Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Památky a kultura

Socha Jana Žižky v Táboře se zahalí do lešení

Odbor kultury a cestovního ruchu města Tábora spravuje ve svém majetku sochu hejtmana Jana Žižky z Trocnova na Žižkově náměstí. Socha pochází z dílny Josefa Strachovského a byla odhalena v roce 1884. Na letošní jaro se chystá zahájení celkové obnovy této sochy.
V lednu bylo vydáno rozhodnutí o restaurování sochy a bylo vyhlášeno výběrové řízení. Přišlo celkem sedm nabídek. Jak sdělila Jana Lorencová, vedoucí oddělení kultury, vítěz výběrového řízení, společnost RUDOVSKY s.r.o., provede restaurování pomníku v období od 1. dubna do 10. července za částku 248 050 Kč vč. DPH.
Restaurátorské práce zahrnují očištění pomníku, revizi plomb a spár, petrifikaci kamene, doplnění chybějících částí umělým kamenem, barevné retuše, konzervaci a hydrofobizaci pomníku. „Jelikož se jedná o památku zapsanou na Ústřední seznam kulturních památek, bude průběh prací dozorován pracovníky Národního památkového ústavu z Českých Budějovic,“ uvedla Jana Lorencová.
Poslední takto rozsáhlá obnova proběhla v roce 2006. Socha Jana Žižky má svůj příběh. Jak vysvětlil Zdeněk Vybíral z Husitského muzea v Táboře, původně na náměstí stála skulptura z dílny tehdy začínajícího sochaře Josefa Václava Myslbeka. Vizuální podobu Žižky konzultoval Myslbek s Františkem Palackým, autorem Dějin národa českého. Palacký určil podobu podstavce sochy a sestavil pro něj nápis. Velkorysé oslavy odhalení pomníku zhlédlo v neděli 26. srpna 1877 na 10 000 návštěvníků.
Myslbekova socha nestála na náměstí dlouho. V červenci 1878 se naklonila a hrozila zřícením. Neopravitelná socha byla odstraněna a rozřezána. Jedna část – vojevůdcovo poprsí – dodnes leží v táborském muzeu. Město Tábor zadalo zhotovení nové sochy, pro změnu z pískovce, v září 1883 zkušenému Josefu Strachovskému, který se podílel na výzdobě Národního divadla. O rok později nechal Strachovský sochu Žižky umístit na původní Palackého podstavec, tentokrát bez veřejných okázalostí.
Zdroj: www.taborcz.eu

Nejčtenější kategorie
Chytré město
438
Energetika
496
IT
363
Dotace a Finance
1352
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze