Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

    PromoNews

    Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

    2x měsíčně

    PromoDay

    Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

    5x týdně

    Představujeme vám

    Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

    1x měsíčně

    Akce

    Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

    1x měsíčně

    Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

    Odpady

    Trendy: Stavební odpad v Česku a jeho využití

    Image

    Prudký růst světové populace a její soustředění do velkých měst představuje velký nápor na stavebnictví a výrobu stavebních materiálů. Právě recyklace stavebních materiálů je účinným řešením, jak uspokojit požadavky na výstavbu nových budov a současně docílit trvale udržitelného rozvoje na zemi.

    ,,Firma RED-BETON s.r.o. nabízí řešení, jak účelně zpracovat stavební odpad vznikající při demolici starých budov, umíme z něj vyrobit recyklované kamenivo požadované čistoty a křivky zrnitosti a následně pak i beton a různé prefabrikované výrobky. Přitom beton vyrobený z takto získaného recyklovaného kameniva má nižší objemovou hmotnost a výrobní náklady jsou až o 20% nižší než je tomu u betonu z přírodního kameniva“ říká Miroslav Duchoň, výkonný ředitel společnosti RED-BETON s.r.o.

    Strategicky se koncept výroby betonu z recyklovaného kameniva opírá o snižující se dostupnost přírodního kameniva do betonu. Využití recyklovaného kameniva a snížení těžby přírodního kameniva je tedy nezbytné pro zachování trvalé udržitelnosti na zemi.

    V Česku se ročně vyprodukuje více než 12 milionů tun stavebních odpadů což je více než 60% všech v Česku vyprodukovaných odpadů. V EU se podíl stavebních odpadů na celkové produkci odpadů pohybuje kolem 35%. Celosvětově se vyspělé země blíží 30%, rozvojové země pak 60%.

    Celková produkce odpadů v roce 2019 (CENIA)

    Řešení firmy RED-BETON s.r.o. umožňuje jen v Česku ročně zpracovat až 1/3 všech stavebních odpadů do recyklovaného betonu, tím by se výrazně snížil podíl stavebních odpadů na celkové produkci odpadů a omezilo by se tak i skládkování stavebních odpadů.

    Evropská unie dnes v rámci oblasti ochrany životního prostředí razí cíle ochrana klimatu, snížení znečištění životního prostředí a udržitelný hospodářský rozvoj. Pokud jde o předcházení vzniku odpadu, stanoví evropská rámcová směrnice o odpadech, která vstoupila v platnost v roce 2010, závazné recyklační kvóty pro státy Evropské unie. Cílem je vyrábět vysoce kvalitní stavební výrobky ze stavebního odpadu ve smyslu uzavřeného cyklu.

    V rámci plánu ,,Green Deal“ Evropská unie stanovila minimální množství využitého recyklátu v použitých materiálech. Například v Národním plánu obnovy, tedy evropské finanční injekce, díky které by se česká ekonomika měla po koronavirové pandemii snadněji restartovat, je oběhové hospodářství vypíchnuto jako jedna z priorit. Zadavatelé by měli na projektech vyžadovat podklady, které prokážou, že 70% stavebního a demoličního odpadu bylo znovu použito, připraveno k opětovnému použití, recyklováno nebo zlikvidováno způsobem šetrným k životnímu prostředí.

    Zvyšováním podílu recyklace a snižováním skládkování se zabývá i nový Zákon č. 541/2020 Sb. o odpadech, která vstoupil v platnost 1.1.2021. Tento má za cíl do r.2030 postupně zvyšovat míru recyklace až na 70%, postupně snižovat podíl skládkování až na 10% a od 1. ledna 2030 bude dokonce zakázáno skládkovat recyklovatelné odpady.

    Co lze z RED-BETONu vyrobit:

    §  Čerstvý beton pevnostní třídy C12-15 až C25-30 připravený k přesunu na stavbu pro základové pásy, podkladní betony, výplňové betony apod. Přitom tento beton má lepší tepelně izolační vlastnosti, má nižší objemovou hmotnost a výrobní náklady jsou až o 20% nižší než je tomu u betonu z přírodního kameniva

    §  Různé prefa výrobky jako jsou betonové bloky, silniční panely, svodidla, opěrné stěny, plotové dílce a sloupky, plotové tvarovky, dekorativní zahradní dlažba nebo lavičky apod.

    ,,Pokud bychom vyráběli beton z recyklovaného kameniva, ušetřili bychom spotřebovávání neobnovitelných zdrojů přírodního kameniva a výrazně bychom tak zkrátili uhlíkovou stopu kterou s sebou nese používání přírodního kameniva při výrobě betonu“ říká pan Miroslav Duchoň ze společnosti RED-BETON s.r.o.

    Foto a zdroj: EnviWeb

    Nejčtenější kategorie
    Chytré město
    380
    Energetika
    399
    IT
    271
    Dotace a Finance
    1182
    Odpady
    210

    Nezmeškejte žádné informace!

    Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze