Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

    PromoNews

    Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

    2x měsíčně

    PromoDay

    Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

    5x týdně

    Představujeme vám

    Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

    1x měsíčně

    Akce

    Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

    1x měsíčně

    Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

    Nepřehlédněte

    Projekt CIPE a dialog

    Příklady dobré praxe místních akčních skupin v regionech

    Konkrétním příkladem spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem je mezinárodní projekt CIPE. Ač oslovení „CIPE” pro nás Čechy může evokovat označení trouby po ostravacku, sama ostravština podobně jako život a robota obyvatel je tvrdá (píše se CYPE). V mezinárodní zkratkové řeči však CIPE znamená zkratku pro Centrum pro mezinárodní soukromé podnikání (Center for International Private Enterprise), které je příjemcem amerických grantů pro spolupráci veřejného a soukromého sektoru.  Národní síť MAS ČR přišla s pilotním projektem, jehož cílem je šíření otevřeného dialogu mezi obcemi na venkově a podnikateli v České republice. Do projektu byly vybrány 3 místní akční skupiny, které zastupují severní a jižní Čechy a Moravu:

    Diskuse v Krkonoších

    Každá z MAS otevírá dialog na svém území jiným způsobem. Vychází přitom z analýzy a zkušeností ze svého území a pod vedením facilitátora řeší potřeby a témata, která vyvstala ze společných setkání veřejného a soukromého sektoru. V polovině září se v Krkonoších konalo setkání nazvané Na kafe s výrobci, řemeslníky, podnikateli a veřejnou správou. Navazovalo na setkání v obci Lánov, kde MAS Krkonoše facilitovala jednání starostky Elišky Rojtové s místními podnikateli a na setkání s veřejností v rámci představení Analýzy centra Lánov.

    Krkonoše s turisticky nejvíce navštěvovaným vrcholem Sněžkou čelí náporu turistů a s tím se pojí i reklamní smog v obcích v podhůří. Aby podnikatelé byli připraveni na možnou dotační podporu z kraje pro rok 2023, připravila si MAS ve spolupráci s Královéhradeckým krajem prezentaci krajských dotací. Kraj letos vyhlásil nový dotační program Na podporu lokální produkce a podporuje malé a střední podnikatele prostřednictvím kreativních voucherů. K setkání s podnikateli se přizvala i Krajská hospodářská komora KHK. Akci moderoval architekt Josef Smutný z Ilex design, předseda Rady architektů v Liberci a učitel urbanismu a územního plánování na Fakultě architektury ČVUT. Diskuze s odborníkem se zaměřila na způsoby, jak mohou obce omezit reklamní smog a dobrou praxi v jednotné vizuální identitě značení.

    Setkání podnikavců na Slovácku

    Na druhém konci republiky v Kyjovském Slovácku proběhlo setkání „podnikavců“ z iniciativy Podnikni to se zástupkyní města Kyjova radní Hanou Bednaříkovou pod vedením MAS Kyjovské Slovácko v pohybu. Komunita podnikavců je již rozšířena po celé republice a nabízí kurzy, které se rozšířily z brněnské Mendelovy univerzity do velké části univerzit jako je ČVUT, MUNI, CUNI či VUT. Zájemci pod vedením lektora podnikatele v kurzech odhalí, zdali jejich podnikatelský plán má potenciál, než do něj investují stovky hodin a mnoho peněz. Setkání veřejného sektoru se soukromým mělo formu volné diskuze. Ředitelka Kyjovského Slovácka v pohybu Hanka Horňáková představila výsledky setkání podnikatelů v cestovním ruchu a debatovalo se i nad záměrem města Kyjova zřídit Centrum technologického a inovačního vzdělávání. Společně se dohodlo další setkání ke komunitnímu plánování.

    Akce jihočeském Pomalší

    V jižních Čechách v Pomalší se společně sešli v objektu Bělidla podnikatelé s organizacemi na podporu podnikání, jako je CzechInvest, Jihočeský vědeckotechnologický park, Hospodářská komora a MAS Pomalší. Účastníkům se představily příklady dobré praxe od Jihočeského vědeckotechnologického centra a od CzechInvestu, které byly inspirací pro veřejnou správu. Následovala práce ve skupinkách. Diskutovalo se o využití Bělidla a nápadů bylo požehnaně. Od malých dílen přes možnosti krátkodobého ubytování, komunitního prostoru pro dětskou skupinu, dětské centrum, zázemí pro rodiny s dětmi či rehabilitační centrum až po zázemí pro nedaleké sportoviště, podnikatelský HUB nebo sdílené pracoviště.

    Petra Hartmanová
    MAS Krkonoše

    Nejčtenější kategorie
    Chytré město
    381
    Energetika
    400
    IT
    273
    Dotace a Finance
    1184
    Odpady
    210

    Nezmeškejte žádné informace!

    Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze