Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceOdpady

Moravskoslezský kraj má vítěze soutěže O keramickou popelnici

Obce, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní ocenění O keramickou popelnici. Za třídění vysloužilých elektrozařízení je pak udělována cena O keramické sluchátko a za největší výtěžnost je udělován Elektrooskar. Tyto soutěže jsou součástí krajské informační kampaně zaměřené na podporu sběru a třídění odpadu ve městech a obcích České republiky.

Ocenění obcím předali 14. června 2022 na slavnostním ceremoniálu v prostorách zámku Nová Horka ve Studénce zástupci Moravskoslezského kraje, společností EKO-KOM, ASEKOL a ELEKTROWIN.

„Máme radost, že třídění odpadů bere čím dál více lidí v našem kraji jako samozřejmou součást odpovědného přístupu ke svému okolí. K ideálnímu stavu ale stále vede dlouhá cesta, i proto je důležité si správná pravidla neustále připomínat a podporovat osvětové projekty, mezi které patří i populární soutěž pro obce. V posledních letech osvětu zaměřujeme také na děti a rodiny, například prostřednictvím startovacích sad pro žáky prvních tříd, nebo barevných tašek na třídění do domácností,“ sdělil na ceremoniálu náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj ruchu Jan Krkoška.

O KERAMICKOU POPELNICI

První místo v kategorii obcí s rozšířenou působností obsadilo město Nový Jičín následovaný Frenštátem pod Radhoštěm a Bohumínem, který tak obhájil loňskou třetí příčku. V obcích nad 2 000 obyvatel dominovala stejně jako vloni obec Hukvaldy, druhá byla obec Trojanovice a třetí Kozlovice. V kategorii obcí od 801 do 2 000 obyvatel opět obsadila první místo obec Morávka. Druhé místo získaly Raškovice a třetí příčku Milíkov. Mezi malými obcemi do 800 obyvatel nejlépe třídili obyvatelé obce Krásná, která si tak polepšila o dvě příčky, druhá skončila Rudná pod Pradědem, třetí pak obec Dolní Tošanovice.

Do soutěže, kterou každoročně pořádá Moravskoslezský kraj s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s., bylo zapojeno všech 300 obcí a měst Moravskoslezského kraje. V samotné soutěži se hodnotila vykazovaná data v systému EKO-KOM. Hodnocení vycházelo z pořadí obcí ve sběru jednotlivých komodit dle výtěžností v kilogramech na jednoho obyvatele. Hodnocena byla také dostupnost sběrné sítě. A na obce, které na zlepšení svého odpadového hospodářství nejvíce zapracovaly, byla zaměřena kategorie Skokan roku. Absolutním vítězem této speciální ceny je letos město Petřvald.

Všechny oceněné obce obdrží od Moravskoslezského kraje motivační odměny na podporu odpadového hospodářství v souhrnné výši 330 tisíc korun.

„Na jednoho obyvatele našeho kraje v roce 2021 připadá průměrně 73,8 kilogramu vytříděných složek – plastu, papíru, skla, nápojových kartonů a kovů. Množství separovaného odpadu se každoročně zvyšuje, a za to patří občanům kraje, kteří aktivně třídí, velké poděkování,“ řekl na závěr náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Vítězové soutěže O KERAMICKOU POPELNICI 2021:

Obce do 800 obyvatel

Obce od 801 do 2 000 obyvatel

Obce nad 2 000 obyvatel

Obce s rozšířenou působností

1. Obec Krásná 1. Obec Morávka 1. Obec Hukvaldy 1. Město Nový Jičín
2. Obec Rudná pod Pradědem 2. Obec Raškovice 2. Obec Trojanovice 2. Město Frenštát pod Radhoštěm
3. Obec Dolní Tošanovice 3. Obec Milíkov 3. Obec Kozlovice 3. Město Bohumín

O KERAMICKÉ SLUCHÁTKO

Vítězství v soutěži v třídění elektroodpadu O keramické sluchátko, v kategorii do 2 tisíc obyvatel získala obec Krasov. V kategorii nad 2 tisíce obyvatel dominovala mezi nejlepšími, stejně jako v loňském roce, obec Ostravice. V kategorii obcí nad 10 tisíc obyvatel zvítězilo město Nový Jičín.

Soutěž pořádá kolektivní systém ASEKOL ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Hodnocena je výtěžnost odevzdaných vysloužilých elektrospotřebičů v přepočtu na jednoho obyvatele. Mezi odevzdané elektrospotřebiče se řadí například počítače, televize, rádia, fotoaparáty, videokamery nebo telefony. Každá z oceněných obcí získala odměnu ve výši 10 000 korun.

Vítězové soutěže O KERAMICKÉ SLUCHÁTKO 2021
(drobné elektrospotřebiče, PC a TV):

Kategorie

  Obec / město

  Vytříděné elektrospotřebiče

Obce do 2 000 obyvatel Krasov 12,25 kg / 1 obyv.
Obce nad 2 000 obyvatel Ostravice 6,08 kg / 1 obyv.
ORP Nový Jičín 1,98 kg / 1 obyv.

ELEKTROOSKAR

V soutěži o sošku Elektrooskara se hodnotí sběr domácích elektrospotřebičů (lednice, pračky, sporáky, bojlery), včetně drobných domácích přístrojů a nástrojů. Kolektivní systém ELEKTROWIN a.s., který soutěž vyhlašuje, v roce 2021 vysbíral v Moravskoslezském kraji 4 417 tun elektra na 1 241 sběrných místech, se kterými v kraji spolupracuje.

V rámci obcí do 5 000 obyvatel vyhrála, stejně jako v loňském roce obec Tvrdkov s výtěžností 30,6 kg na obyvatele, nad 5 000 obyvatel se na prvním místě umístilo město Kravaře s výtěžností 6,4 kg na obyvatele. V kategorii Skokan roku u měst nad 30 000 obyvatel zvítězilo Statutární město Karviná s meziročním nárůstem sběru o 15 procent. Všichni byli odměněni šekem na 20 000 korun.

Vítězové soutěže ELEKTROOSKAR 2021:
(objemné elektrospotřebiče, elektrické nástroje):

Kategorie

Obec / město

Výsledek

Města do 5 000 obyvatel Tvrdkov výtěžnost 30,6 kg / 1 obyv.
Města nad 5 000 obyvatel Kravaře výtěžnost 6,4 kg / 1 obyv.
Skokan roku Karviná nárůst sběru o 15 %

Foto zdroj: Moravskoslezský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
513
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze