Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

EnergetikaMístní rozvoj

E.ON staví nový plynovod

20 kilometrů potrubí zajistí bezpečnější dodávky plynu pro obce na jihu Čech

Dvanáct let ho připravovali a už dva roky na něm intenzivně pracují přímo v terénu. Obce v okolí Soběslavi, Veselí nad Lužnicí a Dolního Bukovska na jihu Čech budou mít ještě větší jistotu zásobování zemním plynem. Společnost E.ON Distribuce pro ně staví nový, téměř dvacet kilometrů dlouhý plynovod z Plané nad Lužnicí. S pracemi je zhruba v půlce a až ho dokončí, zvýší tím stabilitu dodávky plynu, pokud by nastaly problémy s jedinou současnou cestou.

„Aktuálně zásobujeme území Soběslavi, Veselí nad Lužnicí a Dolního Bukovska takzvaným ostrovním provozem. To znamená, že celá oblast je napojená na jednu předávací stanici v Žíšově u Veselí nad Lužnicí, a kdyby na ní nastaly nějaké problémy, tak se může stát, že zákazníkům nebudeme schopni zajistit dodávky plynu. Novým plynovodem budeme mít další cestu, jak plyn k odběratelům dodat,“ vysvětluje hlavní důvod stavby Tomáš Vacek, vedoucí správy a provozu zemního plynu společnosti E.ON Distribuce. Ta se stará o dodávky zákazníkům v celých jižních Čechách a na Pelhřimovsku a celkem spravuje na čtyři tisíce kilometrů plynovodního potrubí.

Rychlost díky pluhování

Už před dvanácti lety začal vznikat projekt nového plynového vedení, které dodávky zajistí. Komplikovaný byl hlavně kvůli jednání s množstvím vlastníků jednotlivých pozemků, přes které měl procházet. V roce 2018 se začalo s prvními stavebními pracemi, které pak pokračovaly v minulém roce a na konci toho letošního by měly skončit. Za posledních dvanáct let se jedná o jednu z nejvýznamnějších staveb na plynovodní soustavě, která na jihu Čech vznikla.

„Na začátku minulého roku jsme změnili technologii stavby. Původní konvenční metodu bagrování jsme nahradili metodou takzvaného pluhování,“ dodává Tomáš Vacek. Tu použila v České republice rakouská firma IFK Gesellschaft u výstavby plynovodu vůbec poprvé. „Dělali jsme tyhle práce už v Německu a běžně ukládáme do země polyuretanové trubky na vodu nebo kanalizaci. Ocelové potrubí jsme ale v Česku dosud nikdy nepokládali,“ přiznává Robin Cimr, manažer rakouské firmy.

E.ON zvolil tuto stavební variantu z několik důvodů. Jedním z nich byla přesnost, další rychlost výstavby a v neposlední řadě i ekologie. „Jedním z hlavních přínosů této metody je přesné umístění pokládaného potrubí podle projektu a v souladu s konečnými smlouvami na věcná břemena, které máme sjednány s vlastníky dotčených pozemků,“ přidává Tomáš Vacek.

Trubky totiž do země zaorává speciální pluh, který se pohybuje pomocí GPS souřadnic daných v projektu. Důležitým aspektem při použití této technologie je i rychlost výstavby. Rakouská firma pracovala v Česku zatím na dvě etapy a už během nich stihla položit přes devět kilometrů potrubí. Naposledy během posledního dubnového týdne na 19 úsecích v délce 4,7 kilometru, přičemž jednotlivé svařené trubky mají délku od 100 do 500 metrů. Na pozemcích se pak nepracuje déle, než je nutné, a zabírá se i méně plochy. „Normálně bychom museli skrývat ornici v pracovním pruhu, který je široký 10 až 15 metrů, takhle zabíráme třetinovou plochu,“ vysvětluje Tomáš Vacek s tím, že ekologičtější je také samotné pokládání trubky do země, protože díky technologii pluhování nedochází ke smíchání půdních vrstev jako při bagrování. Po speciálním pluhu se pak rýha přejede a zatlačí zpátky do země. Zajímavá je i úspora nafty. Na stavbě úseku o délce jednoho kilometru spotřebují stroje 50 litrů. Při stejném úseku konvenční metodou je spotřeba 800 litrů.

Rakouská firma se na jih Čech vrátí ještě dvakrát – v létě a na podzim tohoto roku. A v listopadu už by E.ON chtěl do nově položených trubek pustit plyn tak, aby v zimě zabezpečil dodávky zákazníkům v oblasti z více stran.

Technologie zaorávání trubek speciálním pluhem je rychlejší než klasické bagrování

 

Autor: Roman Šperňák, E.ON

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1356
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze