Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  AkceMístní rozvojNezařazenéŽivotní prostředí

  Když je péče o stromy posláním

  Image

  Změna klimatu tradičním lesním monokulturám nesvědčí, o tom už není třeba nikoho přesvědčovat. Když se Michaela Weissová před čtyřmi roky rozhodla, že začne sázet lesy, bylo jí jasné, že smysl mají jen takové, které se adaptují a přežijí. Založila neziskovou organizaci Home for Trees, která se vloni mohla ohlédnout za úctyhodnými šedesáti tisíci vysazenými stromky.

  Pořídit si les nebylo nikdy jednodušší. Kdo má pozemek – ať soukromý vlastník nebo obec, může oslovit Home for Trees a dostane „les na klíč“. A to včetně akce, na které si užijí zábavu a poučení i děti nebo celá komunita či zaměstnanci firmy.

  Jak celý proces funguje, popsala Michaela Weissová (na snímku). „Kontaktujeme soukromého majitele lesa nebo starostu obce v místě, kde víme, že přijdou lidé, a domluvíme si podmínky – velikost pozemku, počet stromů, skladbu sazenic, termín a tak dále. Připravujeme také doprovodný program pro děti, případně přednášku, pro firmu umíme připravit i zážitkové sázení s forest therapy…“

  Konečné slovo ohledně termínu má příroda: když je sucho nebo mrazíky, nesází se. Protože semenáčky se mohou úspěšně uchytit jen na jaře a na podzim, je časové okno pro výsadbu relativně malé. I tak se ale Home for Trees daří uspořádat během jara několik akcí. Ta nejbližší se koná v Deblíně u Brna 1. dubna, další 16. 4. v Jilemnici v okrese Semily a 19. dubna zve Michaela do středočeského Divišova, kde se do sázení zapojí děti z místní školy.

  Sazeničky kupují ve školkách. Odborníci na lesnictví pomohou vybrat tu nejlepší skladbu dřevin pro danou lokalitu. I proto je úhyn naprosto minimální. Zasazené a oplocené stromky jsou díky GPS stále „pod dohledem“, a tak se každý může přesvědčit, jak se jeho „potomstvu“ daří. Není to ale nic pro netrpělivé: lesy a aleje se sázely vždy s vyhlídkou na to, že budou sloužit až následujícím generacím.

  Samotné sázení není fyzicky náročné, říká Michaela Weissová. Zúčastnit se může kdokoliv, vyškolení koordinátoři poradí a pomohou. Jeden člověk tak zvládne za den vysadit kolem 80 stromků. „Na každou akci se hodí mít oblečení do přírody, dobré boty, rukavice, nějaké jídlo a pití, i když o svačinku se snažíme vždy postarat, a dobrou náladu. My pak všem povíme něco o daném místě, co budeme sázet, jak to budeme sázet, ukážeme jim konkrétně jak se sází lesní strom, poskytneme jim nářadí a sazenice a jsme celou dobu k dispozici. Naše akce jsou oblíbené také proto, že na ně jezdí celé rodiny s dětmi. Udělají si krásný den strávený na čerstvém vzduchu a smysluplně. Děti to baví, a navíc se u toho učí mnoho věcí najednou aniž by vnímaly, že se učí,“ popisuje zakladatelka.

  „Sdružení Home for Trees děkuji skvěle zvládnutou organizaci – výběr místa, přípravu stromků a pracovních prostředků, zázemí pro dobrovolníky i parádně naplánované počasí. Budu se těšit na další spolupráci při společném vnášení života do přírody,“ napsal starosta obce Višňová Michal Scheidl. Odbornost a skvěle zvládnutou organizaci si chválí také majitelé lesů, jimž Home for Trees pomohli po kůrovcové kalamitě.

  Home for Trees si zakládá na transparentnosti. Spolupracuje s nejlepšími odborníky, s organizacemi pro ochranu přírody, jako jsou Čmelák nebo Živá voda, zapojuje lidi s hendikepy a je také jedinou českou organizací, která je členem celosvětové sítě Plant For The Planet a evropské organizace Pro Silva Bohemica. Na rozdíl od některých v Česku působících firem, které se tváří jako ekologické, a přitom pouze přeprodávají certifikáty o vysazení stromu, je za nimi skutečná práce.
  Foto: Home for Trees
  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  399
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1182
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze