Obaly od potravin a nápojů, papírové kapesníky, vlhčené ubrousky. Lidé od podzimu kvůli protiepidemickým opatřením jinam než do přírody prakticky nemohli a množství odpadků, jež tam pohodili, je enormní.
Hromadným jarním úklidovým akcím stojí v cestě pandemie. O individuální formu úklidu má zájem jen třetina dobrovolníků.
„Nepořádku se všude nahromadila kvanta, je ho násobně víc. Vyčíslit to úplně nelze, ale dvojnásobek zcela jistě. Na frekventovaných místech i víc,“ popsal Radek Janoušek, organizátor největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko.
Loni na jaře se úklidové akce kvůli vládním opatřením vůbec nekonaly. Letos se uskuteční za předpokladu, že lidé dodrží daná opatření. „Půjde o individuální úklid ve svém katastru a takzvaných pytlomatů. Míst, kde si lidé vezmou pytle a najdou instrukce, kde uklízet a kde zanechat nasbíraný odpad,“ dodal Janoušek.
Přiznal však, že zájem v Moravskoslezském kraji ani ve zbytku republiky není s předchozími roky srovnatelný, je zhruba třetinový. Podobné to je i jinde. „Lidé mají zájem, ale hodně to kleslo. Žádosti o pytle máme hlavně od obcí, organizací a škol. V předchozích letech byla čísla třikrát větší,“ konstatovala Veronika Andrlová z Českého svazu ochránců přírody, koordinátorka kampaně Ukliďme svět.
Nápor nebývalého množství návštěvníků přitom znamenal výrazný nárůst odpadu v krajině.
„Jednak bylo návštěvníků víc a jednak se do hor dostala úplně jiná skupina lidí. Těch, kteří jsou z měst zvyklí své odpadky nechat na místě a neodnášet je,“ uvedl šéf Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy František Jaskula.
Konkrétně na Pustevnách, jež patří k nejnavštěvovanějším a pandemie tato čísla ještě navýšila, zůstávaly kilogramy odpadků denně.
„Nárůst byl šílený. Hlavně plechovky od piva a plasty od nápojů. Denně jsme z košů na Pustevnách vyváželi deset až jedenáct stodvacetilitrových pytlů. Až teď, kdy se omezilo cestování mezi okresy, se to poprvé za minulé měsíce zastavilo,“ popsal správce Pusteven Igor Klimunda.
Některé odpadky z plných košů odnesl vítr, lidé je navíc odhazovali i kolem sebe. „Třeba pejskaři. Vezmou hovínko do pytlíku a ten odhodí do borůvčí,“ podotkl Klimunda.
Také šéf Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj předpokládá nárůst odpadků i poškození tras. Letošní zimu hodnotí jako enormní. Do Jeseníků se sjížděli lidé z celé republiky. Až předchozí necelé tři týdny je návštěvnost malá. Co po turistech v horách zbylo, se ukáže po tání sněhu. Jak budou ochránci úklid řešit, je otázkou.
„Spolupracujeme například se školami, což teď nehrozí. Možná by šlo domluvit se s provozovateli některých středisek,“ naznačil za Beskydy František Jaskula.
Beskydy v minulých letech odpadu zbavoval i obří jarní úklid Čisté Beskydy, jehož se naposledy zúčastnilo na pět tisíc lidí. Nasbírali 18 velkoobjemových kontejnerů. Správce Pusteven Igor Klimunda pro akci oslovoval i dětské domovy.
Letos se však ani tato akce na jaře neuskuteční. „Ještě na začátku roku jsme počítali s květnovým termínem, teď ani ten není jistý,“ řekla koordinátorka projektu Kateřina Piechowicz. „Uvidíme, jaká bude epidemická situace. Rádi bychom úklid uskutečnili, zvažujeme i jeho rozdělení do více dnů. Je v něm velká společná energie, týmový duch, poděkování horám.“
V Jeseníkách pomohou dobrovolní strážci přírody, tamní správa spolupracuje s pěti desítkami. V Poodří, kde letos odpadky do luk a lesíků roznesla i voda, jež se několikrát vylila, zatím vyčkávají.
„Loni jsme plánovali velkou akci, a museli jsme ji zrušit. Čekáme na vývoj situace, nechceme nic velkého organizovat zbytečně,“ řekl Zbyněk Sovík z tamní správy CHKO.
Zdroj: www.impuls.cz/regiony