Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

NepřehlédněteOdpady

25 let systematického třídění a recyklace odpadů

Docházková vzdálenost ke kontejneru se snížila na 89 metrů

Česká republika slaví již 25 let systematického rozvoje třídění a recyklace odpadů z obalů. Od počátku staví na dlouhodobé spolupráci průmyslu, měst a obcí zapojených v systému EKO-KOM. Díky nim má republika efektivně fungující systém třídění a recyklace obalových odpadů, což dlouhodobě přináší i dobré výsledky.

V roce 1997 byla 10 firmami založena společnost EKO-KOM, jako nástroj umožňující výrobcům splnit povinnost zákona o obalech. Sběr tříděného odpadu mohl navázat na již fungující sběr skla do nádob a sběr papíru a kovů ve sběrnách surovin. Sbírala se dohromady obalová i neobalová složka, proto je náš systém označován jako integrovaný sběr.

Do pilotních projektů bylo v letech 1997 až 1999 zapojeno 7 obcí a zhruba 150 tisíc obyvatel. A za tyto dva roky evidoval systém přibližně 46 tisíc tun nevratných obalů. Od té doby urazila Česká republika se svým systémem třídění odpadů velký kus cesty.

Mnohonásobně se zvýšil podíl obyvatel, kteří třídí pravidelně odpad. Z původních 1,5 % jich nyní třídí na 73 % a k dispozici mají více než 670 000 barevných kontejnerů a menších nádob v ulicích i přímo u rodinných domů.  Z původních 10 je v systému zapojeno 21 292 firem a počet zapojených obcí se zvýšil z pilotních 7 na současných 6 169 obcí.

A samozřejmě se také mnohonásobně zvýšila produkce obalů. Oproti začátkům uvádějí firmy na tuzemský trh zhruba 1,3 milionu tun nevratných obalů. Z tohoto celku se daří aktuálně předat na dotřiďovací linky k dotřídění pro materiálovou recyklaci nebo jiné využití 1 milion tun použitých jednorázových obalů. Za uplynulých 25 let se tak podařilo předat k dalšímu využití přes 13 milionů tun obalových odpadů. Takové množství by co do objemu zaplnilo zhruba polovinu Orlické přehrady.

Množství vytříděného odpadu loni opět narostlo

V loňském roce nabralo třídění odpadu na obrátkách. Češi nejenže udrželi rostoucí trend, třídili navíc s takovým elánem, že každý do barevných kontejnerů odnesl v průměru 71,8 kilogramů odpadu. To je o celých 5 kilogramů více než v roce 2020! V průměru každý Čech vytřídil 22,5 kilogramů papíru, 16,8 kg plastů, stejné množství kovů, 15,2 kg skla a necelý půlkilogram nápojových kartonů.

K dobrému výsledku přispěl jistě i lokální rozvoj tzv. vícekomoditních sběrů, který lidem ještě více umožňuje třídit odpad. Patrné to bylo především u kovů, které mohli lidé v některých lokalitách třídit jen prostřednictvím sběrných dvorů nebo výkupen. Obce neměly často prostor na přidání dalšího kontejneru nebo menší nádoby. Vícekomoditní sběr do jedné barevné nádoby tento problém leckde vyřešil. A tak zatímco v roce 2015, od kdy je oddělený sběr kovů v obcích povinný, bylo v ČR méně než 3 tisíce nádob na třídění kovů, ke konci roku 2021 měli lidé k dispozici bezmála 120 tisíc nádob určených na třídění kovů.

I v loňském roce pokračovalo další zahušťování sběrné sítě. Pro třídění odpadů je totiž klíčové, aby lidé měli kontejnery na třídění blízko a byla zajištěna jejich dostatečná kapacita. Udávaná průměrná docházková vzdálenost se tak loni zkrátila o další metr, lidé s tříděným odpadem musí tedy ujít v průměru už jen 89 metrů

Společně jsme zachránili 30 km2 přírody

Díky třídění odpadů v domácnostech a obcích vzniká surovina, která se na třídících linkách dotřídí na jednotlivé druhotné suroviny připravené k recyklaci a dalšímu využití. Nejčastěji na výrobu nových produktů nebo ty materiálově nevyužitelné jako zdroj energie či náhrada hnědého uhlí v teplárnách . Tříděním odpadů se tak výrazně snižuje zátěž životního prostředí. Tříděním a recyklací obalových odpadů šetříme přírodní zdroje surovin, energii a zamezujeme rozšiřování skládek. Každoročně společně zachráníme ekvivalent zhruba 30 km2 přírody. A díky třídění a recyklaci odpadů se nám také daří významně snižovat uhlíkovou stopu. Loni se podařilo dosáhnout úspory CO2 ekvivalentně ve výši přes 980 000 tun. Třídění odpadu má zkrátka smysl!              (red)

Nejčtenější kategorie
Chytré město
510
Energetika
580
IT
486
Dotace a Finance
1542
Zdravé město
73

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze