práce.

Co nejblíže lidem

V rámci zajištění co nejlepšího proklientského přístupu a dlouhodobých dobrých vztahů navázal ÚP ČR užší spolupráci s Městskou částí Praha 6. Ve středu 11. ledna t.r. byl spuštěn pilotní projekt „Poradenské a kontaktní místo pro bydlení“. Nachází se v přízemí Skleněného paláce na Náměstí svobody a občané této městské části zde dostanou od pracovnic odboru sociálních věcí a zástupců Úřadu práce ČR všechny informace o podpůrných programech, systému sociálních dávek či možnostech energetických úspor.

„Úřad městské části cítí potřebu pomoct s tíživou situací i lidem, kteří dosud takovou pomoc nepotřebovali. A protože tato pomoc jde napříč činnostmi obecního úřadu s Úřadem práce ČR, je úzká spolupráce logická a pro všechny přínosná,“ uvedl tajemník ÚMČ Praha 6 Jan Holický.

Pokud se tato praxe osvědčí, je ÚP ČR připraven rozšířit síť energoporadců v rámci celé republiky.

Primární pomocí lidem, kteří mají kvůli nízkým příjmům potíže s úhradou nákladů na bydlení, je příspěvek na bydlení. Nárok na tuto dávku má vlastník nájemce nebo podnájemce celého bytu či domu, jestliže 1/3 jeho příjmu a příjmu všech společně posuzovaných osob nedostačuje na pokrytí nákladů na bydlení. Jednodušeji řečeno – pokud 30 % příjmů nestačí na zaplacení nájmu a nákladů souvisejících s bydlením. Pro rok 2023 má nárok na příspěvek na bydlení také vlastník stavby určené pro individuální či rodinnou rekreaci, který v ní trvale žije. Za vlastníka je považována i osoba užívající byt na základě služebnosti (což je forma věcného břemene).

Že tato dávka skutečně pomáhá, potvrzuje generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon: „Zatímco v roce 2021 vyplatil ÚP ČR v rámci Prahy 6 celkem 1 753 příspěvků na bydlení v celkovém objemu 8,4 mil. Kč, v loňském roce to bylo už 2 711 dávek v celkovém objemu 16,7 mil. Kč. Tato čísla potvrzují, že počet lidí, kteří potřebují pomoc státu, roste. Cílem ÚP ČR je pomoci všem, kteří to potřebují.“

Pokud domácnosti příjmy ani po přiznání příspěvku na bydlení nestačí na pokrytí výdajů spojených s bydlením, lze si požádat o dávky ze systému pomoci v hmotné nouzi. Dávkami pomoci v hmotné nouzi jsou příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc.

S využitím materiálů Úřadu práce ČR
redakce

Nejčtenější kategorie
Chytré město
438
Energetika
496
IT
363
Dotace a Finance
1352
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze