Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Odpady

  Češi třídí stále více

  V roce 2019 vytřídil každý z nás přes 51 kilogramů odpadu!

  Češi znovu posunuli pomyslnou laťku v množství vytříděného odpadu – namísto 49 kilogramů v roce 2018 vytřídili loni do barevných kontejnerů v průměru již 51,3 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. A po několikáté v řadě si tak připsali významný meziroční růst, tentokrát o více než 2 kilogramy. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnila autorizovaná obalová společnost EKO-KOM.

  Téměř rutinou nebo samozřejmostí je třídění odpadů už pro většinu obyvatel ČR. Papír, plasty, sklo, nápojové kartony, kovy a další odpady, které lze třídit, patří přeci do barevných kontejnerů. To je u nás již zažité pravidlo. Aktivně své odpady třídí skoro tři čtvrtiny lidí žijících v ČR. Loni tak každý obyvatel do barevných kontejnerů vytřídil v průměru 22 kilogramů papíru, 15,1 kilogramu plastů, 14 kilogramů skla a necelé půl kilo nápojových kartonů. Stále častěji třídíme i kovy, loni jich každý obyvatel vytřídil v průměru skoro 14 kilogramů.

  „Členské státy Evropské unie, včetně České republiky, musí již za několik let splnit nové ambiciózní cíle vyplývající z požadavků balíčku cirkulární ekonomiky. V praxi to bude znamenat třídit veškerý odpad, který lze recyklovat nebo jinak využít, a na skládku ukládat jen minimum směsného odpadu, nejvýše však 10 %. A obce i jejich občané se na to již začínají intenzivně připravovat,“ shrnul vývoj třídění odpadu Zbyněk Kozel, generální ředitel společnosti EKO-KOM, a. s.

  Sběrné systémy fungují

  Prostřednictvím sběrných systémů obcí se shromáždilo přes 693 tisíc tun vytříděných odpadů, což je meziročně o 4 % více. Přes polovinu z toho tvořily vytříděné obaly. Spolu s živnostenskými obalovými odpady se podařilo v roce 2019 v systému EKO-KOM vytřídit a předat na třídicí linky přes 888 tisíc tun obalových odpadů. Z celkových více než 1,219 milionu tun obalů uvedených loni na tuzemský trh se tak v systému EKO-KOM vytřídilo a předalo k recyklaci a dalšímu využití 73 %.

  Stejně jako je tomu v jiných oborech, i recyklace obalů má své limity. Ani idea 100% recyklace odpadů není tedy zatím úplně reálná, byť tlak ze strany Evropské unie na její dosažení sílí. Tradičně nejlépe se daří třídit a recyklovat papír, v jeho případě se loni podařilo dosáhnout míry recyklace 88 %. Zjednodušeně řečeno – z každých 10 vyrobených tun papírových obalů bylo loni bezmála 9 tun recyklováno na nový papír nebo dále využito. Míra recyklace dosáhla u skla 79 %, u plastových obalů 69 %, u kovů 57 % a u nápojových kartonů to bylo 25 %. Míra sběru nápojových PET lahví v roce 2019 vzrostla a pohybuje se v rozmezí 79 až 82 %.

  Díky intenzivní spolupráci průmyslu s městy a obcemi v systému EKO-KOM mají lidé pro třídění odpadů v ČR dobré podmínky. Celý systém je komfortní a dostupný. Jak vyplývá z průzkumů veřejného mínění, Čechy k třídění odpadů motivují hlavně dobrá docházková vzdálenost a dostatek barevných kontejnerů. V republice mohou aktuálně třídit své odpady do více než 473 tisíc barevných kontejnerů a menších nádob na tříděný odpad. A průměrná docházková vzdálenost k nim se postupně zkracuje – na dnešních 91 metrů.

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze