Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Odpady

  Daň na nerecyklované plastové obaly

  Evropská unie zavádí od ledna 2021 daň na nerecyklované plastové obaly ve výši 800 eur. V případě uplatnění evropské definice recyklace, tedy materiálového využití a nikoli pouhého vytřídění do žlutých popelnic, bychom tak ročně za odpad zaplatili zhruba 3,5 miliard Kč. V současné době je v ČR recyklace definována jako objem odpadu ve žlutých popelnicích, takže celková částka za rok by činila cca 1,5 miliardy Kč. Pokud přejmeme definici EU, že je odpad materiálově využit, recyklujeme jen zlomek odpadu, který vytvoříme, a celková roční částka na dani by pro ČR představovala zmíněných 3,5 miliard Kč. „Tuto daň podporujeme, jelikož napomáhá plnění cílů obsažených v evropském Green Dealu, které povedou k udržitelnému rozvoji,“ uvedla ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky Soňa Jonášová. Daň podpořil i český premiér. Podle expertů odvětví recyklace potřebuje větší podporu při vytváření trhů a poptávky po druhotných surovinách, což znamená zdražit primární materiály a recykláty učinit atraktivnějšími.

  V roce 2021 se také dočkáme zákazu prodeje plastových výrobků na jedno použití, včetně talířů, příborů, brček či vatových tyčinek. Nová legislativa EU stanovuje členským státům do roku 2029 cíl sběru plastových lahví na 90 %. Do roku 2025 by měl podíl recyklovaného obsahu v plastových lahvích dosáhnout 25 %, do roku 2030 by se měl zvýšit na 30 %.

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze