Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Cestovní ruchMístní rozvojPamátky a kultura

Karlovy Vary dokončují opravy Vřídelní kolonády, stavbu čeká pokládka dlažby i zasklívání

Město Karlovy Vary začalo s přípravou zasklívání a položení mramorových podlah v interiéru Vřídelní kolonády. Pokračuje tak rekonstrukce hlavního kolonádního sálu, do kterého se také vrátí výtrysk horkého Vřídla.

Stavebním firmám se v posledních třech letech podařilo odstranit havarijní stav budovy, za který mohly praskliny v podlaze kolem fontány Vřídla. Poškozený byl také strop hlavního kolonádního sálu, suterén a rozměrné skleněné výplně. Jejich rámy nahlodala koroze a velkým skleněným tabulím údajně hrozilo i vypadnutí.

V současné době má Vřídelní sál hotovou betonovou podlahu, rámy skel jsou připraveny pro závěrečné zasklení a dělníci dokončují montáž nové fontány Vřídla. Její konstrukce už nebude z betonu, ale z nerezové oceli. Vřídelní mísu pak dělníci osadí betonovými panely, ve tvaru původní fontány.

Mezi závěrečné práce bude patřit usazení dlažby z italského mramoru. Podlaha bude podlaha z černého a šedého kamene. Také vzory dlažby mají co nejvíce připomínat původní záměr architekta Jaroslava Otruby, autora původního návrhu Vřídelní kolonády, postavené v 70. letech minulého století. Snaha je vrátit kolonádní stavbě původní vzhled moderními materiály a částečně i novou stavební technologií.

Velmi důležitá bude výměna skleněného výdechu Vřídla na střeše kolonády, který je dominantou celé stavby. Skleněnou plastiku čeká v následujících týdnech demontáž a skleněné reliéfy na stěnách nahradí nové tabule. Skleněné desky vyrobí sklárna v severočeském Novém Boru, která se v 70. letech podílela i na výrobě původních panelů. Nové části skleněné výzdoby pracovníci sklárny vyrobí podle původních šablon. Původní výtrysk Vřídla se do kolonády vrátí tak, aby mu v začátku lázeňského sezóny mohli požehnat představitelé církve. Zkušební výtrysk ale plánuje vedení města už na polovinu dubna.

Po stavební stránce už odstranění hlavního havarijního stavu stálo 22 milionů korun. Odstranění havarijního stavu krenotechnologie, speciálního zařízení pro jímání horkých pramenů, stálo 24 milionů korun. Současná etapa, kdy město kolonádě vrací původní vzhled, vyjde na více než 26 milionů korun. Další 2 miliony si vyžádají úpravy vedlejších vývěrů Vřídla v kolonádní hale.

Zdroj: iRozhlas Karlovy Vary

Nejčtenější kategorie
Chytré město
434
Energetika
491
IT
354
Dotace a Finance
1342
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze