Olomoucký kraj: Hejtmanství couvlo, kauzu Hněvotín rozporovat nebude

Publikováno: 9. 3. 2021Cca 2.2 min četbyKategorie: Kraje, Olomoucký kraj
SDÍLET

Rozloha šedesáti fotbalových hřišť orné půdy měla padnout za oběť výstavbě biomedicínského centra v těsném sousedství Hněvotína na Olomoucku. Nestane se tak. Obec se záměrem nesouhlasila, bránila se soudně a zvítězila. Hejtmanství kasační stížnost podávat nebude.
Zábor 44 hektarů ve prospěch výstavby předloni schválilo krajské zastupitelstvo. Projekt však narazil na odpor obce, která si tak velký developerský projekt na svém území nepřála. Podala proto žalobu na Olomoucký kraj. Místní se mimo jiné obávali zásahu do spodních vod a argumentovali i tím, že by se velké průmyslové haly stavěly v bezprostřední blízkosti rodinných domů. Soud žalobě Hněvotína vyhověl.
„Soud verdikt zdůvodnil tím, že veřejný zájem na stavbu biomedicínského a biotechnologického centra v tomto případě nepřevažuje nad ochranou zemědělského půdního fondu,“ sdělil starosta Jaroslav Dvořák.

Žádné další právní kroky

Olomoucký kraj, který dal původně projektu „zelenou“, nebude v souvislosti s rozhodnutím soudu podnikat další kroky. Hejtmanství nepodá kasační stížnost proti rozhodnutí soudu, který zrušil část zásad územního rozvoje Olomouckého kraje. „Jednalo se o zábor nejkvalitnější půdy o rozloze zhruba šedesáti fotbalových hřišť. S rozhodnutím soudu proto Olomoucký kraj souhlasí a nebude proti němu podnikat žádné právní kroky,“ uvedl Jan Šafařík, náměstek hejtmana pro regionální rozvoj s tím, že podání kasační stížnosti by pravděpodobně jen minimální šanci na úspěch.
Na nevhodnost umístění medicínského centra dlouhodobě upozorňoval i krajský zastupitel a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. „Několik let hrozilo, že na nejlepší půdě u obce Hněvotín budou stát další betonové haly, sklady nebo překladiště, přestože máme spoustu brownfieldů a jiných ploch, kde je takové věci možné postavit. To se mi vůbec nelíbilo,“ kvituje rozhodnutí Jurečka.
Další informace najdete na novinykraje.cz

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější