Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Odpady

  Odpad zdrojem 2020

  Pátý ročník konference ocenil cirkulární počin roku

  Jubilejní 5. ročník konference Odpad zdrojem 2020, pořádaný Institutem Cirkulární Ekonomiky (INCIEN) a CIRA Advisory se v prostorách Veletrhů Brno v rámci mezinárodního Urbis Smart City Fair zaměřil na evropskou zelenou dohodu, zodpovědné veřejné zadávání, vznikající centra pro opětovné využívání věcí nebo cirkulární skeny měst a obcí. Ocenění Cirkulární počin roku si z akce odnesli starosta obce Žehuň a majitel soběstačné farmy v Choťovicích Karel Horák a Lenka Mynářová z Nafigate corporation. Karel Horák představil chod této energeticky soběstačné farmy. Stovky hektarů rostlinné plochy zabezpečují potravu pro chov stovek zvířat a bioplynovou stanici, která zde stojí od roku 2012 a vytápí celou farmu i hotel. „Jako republika jsme se dostali mezi deset států na světě s nejvyšší užitkovostí. Za třicet let je to ohromný úspěch a v rámci Evropy jsou před námi jenom Vikingové. Dneska jsme na úrovni Německa a už jsme dávno předběhli vyspělé státy, jako je Holandsko a Francie,“ konstatoval oceněný Karel Horák.

  Martin Veverka ze společnosti EY osvětlil, jak se za poslední období nakládalo s finančními investicemi v oblasti odpadového hospodářství. Podle něho velká část finančních prostředků v posledních čtyřech výzvách šla na podporu třídění, tedy popelnice a svozy. Poměrně malá část, asi pětina, na efektivnější technologie nakládání s odpadem a programy pro materiálové využití druhotných surovin. Důležitá je poptávka. „Pokud starosta vidí, že dostane 80 % na kontejnery, ty mu odveze svozovka, a dál už se nemusí starat, je to lákavá varianta, jak vyřešit své odpadové hospodářství a třeba se ani nezamýšlet dál. Když se toto změní, může to přinést změny do odpadového hospodářství,“ dodává.

   

  Lucia Lenická

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  438
  IT
  308
  Dotace a Finance
  1257
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze