Novela zákona o střetu zájmů nesmí padnout pod stůl

Publikováno: 10. 8. 2021Cca 2.4 min četbyKategorie: Aktuality z veřejné správy
SDÍLET

Sdružení místních samospráv se spolu se SMO ČR a SPOV ČR obrátilo dopisem na všechny předsedy parlamentních stran, aby se zasadili o projednání poslanecké novely zákona o střetu zájmů která aktuálně čeká na finální hlasování poslanců.
Význam této novely zákona o střetu zájmů spočívá v tom, že provádí požadavky Ústavního soudu, který k stížnosti senátorů podpořených SMS ČR vyškrtl ze zákona o střetu zájmů ustanovení o automatickém zveřejňování podaných oznámení komunálních politiků, jež obsahují řadu osobních údajů. V předloženém poslaneckém návrhu bylo dle názoru obecních svazů nalez adekvátní kompromis mezi právem veřejnosti na informace a právem každého jednotlivce (tedy i politika) na ochranu jeho soukromí,“ uvádí předseda SMS ČR Stanislav Polčák. Informace z podaných oznámení se proto mají uvolňovat napříště již jen žádost a nemají být plošně anonymně dostupné. Tato novela má také podporu Ministerstva spravedlnosti.
Novelou také dochází k úpravě osobní působnosti zákona, kdy se ze zákona vyjímají neuvolnění představitelé nejmenších obcí, kde tato zákonná povinnost významně odrazuje občany zapojit se do vymezených funkcí na obcích s argumentaci o přehnané byrokratická praxi a nepřiměřeném zásahu do soukromí. SMS ČR proto požádalo také své členy, aby poslance ze svých krajů žádali o podporu schválení této novely.
SMS ČR se zároveň obrátilo s dotazem na Úřad pro ochranu osobních údajů, zda je možné poskytovat podaná oznámení na základě zákona o svobodném přístupu k informací. „Je nám jasné, že ministerstvo stojí v nezáviděníhodné situaci, kdy zpřístupňuje citlivé osobní informace na nejasném právním základě poté, co ze zákona o střetu zájmů vypadla příslušná ustanovení Ústavním soudem. Dlouhodobě ale nelze přehlížet to, že zákon o svobodném přístupu k informacím takový postup neumožňuje. I proto je důležité, aby Parlament novelu zákona schválil,“ podotýká k tomu poslankyně Věra Kovářová, místopředsedkyně SMS ČR.
Zdroj: SMSČR

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější