Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Odpady

Obce řešili v Horní Suché problematiku odpadů

V Horní Suché se konalo krajské shromáždění členských obcí Sdružení místních samospráv ČR. Radnice po celé zemi v současné době trápí zejména legislativa, která se týká odpadového hospodářství.

Nová legislativa, získávání dotací na projekty, odpadové hospodářství a příprava na rok 2030, kdy začne platit zákaz skládkování komunálního využitelného odpadu. To byla témata zástupců radnic na krajském shromáždění obcí Sdružení místních samospráv.

Jana Přecechtělová (STAN), ředitelka SMS ČR, starostka obce Srbce: „Nevíme, kam ten stát směřuje. Jestli půjdeme do spaloven, nebo jestli si máme jako obce samy tvořit nějaká společenství a sdružovat se, abychom ty odpady likvidovali a následně prodávali, to jsou ty nejistoty.“

Josef Žerdík, místostarosta Horní Suché: „Jde samozřejmě o peníze a dneska tady přijdou senátoři, poslanci. Doufám, že pan senátor Vícha, který je dlouholetým starostou města Bohumína a i ten Bohumín má skládku na svém území, tak že nám řekne veškeré informace z první ruky, co se děje ve vládě a v Senátu.”

Zákonodárci vědí, že žádná obec nevyřeší tento problém jen pro své území.

Petr Vícha (ČSSD), senátor, starosta města Bohumín: „Nemůže mít každá obec spalovnu a nemůže mít každá obec třídírnu. A pokud vím, tak tady v okolí jsou dva projekty, o kterých se uvažuje, a to je v Havířově CEVYKO a OZO Ostrava. Teď jde o to, aby na to stát nasměroval metodiku, aby obec mohla směsný odpad dovézt na třídírnu a považovalo se to za vytříděný odpad.”

Jelikož se shromáždění konalo v Horní Suché, zástupci radnic si mohli prohlédnout těžní věž bývalého Dolu František a také kryt civilní ochrany.

Foto: Wikimedia Commons
Zdroj: Polar

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze