Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

    PromoNews

    Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

    2x měsíčně

    PromoDay

    Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

    5x týdně

    Představujeme vám

    Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

    1x měsíčně

    Akce

    Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

    1x měsíčně

    Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

    Dotace a FinanceEnergetikaMístní rozvojNezařazenéVodohospodářstvíŽivotní prostředí

    E.ON Energy Globe podpoří ekologické projekty obcí

    Image

    Dlouhodobá podpora projektů, které pomáhají šetřit přírodu i energie. To je hlavní myšlenka soutěže E.ON Energy Globe. Mezi finalisty se pravidelně objevují i města a obce z celé republiky, kterým není životní prostředí lhostejné a hledají ekologičtější cesty napříč zemědělskými, hospodářskými i stavebními projekty. Poslední ročníky soutěž přinesly hned několik inspirativních příkladů.

    Kněžice – první nezávislá obec v Česku

    Příkladným představitelem obcí, které se rozhodly pro ekologickou cestu, jsou středočeské Kněžice – první energeticky nezávislá obec v Česku. Funguje zde bioplynová stanice a centrální zásobování teplem s výtopnou na dřevní štěpku a slámu (na snímku). Nyní obec podobným způsobem řeší vytápění nově vznikající části s dvanácti rodinnými domy.

    Na své energetické nezávislosti místní radnice pracuje už více než šestnáct let. Energetické projekty v obci poskytují nejen levné teplo, ale také zaměstnávají několik místních obyvatel, výrazně zlepšují ovzduší v obci a ročně ušetří zhruba 1 300 tun emisí CO2.

    Revitalizace potoka pomáhá přežít rakům

    Na udržení původních vodních toků v přírodě se zaměřila obec Rokycany na Plzeňsku. Do soutěže E.ON Energy Globe přišla s projektem revitalizace Rakovského potoka. Staré betonové koryto místního potoka nahradil park, který slouží pro rekreaci místních obyvatel a zároveň umožňuje rozliv vody při její zvýšené hladině.

    Kromě toho však úprava koryta zlepšila životní podmínky pro místní mimořádně hojnou populaci vzácného raka kamenáče. „Ve spolupráci s odborníkem na raky vzniklo v biotopu nové kamenné koryto s kamenným záhozem ve dně. Ten je co nejvíce nepravidelný a členitý s vyčnívajícími balvany. Právě velká vrstva kamenů v členitém dně poskytuje rakům množství úkrytů,“ popsala mluvčí Rokycan Tereza Maixnerová.

    Projekt revitalizace ukazuje, že je možné do jednoho funkčního celku dobře propojit území povodňové ochrany, prostor pro rekreaci obyvatel a biotop chráněného živočicha. Nový park si místní obyvatelé oblíbili, což dokazuje i vysoká návštěvnost.

    Nedostatek financí na centrální řešení vyřešil systém propojených čističek

    S projektem zaměřeným na kvalitu vody zabodovala také obec Rybí v Moravskoslezském kraji. Ta se zaměřila na čistění odpadních vod. V obci zvolili systém samostatných domovních čističek, které jsou napojené na centrální dispečink. Ten jejich provoz monitoruje a hlídá kvalitu vyčištěné vody.

    Systém propojených domovních čističek může být podle starostky Marie Janečkové inspirací i pro další obce, které nemají dostatek finančních prostředků na investici do drahé centralizované technologie. „I když se jedná o decentralizované řešení, obec nad jednotlivými domovními čističkami neztrácí kontrolu. Máme tak přesný přehled nejen o tom, jak funguje každá domovní čistička, ale také o kvalitě vyčištěné vody, která putuje do kanalizačních stojek jednotné kanalizace či do vodního toku. Vyčištěná voda zůstává v dané lokalitě a pomáhá snižovat riziko sucha,“ popisuje starostka.

    Aktuálně se v Rybí nachází 173 malých domovních čističek a 17 větších domovních čistíren odpadních vod. Propojené čističky tak zvládnou každý rok vyčistit průměrně 31 000 m3 vody. Všechna zařízení jsou pomocí telemetrického systému propojena s dispečinkem, kde jejich chod hlídá pověřená obsluha a upravuje ho v souladu s provozním řádem.

    Domácnosti v Rapotíně využívají biometan z místní stanice

    Mezi finalisty minulých ročníků se objevila také první výrobna biometanu v Česku, která v Rapotíně na Šumpersku pomáhá zásobovat energií místní domácnosti. Energetické centrum recyklace umožňuje vyčistit bioplyn získaný z biologicky rozložitelného odpadu od nežádoucích příměsí.

    Bioplynová stanice může ročně zpracovat až 30 000 tun biologického odpadu a je schopna vyprodukovat teplo a elektřinu až pro 2 000 domácností. Sama stanice má přitom několik zdrojů příjmů – jedním jsou platby za zpracování odpadu, dalším pak prodej vyprodukovaných energií a zemního plynu, tedy biometanu. „Bioplynová stanice v Rapotíně dokazuje, že zařízení tohoto typu mají kromě pozitivního přínosu pro životní prostředí také svůj ekonomický smysl,“ říká Tomáš Voltr, výkonný ředitel Energy financial group, která za projektem stojí.

    Nejčtenější kategorie
    Chytré město
    380
    Energetika
    397
    IT
    270
    Dotace a Finance
    1177
    Odpady
    210

    Nezmeškejte žádné informace!

    Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze