Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceMístní rozvojNezařazenéŽivotní prostředí

Když je péče o stromy posláním

Image

Změna klimatu tradičním lesním monokulturám nesvědčí, o tom už není třeba nikoho přesvědčovat. Když se Michaela Weissová před čtyřmi roky rozhodla, že začne sázet lesy, bylo jí jasné, že smysl mají jen takové, které se adaptují a přežijí. Založila neziskovou organizaci Home for Trees, která se vloni mohla ohlédnout za úctyhodnými šedesáti tisíci vysazenými stromky.

Pořídit si les nebylo nikdy jednodušší. Kdo má pozemek – ať soukromý vlastník nebo obec, může oslovit Home for Trees a dostane „les na klíč“. A to včetně akce, na které si užijí zábavu a poučení i děti nebo celá komunita či zaměstnanci firmy.

Jak celý proces funguje, popsala Michaela Weissová (na snímku). „Kontaktujeme soukromého majitele lesa nebo starostu obce v místě, kde víme, že přijdou lidé, a domluvíme si podmínky – velikost pozemku, počet stromů, skladbu sazenic, termín a tak dále. Připravujeme také doprovodný program pro děti, případně přednášku, pro firmu umíme připravit i zážitkové sázení s forest therapy…“

Konečné slovo ohledně termínu má příroda: když je sucho nebo mrazíky, nesází se. Protože semenáčky se mohou úspěšně uchytit jen na jaře a na podzim, je časové okno pro výsadbu relativně malé. I tak se ale Home for Trees daří uspořádat během jara několik akcí. Ta nejbližší se koná v Deblíně u Brna 1. dubna, další 16. 4. v Jilemnici v okrese Semily a 19. dubna zve Michaela do středočeského Divišova, kde se do sázení zapojí děti z místní školy.

Sazeničky kupují ve školkách. Odborníci na lesnictví pomohou vybrat tu nejlepší skladbu dřevin pro danou lokalitu. I proto je úhyn naprosto minimální. Zasazené a oplocené stromky jsou díky GPS stále „pod dohledem“, a tak se každý může přesvědčit, jak se jeho „potomstvu“ daří. Není to ale nic pro netrpělivé: lesy a aleje se sázely vždy s vyhlídkou na to, že budou sloužit až následujícím generacím.

Samotné sázení není fyzicky náročné, říká Michaela Weissová. Zúčastnit se může kdokoliv, vyškolení koordinátoři poradí a pomohou. Jeden člověk tak zvládne za den vysadit kolem 80 stromků. „Na každou akci se hodí mít oblečení do přírody, dobré boty, rukavice, nějaké jídlo a pití, i když o svačinku se snažíme vždy postarat, a dobrou náladu. My pak všem povíme něco o daném místě, co budeme sázet, jak to budeme sázet, ukážeme jim konkrétně jak se sází lesní strom, poskytneme jim nářadí a sazenice a jsme celou dobu k dispozici. Naše akce jsou oblíbené také proto, že na ně jezdí celé rodiny s dětmi. Udělají si krásný den strávený na čerstvém vzduchu a smysluplně. Děti to baví, a navíc se u toho učí mnoho věcí najednou aniž by vnímaly, že se učí,“ popisuje zakladatelka.

„Sdružení Home for Trees děkuji skvěle zvládnutou organizaci – výběr místa, přípravu stromků a pracovních prostředků, zázemí pro dobrovolníky i parádně naplánované počasí. Budu se těšit na další spolupráci při společném vnášení života do přírody,“ napsal starosta obce Višňová Michal Scheidl. Odbornost a skvěle zvládnutou organizaci si chválí také majitelé lesů, jimž Home for Trees pomohli po kůrovcové kalamitě.

Home for Trees si zakládá na transparentnosti. Spolupracuje s nejlepšími odborníky, s organizacemi pro ochranu přírody, jako jsou Čmelák nebo Živá voda, zapojuje lidi s hendikepy a je také jedinou českou organizací, která je členem celosvětové sítě Plant For The Planet a evropské organizace Pro Silva Bohemica. Na rozdíl od některých v Česku působících firem, které se tváří jako ekologické, a přitom pouze přeprodávají certifikáty o vysazení stromu, je za nimi skutečná práce.
Foto: Home for Trees
Nejčtenější kategorie
Chytré město
438
Energetika
496
IT
363
Dotace a Finance
1352
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze

Další článek
Co dělá dobrou školu?
Image