V roce 2019 vytřídil každý z nás přes 51 kilogramů odpadu!
Češi znovu posunuli pomyslnou laťku v množství vytříděného odpadu – namísto 49 kilogramů v roce 2018 vytřídili loni do barevných kontejnerů v průměru již 51,3 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. A po několikáté v řadě si tak připsali významný meziroční růst, tentokrát o více než 2 kilogramy. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnila autorizovaná obalová společnost EKO-KOM.
Téměř rutinou nebo samozřejmostí je třídění odpadů už pro většinu obyvatel ČR. Papír, plasty, sklo, nápojové kartony, kovy a další odpady, které lze třídit, patří přeci do barevných kontejnerů. To je u nás již zažité pravidlo. Aktivně své odpady třídí skoro tři čtvrtiny lidí žijících v ČR. Loni tak každý obyvatel do barevných kontejnerů vytřídil v průměru 22 kilogramů papíru, 15,1 kilogramu plastů, 14 kilogramů skla a necelé půl kilo nápojových kartonů. Stále častěji třídíme i kovy, loni jich každý obyvatel vytřídil v průměru skoro 14 kilogramů.
„Členské státy Evropské unie, včetně České republiky, musí již za několik let splnit nové ambiciózní cíle vyplývající z požadavků balíčku cirkulární ekonomiky. V praxi to bude znamenat třídit veškerý odpad, který lze recyklovat nebo jinak využít, a na skládku ukládat jen minimum směsného odpadu, nejvýše však 10 %. A obce i jejich občané se na to již začínají intenzivně připravovat,“ shrnul vývoj třídění odpadu Zbyněk Kozel, generální ředitel společnosti EKO-KOM, a. s.
Sběrné systémy fungují
Prostřednictvím sběrných systémů obcí se shromáždilo přes 693 tisíc tun vytříděných odpadů, což je meziročně o 4 % více. Přes polovinu z toho tvořily vytříděné obaly. Spolu s živnostenskými obalovými odpady se podařilo v roce 2019 v systému EKO-KOM vytřídit a předat na třídicí linky přes 888 tisíc tun obalových odpadů. Z celkových více než 1,219 milionu tun obalů uvedených loni na tuzemský trh se tak v systému EKO-KOM vytřídilo a předalo k recyklaci a dalšímu využití 73 %.
Stejně jako je tomu v jiných oborech, i recyklace obalů má své limity. Ani idea 100% recyklace odpadů není tedy zatím úplně reálná, byť tlak ze strany Evropské unie na její dosažení sílí. Tradičně nejlépe se daří třídit a recyklovat papír, v jeho případě se loni podařilo dosáhnout míry recyklace 88 %. Zjednodušeně řečeno – z každých 10 vyrobených tun papírových obalů bylo loni bezmála 9 tun recyklováno na nový papír nebo dále využito. Míra recyklace dosáhla u skla 79 %, u plastových obalů 69 %, u kovů 57 % a u nápojových kartonů to bylo 25 %. Míra sběru nápojových PET lahví v roce 2019 vzrostla a pohybuje se v rozmezí 79 až 82 %.
Díky intenzivní spolupráci průmyslu s městy a obcemi v systému EKO-KOM mají lidé pro třídění odpadů v ČR dobré podmínky. Celý systém je komfortní a dostupný. Jak vyplývá z průzkumů veřejného mínění, Čechy k třídění odpadů motivují hlavně dobrá docházková vzdálenost a dostatek barevných kontejnerů. V republice mohou aktuálně třídit své odpady do více než 473 tisíc barevných kontejnerů a menších nádob na tříděný odpad. A průměrná docházková vzdálenost k nim se postupně zkracuje – na dnešních 91 metrů.