Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

    PromoNews

    Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

    2x měsíčně

    PromoDay

    Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

    5x týdně

    Představujeme vám

    Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

    1x měsíčně

    Akce

    Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

    1x měsíčně

    Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

    Odpady

    Sběr baterií v ČR se snížil Za první pololetí roku češi recyklovali 778 tun baterií

    V Česku na recyklaci skončí každoročně asi 1 700 tun vysloužilých přenosných baterií. To je necelá polovina baterií, které se dostanou do oběhu, přibližně jde o 46 %. Česko tak patří k lepšímu průměru v plnění kvót Evropské unie. Ovšem v letošním prvním pololetí se podle statistik společnosti ECOBAT podařilo vytřídit a předat k recyklaci 777 919 kilogramů baterií, což je ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o téměř 13 % méně. Propad je patrný zejména ve sběru ve firemním sektoru a u škol. Naproti tomu zhruba o 10 % se zvýšilo množství baterií vybraných prostřednictvím sběrných míst v obchodech a na městských a obecních úřadech. „Na statistikách odevzdaných baterií je patrné, že i do třídění a recyklace se promítají koronavirová opatření. Logicky klesl sběr baterií ve školách, které byly od března uzavřené. Méně je také baterií z průmyslu. Řešili jsme i dočasné výpadky na straně zpracovatelů baterií – recyklačních kapacit. Naopak dobrou zprávou je, že lidé na třídění nezanevřeli, a i v době koronakrize baterie dál poctivě odnáší na sběrná místa,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT, která v České republice zajišťuje sběr a recyklaci baterií.

    Tak jako další členské země Evropské unie je i naše republika vázána přísnou kvótou, že minimálně 45 % baterií, které se dostanou do oběhu, musí být předáno k recyklaci. Od roku 2016, kdy byla tato norma zavedena, jsme ji vždy překročili. V letošním roce hrozí, že ji vzhledem k okolnostem poprvé nesplníme. „Předpokládáme, že v druhé polovině roku by mohlo množství vybraných baterií růst, ale zda se ve sběru dostaneme na čísla minulých let, je zatím otevřenou otázkou. Pro nás je však především důležité pokračovat v investicích do bezpečnosti při sběru a skladování baterií. Zejména s nárůstem využívaní lithiových baterií a rozvojem e-mobility se toto téma dostává do centra pozornosti,“ dodává Petr Kratochvíl z ECOBATu.

    Aktuálně je v ČR více než 22 tisíc sběrných míst. Kromě červených venkovních kontejnerů na elektroodpad s otvorem na baterie je lidé můžou odevzdávat všude tam, kde se prodávají. Sběrná místa jsou i v některých školách, městských a obecních úřadech nebo ve firmách, od srpna lze baterie odevzdávat také na pobočkách České pošty. Odevzdané baterie jsou tříděny podle elektrochemických typů. Pak jsou předávány do recyklačních zařízení, kde jsou z nich pomocí různých technologických postupů získávány zejména kovy – například olovo, nikl, zinek, mangan, kadmium, kobalt a další. Z jedné tuny baterií lze recyklací znovu získat až 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi.

    Nejčtenější kategorie
    Chytré město
    412
    Energetika
    440
    IT
    308
    Dotace a Finance
    1261
    Odpady
    228

    Nezmeškejte žádné informace!

    Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze