Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Odpady

Praha chce rozšířit projekt RE-USE center

Uplatnění principů cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství na území hlavního města Prahy je jedním ze základních předpokladů snížení emisí CO2 o 45 % do roku 2030 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Součástí Klimatického plánu hl. m. Prahy je rozšíření úspěšného projektu tzv. RE-USE pointů. Praha se tak chce soustředit na předcházení vzniku samotného odpadu a minimalizovat vznik nového odpadu.
Podstatnou část komunálního odpadu dnes tvoří věci, které mají stále svou užitnou hodnotu a mohou i nadále plnit svou původní funkci. Nábytek, hračky, sportovní vybavení, nádobí, knížky a další věci, které jsou zamýšlené na dlouhodobé a opakované využívání mají vesměs delší životnost, než na jakou je lidé chtějí nebo potřebují využívat. Tyto věci vesměs končí jako součást komunálního odpadu nebo ve sběrných dvorech a míří na skládky nebo do spalovny.
Tyto věci mohou ale přitom ještě dobře někomu sloužit, přinášet funkční užitek a dělat radost jiným. Myšlenka RE-USE pointů je, aby se lidé naučili dávat těmto svým věcem druhou šanci. Odložené věci se v RE-USE pointech při sběrných dvorech uloží, nafotí a přednostně nabídnou nejpotřebnějším, jako jsou např. azylové domy. „V první fázi je tedy například nábytek nabídnut neziskovým a charitativním organizacím. Pokud ty do čtrnácti dnů neprojeví zájem, je věc nabídnuta bezplatně široké veřejnosti prostřednictvím webu. Je to myšlenka, která je velmi praktická a uchopitelná pro obyvatele, kterým ukazuje, jak bychom o cirkulární ekonomice měli uvažovat,“ vysvětluje Petr Hlubuček, náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí.
„Až 40 procent odloženého nábytku ve sběrných dvorech je možné i nadále plnohodnotně používat. Proto chceme mít v Praze možnost odložit takový nábytek v RE-USE pointech a možnost jeho dalšího využití zprostředkovat co nejširšímu okruhu uživatelů. Není to jen o minimalizaci odpadu. Je to také o dobrém pocitu, že věc, za kterou jsme dali peníze a roky jsme se z ní těšili, neskončí prostě jen někde na skládce,“ říká Petr Hlubuček.
Zdroj: Portál hl. m. Prahy

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1356
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze