Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  AkceOdpady

  Perníková popelnice za třídění odpadu: Nejlepší jsou Čenkovice

  Oblíbená soutěž obcí v třídění odpadu O perníkovou popelnici 2021 má své vítěze. Patnáctý ročník soutěže ovládla obec Čenkovice, které vedle vítězství ve vlastní kategorii připadl i triumf absolutního vítěze.

  „Skutečnost, že se samosprávám v Pardubickém kraji daří v tomto směru stále lépe komunikovat s občany a zlepšovat podmínky pro nakládání s odpady, je výbornou vizitkou pro samotné obce, pro jejich občany a ve svém důsledku i pro celý Pardubický kraj. Velmi si toho vážím, i když vím, že to není jednoduché. Chtěl bych proto vedení všech obcí a měst a hlavně všem odpovědným spoluobčanům moc poděkovat. Není to vždy samozřejmé a stačí velmi málo, aby se toto snažení pokazilo. Problematika a řešení nakládání s odpady včetně třídění je vlastně takový nikdy nekončící příběh. Je to běh na dlouhou trať, který vyžaduje trpělivost i důslednost. My ho ale musíme podstupovat kvůli budoucnosti. Kvůli přírodě a kvůli budoucím generacím,“ poznamenal radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.

  Čenkovice uspěly v soutěži již poněkolikáté. V turisty oblíbené horské obci třídí občané papír, sklo, plasty, textil, jedlé tuky a oleje a drobný kovový odpad. Pro všechny druhy odpadů mají k dispozici sběrné nádoby na jednom místě. „V soutěži se nám daří hlavně díky lidem, kteří jsou v tomto směru uvědomělí. Přestože odpadu přibývá, tím víc se občané snaží třídit. Snažíme se jít jim vstříc, a proto máme nasmlouvaný týdenní svoz. Ze zkušenosti z okolních obcí vím, že lidé třídit přestanou, pokud už v kontejnerech není místo,“ uvedl starosta obce Josef Dostálek.

  Oceňování úspěšných obcí a měst, jejichž občané poctivě třídí odpad, se letos opět konalo v tradičním jarním termínu, slavnostní vyhlášení se pak uskutečnilo v Dřítči u Pardubic. Soutěž O perníkovou popelnici každoročně pořádá společnost EKO-KOM společně s Pardubickým krajem. Tradiční součástí slavnostního vyhlášení je i ocenění obcí, které si dobře vedly v rámci zpětného odběru vysloužilého elektra kolektivních systémů Elektrowin a ASEKOL.

  Hlavním kritériem pro hodnocení je množství vytříděného papíru, plastů, skla a kovů v kilogramech na obyvatele za rok. Body navíc mohou města a obce získat za sběr čirého skla, nápojových kartonů, kovů a papíru mimo veřejnou sběrnou síť, sběrné dvory a sběrná místa.

  Obce v Pardubickém kraji patří v třídění odpadu k těm nejlepším v republice. V minulém roce dosáhlo velkého úspěchu město Choceň, když zvítězilo nejen ve své kategorii soutěže O perníkovou popelnici, ale ovládlo i celorepublikovou soutěž O křišťálovou popelnici.

  Výsledky soutěže O perníkovou popelnici 2021:

  Obce do 300 obyvatel
  1. obec Čenkovice
  2. obec Pustá Rybná
  3. obec Plchovice

  Obce do 2 000 obyvatel
  1. obec Helvíkovice
  2. obec Pastviny
  3. obec Libchavy

  Obce nad 2 000 obyvatel
  1. město Holice
  2. město Choceň
  3. obec Opatovice nad Labem

  Absolutní vítěz
  obec Čenkovice

  Skokan roku
  obec Poběžovice u Holic

  Kolektivní systém Elektrowin

  obce do 2 000 obyvatel, město Nasavrky
  obce od 2 001 obyvatel, město Jablonné nad Orlicí
  speciální cena, město Přelouč

  Kolektivní systém ASEKOL

  obce do 2 000 obyvatel, obec Moravany
  obce do 5 000 obyvatel, město Proseč
  obce nad 5 000 obyvatel, město Přelouč
  speciální odměna, obec Svídnice

  FotoPardubický kraj
  Zdroj: Pardubický kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze