
Nerecyklovatelné odpady se využívají v podobě homogenizovaných paliv při výrobě cementů v Prachovicích
Kraj klade důraz na zvýšení úrovně environmentálního vědomí obyvatel
Pokud bychom se podívali na vývoj ohledně komunálních odpadů v Královehradeckém kraji, data Ministerstva životního prostředí říkají, že tento kraj je na tom z hlediska plnění priorit odpadové hierarchie v mezikrajském srovnání nejlépe, neboť z dlouhodobého pohledu vykazuje nejmenší nárůst produkce komunálních odpadů ze všech krajů. Hlavní prioritou platné odpadové hierarchie je právě snižování produkce odpadů.
Celková produkce komunálních odpadů na obyvatele se v tomto kraji od roku 2009 dle výpočtu MŽP zvýšila jen o 18,4 % na 519,5 kg.obyv. v roce 2021. Uvedený mírný nárůst produkce lze přičíst především zvýšení produkce, resp. vykazování, biologicky rozložitelného odpadu, a to v důsledku zavedení jeho separace.
O aktivních obcích a o kvalitní intenzifikaci systémů separace v tomto kraji svědčí snížení celkové produkce směsného komunálního odpadu na obyvatele mezi lety 2009–2021. Ta se i přes proběhlé navýšení hospodářského výkonu a spotřeby za uvedených více než dvanáct let snížila o 6,8 % na hodnotu 260,3 kg.obyv.-1. Podíl produkce směsného komunálního odpadu na celkové produkci komunálních odpadů na obyvatele ve sledovaném období poklesl z 63,6 % na 50,1 %. To potvrzuje nárůst podílu tříděné frakce komunálních odpadů. I tento kraj však má v tomto směru ještě velký potenciál ke zlepšení. Podle cílů oběhového hospodářství EU by měla být produkce směsných komunálních odpadů (SKO) do roku 2030 snížena o 50 %. V případě Královehradeckého kraje je tedy cílem snížení hranice produkovaného SKO na hodnotu kolem 135 kg.obyv.-1.
Analýzou dat z řady obcí a měst v tomto regionu nicméně vidíme velmi pozitivní trend cca od roku 2017, právě v navyšování podílu vytříděných složek komunálních odpadů, které končí v barevných sběrných nádobách a kontejnerech. Nejinak je tomu v krajském městě Hradci Králové, které jako jedno z prvních velkých měst v České republice aktivně zavedlo door-to-door systém a nabídlo sběrné nádoby občanům až do jejich rodinných domů. Tento systém se zde velice osvědčil a výkon třídění některých složek odpadů vzrostl i o desítky procent. Zkušenosti jsou přenášeny na stále větší počet obcí v celém kraji.
Královéhradecký kraj klade velký důraz na zvýšení úrovně environmentálního vědomí všech obyvatel kraje. Již několik let je realizován projekt Čistá obec, čisté město, čistý kraj. V rámci tohoto programu se mohou obyvatelé a obce zapojovat do mnoha zajímavých akcí podporujících odpadové hospodářství v kraji, a to ve spolupráci s místními svozovými firmami. Díky tomuto programu si obce mohou také rozšířit sítě sběrných nádob na separované komodity a rozšířit sběrné dvory.
Z hlediska využití dotačních prostředků se v tomto kraji obce aktivně zapojily např. do pořízení kompostérů pro občany s cílem snížení produkce bioodpadu, dále se velké množství žádostí týkalo rozšíření počtu sběrných nádob na tříděné složky komunálních odpadů – na rozvoj door-to-door systémů, podpořeny byly také projekty na technologickou úpravu a třídění odpadů, včetně nakládání s kaly z ČOV.
Podobně jako jinde v republice, i zde je nedostatek koncovek na materiálové využití odpadů. Každá nová technologie je proto vítána a zpravidla je i podporována z OPŽP. Co se týká energetického využití odpadů, dlouhodobě se daří nerecyklovatelné odpady z tohoto kraje využívat v podobě homogenizovaných paliv z odpadů (TAP) odpovídajících přísným evropským ISO normám v prakticky bezodpadové technologii v rámci výroby cementu v cementárně Prachovice. Zde tyto odpady již řadu let úspěšně nahrazují fosilní paliva, čímž šetří naše životní prostředí.
Petr Havelka
Ředitel Asociace odpadového hospodářství
Foto Cementárna Prachovice
Strategie, dobrý management a výměna zkušeností
