Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Odpady

Odpad zdrojem 2020

Pátý ročník konference ocenil cirkulární počin roku

Jubilejní 5. ročník konference Odpad zdrojem 2020, pořádaný Institutem Cirkulární Ekonomiky (INCIEN) a CIRA Advisory se v prostorách Veletrhů Brno v rámci mezinárodního Urbis Smart City Fair zaměřil na evropskou zelenou dohodu, zodpovědné veřejné zadávání, vznikající centra pro opětovné využívání věcí nebo cirkulární skeny měst a obcí. Ocenění Cirkulární počin roku si z akce odnesli starosta obce Žehuň a majitel soběstačné farmy v Choťovicích Karel Horák a Lenka Mynářová z Nafigate corporation. Karel Horák představil chod této energeticky soběstačné farmy. Stovky hektarů rostlinné plochy zabezpečují potravu pro chov stovek zvířat a bioplynovou stanici, která zde stojí od roku 2012 a vytápí celou farmu i hotel. „Jako republika jsme se dostali mezi deset států na světě s nejvyšší užitkovostí. Za třicet let je to ohromný úspěch a v rámci Evropy jsou před námi jenom Vikingové. Dneska jsme na úrovni Německa a už jsme dávno předběhli vyspělé státy, jako je Holandsko a Francie,“ konstatoval oceněný Karel Horák.

Martin Veverka ze společnosti EY osvětlil, jak se za poslední období nakládalo s finančními investicemi v oblasti odpadového hospodářství. Podle něho velká část finančních prostředků v posledních čtyřech výzvách šla na podporu třídění, tedy popelnice a svozy. Poměrně malá část, asi pětina, na efektivnější technologie nakládání s odpadem a programy pro materiálové využití druhotných surovin. Důležitá je poptávka. „Pokud starosta vidí, že dostane 80 % na kontejnery, ty mu odveze svozovka, a dál už se nemusí starat, je to lákavá varianta, jak vyřešit své odpadové hospodářství a třeba se ani nezamýšlet dál. Když se toto změní, může to přinést změny do odpadového hospodářství,“ dodává.

 

Lucia Lenická

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze