Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceOdpady

Perníková popelnice za třídění odpadu: Nejlepší jsou Čenkovice

Oblíbená soutěž obcí v třídění odpadu O perníkovou popelnici 2021 má své vítěze. Patnáctý ročník soutěže ovládla obec Čenkovice, které vedle vítězství ve vlastní kategorii připadl i triumf absolutního vítěze.

„Skutečnost, že se samosprávám v Pardubickém kraji daří v tomto směru stále lépe komunikovat s občany a zlepšovat podmínky pro nakládání s odpady, je výbornou vizitkou pro samotné obce, pro jejich občany a ve svém důsledku i pro celý Pardubický kraj. Velmi si toho vážím, i když vím, že to není jednoduché. Chtěl bych proto vedení všech obcí a měst a hlavně všem odpovědným spoluobčanům moc poděkovat. Není to vždy samozřejmé a stačí velmi málo, aby se toto snažení pokazilo. Problematika a řešení nakládání s odpady včetně třídění je vlastně takový nikdy nekončící příběh. Je to běh na dlouhou trať, který vyžaduje trpělivost i důslednost. My ho ale musíme podstupovat kvůli budoucnosti. Kvůli přírodě a kvůli budoucím generacím,“ poznamenal radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.

Čenkovice uspěly v soutěži již poněkolikáté. V turisty oblíbené horské obci třídí občané papír, sklo, plasty, textil, jedlé tuky a oleje a drobný kovový odpad. Pro všechny druhy odpadů mají k dispozici sběrné nádoby na jednom místě. „V soutěži se nám daří hlavně díky lidem, kteří jsou v tomto směru uvědomělí. Přestože odpadu přibývá, tím víc se občané snaží třídit. Snažíme se jít jim vstříc, a proto máme nasmlouvaný týdenní svoz. Ze zkušenosti z okolních obcí vím, že lidé třídit přestanou, pokud už v kontejnerech není místo,“ uvedl starosta obce Josef Dostálek.

Oceňování úspěšných obcí a měst, jejichž občané poctivě třídí odpad, se letos opět konalo v tradičním jarním termínu, slavnostní vyhlášení se pak uskutečnilo v Dřítči u Pardubic. Soutěž O perníkovou popelnici každoročně pořádá společnost EKO-KOM společně s Pardubickým krajem. Tradiční součástí slavnostního vyhlášení je i ocenění obcí, které si dobře vedly v rámci zpětného odběru vysloužilého elektra kolektivních systémů Elektrowin a ASEKOL.

Hlavním kritériem pro hodnocení je množství vytříděného papíru, plastů, skla a kovů v kilogramech na obyvatele za rok. Body navíc mohou města a obce získat za sběr čirého skla, nápojových kartonů, kovů a papíru mimo veřejnou sběrnou síť, sběrné dvory a sběrná místa.

Obce v Pardubickém kraji patří v třídění odpadu k těm nejlepším v republice. V minulém roce dosáhlo velkého úspěchu město Choceň, když zvítězilo nejen ve své kategorii soutěže O perníkovou popelnici, ale ovládlo i celorepublikovou soutěž O křišťálovou popelnici.

Výsledky soutěže O perníkovou popelnici 2021:

Obce do 300 obyvatel
1. obec Čenkovice
2. obec Pustá Rybná
3. obec Plchovice

Obce do 2 000 obyvatel
1. obec Helvíkovice
2. obec Pastviny
3. obec Libchavy

Obce nad 2 000 obyvatel
1. město Holice
2. město Choceň
3. obec Opatovice nad Labem

Absolutní vítěz
obec Čenkovice

Skokan roku
obec Poběžovice u Holic

Kolektivní systém Elektrowin

obce do 2 000 obyvatel, město Nasavrky
obce od 2 001 obyvatel, město Jablonné nad Orlicí
speciální cena, město Přelouč

Kolektivní systém ASEKOL

obce do 2 000 obyvatel, obec Moravany
obce do 5 000 obyvatel, město Proseč
obce nad 5 000 obyvatel, město Přelouč
speciální odměna, obec Svídnice

FotoPardubický kraj
Zdroj: Pardubický kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
438
Energetika
496
IT
363
Dotace a Finance
1352
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze

Další článek
Co dělá dobrou školu?
Image