Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Odpady

Členové ČAOH pomáhají využít obrovská množství odpadů

Díky úsilí svozových, zpracovatelských a technologických firem sdružených v České asociaci odpadového hospodářství se v České republice daří ročně efektivně využít více než 2 230 000 tun odpadů.
Z aktuálního srovnání vyšlo, že v rámci materiálového využití, jen zúčastnění členové ČAOH, ročně využili/recyklovali cca 616 600 tun odpadů a k dalšímu využití do finálních výrobků předali dalších minimálně 420 550 tun odpadů. Do výroby nových plastových výrobků bylo těmito členy ČAOH využito minimálně 17 687 tun plastů, což ušetřilo cca 35 200 tun CO2. Tedy množství, které by jeden osobní automobil vyprodukoval, pokud by 5000krát objel Zemi. K dalšímu využití bylo také předáno dalších 125 000 tun vytříděných plastů.

  • Zrecyklováno a připraveno do ingotů bylo rovněž např. 48 000 tun odpadního olova, které tak nemuselo být těženo v přírodě, ale je znovu využito z odpadů.
  • Stovky tisíc tun odpadního dřeva bylo recyklováno na výrobu dřevotřískových desek pro nábytek a pro další použití. Jen tím se za rok ušetřilo asi 600 000 stromů. Tříděním papíru a jeho předáním k recyklaci v množství cca 290 000 tun vybrané členské firmy ČAOH dále ušetřily asi 580 000 stromů. Celkem ušetřených skoro 1 200 000 stromů do sebe naváže až 1 200 000 tun CO2.
  • V ČAOH pomáháme také navracet organickou hmotu do půdy. Jen v aktuálním součtu zúčastnění členové ročně zpracují cca 168 000 tun bioodpadů, ze kterých mimo jiné vyrábí kvalitní kompost, který je vhodný např. pro zemědělské půdy. Ty pak s vyšším obsahem organické hmoty mohou lépe zadržovat vodu v krajině. Část kompostů se prodává i občanům k využití do zahrádek.
  • Naši členové jsou vedle recyklace velmi aktivní také v oblasti energetického využití odpadů. Zde jdeme převážně moderní cestou doporučovanou a podporovanou ze strany EU. Tedy energetickým využíváním upravených, vytříděných a nerecyklovatelných odpadů, které však stále obsahují nemalé množství energie. Jen vybraní členové ČAOH ročně dokázali vyprodukovat a využít, nebo předat k využití, minimálně 133 454 tun certifikovaných paliv z odpadů. Tato kvalitní paliva byla dále energeticky využita v k tomu určených zařízeních.

I přes řadu nových obtíží a přes rostoucí administrativní zátěž se firmy snaží hledat další moderní cesty, jak ještě více odpadů uplatnit znovu do oběhu a naplnit tak cíle moderní evropské odpadové strategie. Naše firmy chtějí i nadále poskytovat kvalitní, efektivní a smysluplné služby. Stále více přitom myslíme i na potřebu snižování produkce CO2, přepravní vzdálenosti a na další aspekty udržitelného rozvoje.
O skutečném využití odpadů jen nemluvíme, ale především to děláme.
Zdroj: Ing. Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze