Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

    PromoNews

    Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

    2x měsíčně

    PromoDay

    Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

    5x týdně

    Představujeme vám

    Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

    1x měsíčně

    Akce

    Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

    1x měsíčně

    Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

    EnergetikaOdpady

    Zařízení na spalování odpadu u Mělníka by mohlo zkušebně fungovat za pět let

    Zařízení na spalování odpadu u Mělníka by mohlo začít zkušebně fungovat na přelomu let 2027 a 2028. Nyní pokračuje tendr na dodavatele stavby, uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí ČEZ Alice Horáková. Takzvané ZEVO (zařízení na energetické využití odpadů) má sloužit pro likvidaci komunálního odpadu a výrobu tepla v Horních Počaplech u Mělníka. Nahradí dosavadní skládkování komunálního odpadu, které bude podle současné odpadové legislativy od roku 2030 zakázané.

    Investorem stavby je energetická společnost ČEZ. Náklady na vybudování zařízení dosáhnou několika miliard korun, přesná částka bude známa po dokončení tendru. ČEZ nyní vybírá firmu, která zařízení vybuduje. „Na základě dalších parametrů bude o realizaci rozhodnuto během letošního roku. Spuštění zkušebního provozu očekáváme na přelomu roku 2027/2028,“ uvedla Horáková.

    Roční kapacita plánovaného zařízení má být 320.000 tun ročně. Současně se počítá také s větším podílem recyklace odpadu a snižováním jeho celkového množství. V roce 2021 činila produkce komunálního odpadu ve Středočeském kraji podle dat Českého statistického úřadu 774.000 tun, o rok dříve to bylo 820.000 tun. Cílem Evropské unie do roku 2035 je recyklovat 65 procent veškerého komunálního odpadu.

    Komunální odpad se jako surovina pro výrobu tepla využívá v řadě evropských zemí, například Německu, Rakousku, Dánsku, Švýcarsku, Norsku a dalších.

    Foto a zdroj: Energy Hub

    Nejčtenější kategorie
    Chytré město
    380
    Energetika
    397
    IT
    270
    Dotace a Finance
    1177
    Odpady
    210

    Nezmeškejte žádné informace!

    Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze