Oslavy sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

Publikováno: 11. 3. 2021Cca 2.2 min četbyKategorie: Aktuality z veřejné správy
SDÍLET

Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého konané v Nepomuku v roce 2021 jsou chystány jako největší událostí v novodobé historii městečka, kde se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil.
Otázkou zůstává, jak dlouhodobě chystaný program (od roku 2019) nakonec bude vypadat kvůli trvající pandemii koronaviru. Organizátoři už nyní počítají s tím, že řada plánovaných akcí pro veřejnost bude zrušena nebo se uskuteční improvizovaně s menším počtem účastníků nebo pouze prostřednictvím internetu.
Plánovaná akce podobného charakteru se naposledy konala v Nepomuku v roce 1993, kdy probíhaly oslavy 600 let od umučení tohoto světce. Zástupci nepomucké farnosti, Matice sv. Jana Nepomuckého a města Nepomuk se proto poctivě věnovali organizaci oslav již od jara 2019. Harmonogram oslav je rozdělen do několika bloků zahrnujících mše svaté a církevní program, koncerty, přednášky, výstavy a další doprovodné akce. Je třeba zmínit především mši svatou, kterou bude celebrovat Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský a primas český, za účasti všech českých a moravských biskupů, dále navazující zasedání České biskupské konference a dva hlavní koncerty – první pod taktovkou Plzeňské filharmonie, druhý s královnou opery Evou Urbanovou. Přednášky jsou zaměřeny na různá témata týkající se přímo či nepřímo svatojánského tématu, přednášejí renomovaní odborníci. Z hlavních výstav je třeba vyzdvihnout expozici obrazů akademické malířky Viktorie Kodl-Janotové, výstavu soch Václava Česáka a expozici původního mobiliáře ze zámku na Zelené hoře, který je zapůjčen do Nepomuku z depozitářů Národního památkového ústavu pouze na jednu sezónu. Důležité je také duchovní poslání i zapojení nejen celého regionu, ale i zahraničních svatojánských oblastí.
K akci už jsou nyní k dispozici mimořádné Programové noviny, ke stažení zde.
Změny v programu a další aktuální informace zde.
Zdroj: Matice sv. Jana Nepomuckého

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější