Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Nepřehlédněte

  V Liberci budou nádoby na olej

  Image

  Město za odvoz nezaplatí ani korunu

  Prvních 50 kusů speciálních nádob na sběr jedlých olejů a tuků rozmístí na svém území už v tomto měsíci město Liberec. Celkem radnice počítá s nasazením zhruba 200 nádob o objemu 240 l, které budou přistaveny zpravidla k již využívaným stanovištím pro shromažďování a odvoz separovaného sběru ve vybraných lokalitách.

  Sběr, svoz a následnou likvidaci látek pro Liberec zajistí společnost FCC, s níž se město dohodlo na rozšíření spolupráce. Dodavatel pro Liberec dlouhodobě zajišťuje i hospodaření s dalším komunálním odpadem. Smlouva byla uzavřena na jeden rok a město za službu nezaplatí ani korunu. Naopak. Transakce mu vynese zhruba půl milionu korun ročně navíc, které chce investovat do hubení nebezpečných hlodavců například v kanalizaci a čistoty v okolí odpadových stanovišť.

  „Každý občan si bude moci najít nejbližší nádobu na sběr jedlých olejů a tuků v našem mapovém portálu Marushka, aby lidé měli přesný přehled o místech, kde mohou tuky shromažďovat. Prvních padesát nádob rozmístíme na vytipovaná stanoviště už ve druhé polovině února. Ostatní přidáme postupně v březnu a v dubnu. Všechny nádoby mají černou barvu a červené víko,“ říká náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek.

  Výsyp speciálních nádob Liberec plánuje zatím v měsíčních intervalech. Záležet bude na zájmu uživatelů a výtěžnosti nádob. Před umístěním prvních kontejnerů zároveň plánuje postupnou informační kampaň, aby seznámilo veřejnost s tím, co do nádob lze dávat a co se tam naopak nemá odkládat.

  „Na každém kontejneru bude umístěný polep s přesnými instrukcemi, co do nádoby patří. Obecně platí, že jedlé oleje a tuky musí být do nádoby vkládány pouze v pevně uzavřených plastových nádobách typu PET lahve. Prosíme veřejnost, aby v žádném případě nepoužívali jakékoliv skleněné nádoby, igelitové sáčky, boxy a podobně. Nebo oleje do nádob dokonce přímo vylévali. Zároveň je třeba brát v potaz, že nádoby jsou určené výhradně pro jedlé tuky a oleje využívané v domácnosti při zpracování pokrmů. Rozhodně tam nepatří jakékoliv jiné, například motorové, mazací či jiné technické oleje nebo kapaliny,“ dodává náměstek primátora Jiří Janďourek.

  Ty spadají do kategorie nebezpečných odpadů a je možné je odevzdávat k likvidaci pouze ve sběrném dvoře, kde je zaručena jejich odborná likvidace.

  Zdroj: Liberecký kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze