Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Nezařazené

  Pardubický kraj chce koordinovat nakládání s komunálním odpadem v souvislosti se zákazem skládkování

  Řešení odpadového hospodářství na území Pardubického kraje po období zákazu skládkování bylo hlavním tématem jednání zástupců Pardubického kraje, měst České Třebová a Svitavy či Správy železnic. Hlavní myšlenkou kraje, byť není problematika zpracování odpadů přímo jeho primárním úkolem, je koordinace aktivit v území.

  Na základě zákazu skládkování, které začne platit od roku 2030, chceme společně s obcemi v kraji koordinovat aktivity týkající se nejen svozu, ale také spalování komunálního odpadu s maximálním možným energetickým využitím, což je ostatně jeden z bodů našeho programového prohlášení pro stávající volební období. V tuto chvíli je naší prioritou zmapovat stávající produkci odpadu v jednotlivých spadových lokalitách, způsob svozu a vytipování vhodných lokalit pro svoz, předklad a následný transport do zařízení, která budou nadále odpad zpracovávat. Osobně jsem přesvědčený, že náklad, a to samozřejmě včetně odpadu, patří na železniční síť, která je v České republice velmi kvalitní a zahuštěná, náš kraj samozřejmě nevyjímaje,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Řada obcí vzhledem k blížícímu se termínu zákazu skládkování prověřuje samostatně možnosti řešení likvidace komunálního odpadu na svém území, což však vzhledem k množství produkovaného odpadu nemá investiční a provozní ekonomiku. Proto považujeme za vhodné, abychom z pozice kraje tyto iniciativy koordinovali a dali obcím možný směr, který ve výsledku bude nejlepší pro celý region, byť problematika nakládání s odpady není primárně krajskou záležitostí,“ vysvětlil hejtman Netolický.

  Ten také nastínil další postup. „Ve spolupráci s uznávanými odborníky v oblasti odpadového hospodářství a zástupci Univerzity Pardubice, Správy železnic, Regionální rozvojové agentury a krajského úřadu připravíme ucelený dokument, který by měl na území kraje vytipovat možné lokality pro vznik překládacích stanic, a to s primární vazbou na železniční s následným přesunem do zpracovatelských provozů dle přirozené spádovosti. Samozřejmostí je zapojení starostů obcí, kteří zastupují původce odpadů a znají aktuální stav v místě. Všichni starostové ORP souhlasí s tím, že kraj převezme koordinační roli a jsou připraveni být maximálně nápomocní,“ nastínil další postup hejtman Netolický.

  Iniciativu kraje vítá také starosta České Třebové Zdeněk Řehák. „Problematika konce skládkování a s tím spojené nakládání s komunálním odpadem je velkou výzvou. Jednotlivá větší města, včetně toho našeho, řeší způsob využití těchto odpadů. Nicméně individuální řešení vzhledem k objemu zpracovávaného odpadu a investičních a provozních nákladů nedávají přílišný smysl, proto vítáme, že kraj chce celý region koordinovat a zvýšit tak efektivitu nakládání s odpady. Mimo jiné z důvodu aktivit kraje proto nyní naše město zastavilo přípravy na vlastní řešení nakládání s odpady po roce 2030. Tím se vyhneme vysokým nákladům, které by byly s vlastním řešením spojeny. Budeme tak moci část těchto finančních prostředků vynaložit na jiné investice, které jsou v našem městě potřeba,“ uvedl starosta Zdeněk Řehák.

  Foto: Pexels
  Zdroj: Pardubický kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  399
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1182
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze