Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  NepřehlédněteOdpady

  Na Olomoucku mají „uzavřenou smyčku“

  Image

  Teplárna v Přerově má nový úsporný multipalivový kotel

  Zároveň klesá produkce směsného komunálního odpadu

  Olomoucký kraj má přes 620 tis. obyvatel a 402 obcí a měst. Jen v samotné Olomouci žije cca 100 tisíc obyvatel. Za posledních dvanáct let se celková produkce komunálních odpadů na obyvatele podle dat MŽP, podobně jako v jiných krajích, zvýšila. Od roku 2009 narostla o 25,4 % na 587,9 kg na obyvatele v roce 2021. I zde byla hlavním důvodem navýšení produkce nová legislativa, která obce motivovala ke třídění biologicky rozložitelných komunálních odpadů (BRKO). S novým tříděním BRKO se zvýšilo i jeho vykazované množství.

  Z hlediska moderního přístupu k oběhovému hospodářství je pozitivní, že v Olomouckém kraji zároveň viditelně klesla produkce směsného komunálního odpadu. Mezi lety 2009–2021 se snížila o 15,7 % na 255,4 kg na obyvatele a její podíl na celkové produkci komunálních odpadů ve sledovaném období poklesl z 64,6 % na 43,4 %. S ohledem na cíle oběhového hospodářství by však měla dále klesnout až na cca 128 kg na obyvatele. Odpady se z černé popelnice daří přesouvat do barevných třídících nádob, prostřednictvím kterých může z odpadu na třídících linkách znovu vzniknout hodnotná druhotná surovina.

  Neusnuli na vavřínech Města jako Olomouc či Prostějov jdou v oblasti odpovědného třídění aktivně příkladem. Obě města získala vysoké ocenění v rámci soutěží v třídění odpadů. Města v tomto kraji jdou ale stále dál. V poslední době rozvíjí například Přerov nebo Prostějov tzv. multikomoditní třídění, kdy do žlutých kontejnerů na plasty mohou občané odkládat, také nápojové kartony a nově i kovové obaly. Vše se následně s vysokou účinností vytřídí na třídící lince a připraví pro recyklaci. I menší obce v tomto kraji kladou stále větší důraz na třídění. I zde se s dobrými výsledky postupně rozvíjí tzv. door-to-door systémy, kdy občané mají barevné sběrné nádoby přímo v rodinných domech a třídění tak mají tak jednoduché, jak to jen lze.

  Olomoucký kraj má oproti většině ostatních krajů jednu zcela novou a velmi významnou aktuální výhodu, a to z pohledu uzavřené smyčky oběhového hospodářství. Tou výhodou je důležitá koncovka. Obce a města zde pochopily, že produkci směsných odpadů je nutné zcela zásadně snížit – a naopak je nezbytné významně navýšit množství tříděných odpadů. Po obcích to nově vyžaduje zákon. Všechny obce v ČR budou muset k roku 2035 vytřídit minimálně 70 % komunálních odpadů. V regionu se připravují moderní linky na třídění a zpracování odpadů. Ne všechny vytříděné odpady je však  možné recyklovat. Po třídění stále zbývá množina odpadů, které jsou sice nerecyklovatelné, ale mají energetický obsah a je vhodné je využít k výrobě energie. Klasické spalovny (ZEVO) nejsou pro tříděné zbytkové odpady technologicky vhodné.

  Nový kote l ušetří peníze Zásadní výhodou Olomouckého kraje z hlediska uzavřené smyčky oběhového hospodářství je otevření moderního multipalivového kotle na paliva z odpadů (TAP). Tato paliva vyhovují přísným evropským ISO normám. Nový moderní kotel byl na konci roku 2022 uveden do provozu v Přerově. Koncové zařízení tak pomůže obcím a městům jak s finálním využitím nerecyklovatelné
  části vytříděných odpadů, tak s výrobou energie bez potřeby uhlí. Obce rovněž, na rozdíl např. od dovozu směsných odpadů do spalovny, ušetří značné peníze za zbytečné pálení inertní nespalitelné frakce, která je ve směsném odpadu z nemalé části obsažena. Tato frakce má velkou hmotnost, a tudíž za ní obce platily vysoké náklady. Do multipalivového kotle takový nevyužitelný odpad nejde, protože je před tím vytříděn.

  Ing. Petr Havelka
  výkonný ředitel
  České asociace odpadového hospodářství

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  270
  Dotace a Finance
  1177
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze