Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Odpady

Sběr baterií v ČR se snížil Za první pololetí roku češi recyklovali 778 tun baterií

V Česku na recyklaci skončí každoročně asi 1 700 tun vysloužilých přenosných baterií. To je necelá polovina baterií, které se dostanou do oběhu, přibližně jde o 46 %. Česko tak patří k lepšímu průměru v plnění kvót Evropské unie. Ovšem v letošním prvním pololetí se podle statistik společnosti ECOBAT podařilo vytřídit a předat k recyklaci 777 919 kilogramů baterií, což je ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o téměř 13 % méně. Propad je patrný zejména ve sběru ve firemním sektoru a u škol. Naproti tomu zhruba o 10 % se zvýšilo množství baterií vybraných prostřednictvím sběrných míst v obchodech a na městských a obecních úřadech. „Na statistikách odevzdaných baterií je patrné, že i do třídění a recyklace se promítají koronavirová opatření. Logicky klesl sběr baterií ve školách, které byly od března uzavřené. Méně je také baterií z průmyslu. Řešili jsme i dočasné výpadky na straně zpracovatelů baterií – recyklačních kapacit. Naopak dobrou zprávou je, že lidé na třídění nezanevřeli, a i v době koronakrize baterie dál poctivě odnáší na sběrná místa,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT, která v České republice zajišťuje sběr a recyklaci baterií.

Tak jako další členské země Evropské unie je i naše republika vázána přísnou kvótou, že minimálně 45 % baterií, které se dostanou do oběhu, musí být předáno k recyklaci. Od roku 2016, kdy byla tato norma zavedena, jsme ji vždy překročili. V letošním roce hrozí, že ji vzhledem k okolnostem poprvé nesplníme. „Předpokládáme, že v druhé polovině roku by mohlo množství vybraných baterií růst, ale zda se ve sběru dostaneme na čísla minulých let, je zatím otevřenou otázkou. Pro nás je však především důležité pokračovat v investicích do bezpečnosti při sběru a skladování baterií. Zejména s nárůstem využívaní lithiových baterií a rozvojem e-mobility se toto téma dostává do centra pozornosti,“ dodává Petr Kratochvíl z ECOBATu.

Aktuálně je v ČR více než 22 tisíc sběrných míst. Kromě červených venkovních kontejnerů na elektroodpad s otvorem na baterie je lidé můžou odevzdávat všude tam, kde se prodávají. Sběrná místa jsou i v některých školách, městských a obecních úřadech nebo ve firmách, od srpna lze baterie odevzdávat také na pobočkách České pošty. Odevzdané baterie jsou tříděny podle elektrochemických typů. Pak jsou předávány do recyklačních zařízení, kde jsou z nich pomocí různých technologických postupů získávány zejména kovy – například olovo, nikl, zinek, mangan, kadmium, kobalt a další. Z jedné tuny baterií lze recyklací znovu získat až 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
438
Energetika
496
IT
363
Dotace a Finance
1352
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze