Změna klimatu tradičním lesním monokulturám nesvědčí, o tom už není třeba nikoho přesvědčovat. Když se Michaela Weissová před čtyřmi roky rozhodla, že začne sázet lesy, bylo jí jasné, že smysl mají jen takové, které se adaptují a přežijí. Založila neziskovou organizaci Home for Trees, která se vloni mohla ohlédnout za úctyhodnými šedesáti tisíci vysazenými stromky.
Pořídit si les nebylo nikdy jednodušší. Kdo má pozemek – ať soukromý vlastník nebo obec, může oslovit Home for Trees a dostane „les na klíč“. A to včetně akce, na které si užijí zábavu a poučení i děti nebo celá komunita či zaměstnanci firmy.
Jak celý proces funguje, popsala Michaela Weissová (na snímku). „Kontaktujeme soukromého majitele lesa nebo starostu obce v místě, kde víme, že přijdou lidé, a domluvíme si podmínky – velikost pozemku, počet stromů, skladbu sazenic, termín a tak dále. Připravujeme také doprovodný program pro děti, případně přednášku, pro firmu umíme připravit i zážitkové sázení s forest therapy…“
Konečné slovo ohledně termínu má příroda: když je sucho nebo mrazíky, nesází se. Protože semenáčky se mohou úspěšně uchytit jen na jaře a na podzim, je časové okno pro výsadbu relativně malé. I tak se ale Home for Trees daří uspořádat během jara několik akcí. Ta nejbližší se koná v Deblíně u Brna 1. dubna, další 16. 4. v Jilemnici v okrese Semily a 19. dubna zve Michaela do středočeského Divišova, kde se do sázení zapojí děti z místní školy.
Sazeničky kupují ve školkách. Odborníci na lesnictví pomohou vybrat tu nejlepší skladbu dřevin pro danou lokalitu. I proto je úhyn naprosto minimální. Zasazené a oplocené stromky jsou díky GPS stále „pod dohledem“, a tak se každý může přesvědčit, jak se jeho „potomstvu“ daří. Není to ale nic pro netrpělivé: lesy a aleje se sázely vždy s vyhlídkou na to, že budou sloužit až následujícím generacím.
Samotné sázení není fyzicky náročné, říká Michaela Weissová. Zúčastnit se může kdokoliv, vyškolení koordinátoři poradí a pomohou. Jeden člověk tak zvládne za den vysadit kolem 80 stromků. „Na každou akci se hodí mít oblečení do přírody, dobré boty, rukavice, nějaké jídlo a pití, i když o svačinku se snažíme vždy postarat, a dobrou náladu. My pak všem povíme něco o daném místě, co budeme sázet, jak to budeme sázet, ukážeme jim konkrétně jak se sází lesní strom, poskytneme jim nářadí a sazenice a jsme celou dobu k dispozici. Naše akce jsou oblíbené také proto, že na ně jezdí celé rodiny s dětmi. Udělají si krásný den strávený na čerstvém vzduchu a smysluplně. Děti to baví, a navíc se u toho učí mnoho věcí najednou aniž by vnímaly, že se učí,“ popisuje zakladatelka.
„Sdružení Home for Trees děkuji skvěle zvládnutou organizaci – výběr místa, přípravu stromků a pracovních prostředků, zázemí pro dobrovolníky i parádně naplánované počasí. Budu se těšit na další spolupráci při společném vnášení života do přírody,“ napsal starosta obce Višňová Michal Scheidl. Odbornost a skvěle zvládnutou organizaci si chválí také majitelé lesů, jimž Home for Trees pomohli po kůrovcové kalamitě.