Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Odpady

  Obce si nové partnery v odpadovém hospodářství hledat nemusí

  Vzhledem k relativní čerstvosti a komplexitě balíčku odpadové legislativy nepřekvapí, že stále panují jisté výkladové nejasnosti. V nedávné době se na kancelář SMO ČR obrátilo hned několik obcí, které řešily otázku, zda lze z § 16 zákona o výrobcích s ukončenou životností dovodit povinnost obce uzavřít smlouvu s vícero provozovateli kolektivního systému zpětného odběru.
  Jakkoliv zmíněné ustanovení zakazuje sjednání výhradního práva na využívání systému, nelze z něj rozhodně dovodit povinnost obce vstupovat do nových závazkových vztahů. Samosprávy tedy nemusí uzavírat smlouvy s dalšími, či novými subjekty. Pokud systém v dosavadní podobě funguje, není třeba nic měnit.
  Dlužno dodat, že situaci nijak nepomáhá přístup některých komerčních subjektů pohybujících se v odpadovém sektoru. Obce bohužel nezřídka bývají adresáty zavádějících obchodních nabídek, které samosprávám sugerují zcela nesprávný výklad zákona.
  Představitelé obcí a měst tedy mohou být klidní – pouhý zákaz exkluzivity rozhodně neznamená, že by snad musely hledat nové partnery pro provoz odpadového hospodářství. Ve věci bylo osloveno i Ministerstvo životního prostředí, v jehož gesci je zmíněná oblast. Doufejme, že spolupráce státních a orgánů a samospráv přinese kýžené plody v podobě vyjasnění výkladu nové odpadové legislativy.
  Zdroj: Svaz měst a obcí ČR

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  237
  Energetika
  301
  IT
  180
  Dotace a Finance
  837
  Odpady
  162

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze