Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Odpady

Zdražení pouze o 124 korun ročně, Jihlava bude dál za odpady doplácet

Od letošního roku platí nový zákon o odpadech, který městům výrazně zdražil skládkování. Zastupitelé Jihlavy proto schválili změny v obecní vyhlášce a navýšili poplatek na 804 Kč za rok. Stále však bude možné uplatit slevu ve výši 100 Kč na poplatníka.

Místo stávajících 680 Kč Jihlavané ročně zaplatí za odpad 804 Kč, tedy o desetikorunu měsíčně víc než doposud. I přesto bude Jihlava i nadále na systém nakládání s odpady doplácet. V přepočtu na jeden měsíc zaplatí každý obyvatel města 67 Kč. Za tyto peníze bude mít zajištěný kompletní odpadový servis – černé popelnice u domů, hnědé popelnice na bioodpad po celém městě, přes 300 kontejnerových stání na separovaný odpad, tři sběrné dvory na nebezpečný nebo objemný odpad či uliční odpadkové koše a řadu dalších služeb.

K navýšení poplatku a schválení nové vyhlášky vedl zastupitele především nový zákon o odpadech, který platí od začátku letošního roku a směřuje jednoznačně k omezování skládkování odpadů, podpoře recyklace a energetického využití odpadů.  Nová vyhláška začne platit od Nového roku 2022. Důvodem ke zdražení poplatku je také stále se zvyšující množství produkovaného odpadu, se kterým se zvyšují i náklady na jeho zpracování.

Město Jihlava se nově od začátku letošního roku stalo také poplatníkem tzv. skládkovacího poplatku, který v uplynulých letech neplatilo. Sazba za ukládání jednotlivých druhů odpadů na skládku se bude pro město do roku 2030 každoročně zvyšovat. Např. za uložení využitelných odpadů dojde k navýšení ze současných 800,- Kč/t až na 1 850,-Kč/t. Z těchto důvodů musí začít Jihlava méně skládkovat a zahájí postupné odklánění využitelných odpadů také do zařízení na energetické využití. Jako první se do spalovny SAKO v Brně začal už v letošním roce navážet z Jihlavy velkoobjemový odpad.

Zdroj: TZ město Jihlava

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze