Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

EnergetikaOdpady

Zástupci kraje Vysočina si ve Francii prohlédli budoucí úložiště jaderného odpadu

V závěru minulého týdne navštívil hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a náměstkyně hejtmana Hana Hajnová průmyslové centrum pro geologické úložiště ve Francii. V lokalitě Meuse/Haute-Marne na severovýchodě země bude podle schváleného projektu vybudováno mezi lety 2025 až 2050 podzemní úložiště středně a vysoce radioaktivního odpadu. „Nabídka na prohlídku centra vzešla od francouzského velvyslance v Česku, který byl nedávno na návštěvě v Kraji Vysočina. Oslovili jsme všechny dotčené starosty z obou vytipovaných lokalit na Vysočině i zástupce neziskových organizací, zda se chtějí cesty do Francie zúčastnit,“ přiblížil hejtman Vítězslav Schrek. Z oslovených starostů přijal pozvání starosta obce Oslavice Pavel Janoušek a za neziskový sektor se účastnila Hana Veronika Konvalinková.

Projekt na vytvoření hlubinného úložiště CIGEO funguje v dané lokalitě od roku 2000 a zastřešuje ho státní organizace ANDRA. V rámci projektu byla vybudována podzemní laboratoř a také technologické centrum pro veřejnost, které ročně navštíví více než 12 000 lidí. Zástupci Kraje Vysočina měli přímo na místě možnost seznámit se jak s projektem CIGEO, tak i s aktivitami občanského výboru CLIS, jehož úkolem je informovat dotčené obyvatelstvo o činnostech prováděných v laboratoři, sledovat výzkum a dosažené výsledky i zadávat vypracování oponentních posudků. Činnost výboru financuje z poloviny stát a z druhé poloviny původci jaderného odpadu ve Francii.

Společného setkání se účastnili také představitelé státní správy, regionu Grand Est, místních samospráv i zástupci podnikatelského sektoru. „Podle informací, které jsme se dozvěděli, šla francouzská vláda cestou oslovení všech regionů s vhodným podložím a nechala na jejich rozhodnutí, zda se o projekt úložiště na svém území chtějí ucházet. Zároveň s tím bylo od počátku jasné, jaké investice státu a v jakém celkovém objemu budou v území postupně realizovány,“ doplnila výstupy setkání náměstkyně Hana Hajnová. Legislativně je už nyní ošetřen i proces ukončení provozu jaderného úložiště v Meuse/Haute-Marne. Až do roku 2150 bude možné radioaktivní odpad vyzvednout z podzemí a najít pro něj další uplatnění, v opačném případě bude po tomto datu podzemní úložiště zakonzervováno a trvale uzavřeno.

V České republice jsou v tuto chvíli vytipovány čtyři možné lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu. Dvě z nich se nacházejí v Kraji Vysočina, a  to lokalita Hrádek na Jihlavsku a Horka na Třebíčsku. „Podle mého názoru stát od začátku nezvolil vhodnou strategii a nevěnoval dostatečnou pozornost komunikaci s dotčenými obcemi a jejími obyvateli. V tom spatřuji hlavní důvod, proč z našich obcí zaznívají tak kritické hlasy a téměř nulová podpora úložišti. Státu se zatím nepodařilo rozptýlit obavy občanů o bezpečnost celého projektu a ani případné socioekonomické dopady na jednotlivé lokality i celý region nebyly zatím nijak konkrétně specifikovány. Zásadní rozdíl vidím v tom, že francouzské regiony Meuse i Haute-Marne berou vybudování úložiště jako příležitost k rozvoji svého území a možnost získání nemalých investic státu do infrastruktury a podpory místních podnikatelských záměrů,“ říká hejtman Schrek.

Pozn.: CIGEO (Centre for Geological Disposal)
je projekt na vytvoření hlubinného úložiště středně a vysoce radioaktivního materiálu v Meuse/Haute-Marne. Podle projekce bude budováno mezi lety 2025–2050 a bude se skládat ze dvou zařízení na povrchu (na příjem materiálu a na technickou podporu) a hlubinného úložiště skládajícího se ze dvou sektorů podle míry radioaktivity materiálu. Objekt bude používán 100 let a bude možnost v případě nalezení nových technologií během této doby materiál kdykoli odplombovat a přemístit jinam nebo se ho zbavit šetrnější cestou, zároveň je proces silně zautomatizovaný. Projekt je už v této fázi financován původci odpadu.

Foto a zdroj: Kraj Vysočina

Nejčtenější kategorie
Chytré město
434
Energetika
492
IT
354
Dotace a Finance
1343
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze