Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Osobnosti

Andrea Považanová: Osobnostní rozvoj pomáhá i starostům

„Starostové potřebují ke své práci informace. Včetně těch o sobě,“ říká Andrea Považanová, bývalá personální ředitelka společnosti Ringier Axel Springer CZ. Vystudovala diplomacii a mezinárodní vztahy se zaměřením na státní správu a personální management. Více než 17 let se věnuje strategickému poradenství pro vrcholový management nadnárodních firem. Mezi její klienty patří také lobbisté, podnikatelé a pracovníci státní správy.
Andrea Považanová poskytla časopisu PRO města a obce rozhovor, v němž prezentuje svá doporučení pro představitele veřejné správy, jak překonávat stres a motivovat lidi ke zdravému životu.
 
Co byste doporučila starostům, tajemníkům a dalším pracovníkům veřejné správy, kteří jsou v trvalém tlaku a stresu, který pandemie koronaviru ještě vyostřila?

Uvědomit si ho. Pozorovat, jestli to zvládnou sami a pokud vyhodnotí, že pomoc, potřebují tak si pro ni jít. Dbát na to, aby měli dostatek prostoru na spánek, jídlo a pohyb. Minimálně je starat se sám o sebe a velmi vítanou skutečností je rozložit si pracovní a osobní život do rovnováhy. Toto umožní se myšlenkově navrátit a nevzdalovat se od svých záměrů, které měli, když do svých pozic vstupovali.
Můžete popsat, jak se takový stres projevuje?

U každého se stres projevuje jinak. Možná to každý z nás o sobě i ví. Máme to nějak vypozorované. Tak jen pro připomenutí někdo nejí, někdo jí naopak hodně. Někdo nespí. Někdo má potřebu spát během dne (zaspat to). Někomu hlavou běží stále myšlenky a nejdou vypnout. Někdo má tělesné příznaky jako zažívací problémy, bolesti páteře nebo bolesti hlavy. To vše je také příznakem stresu. Někdo má tendenci naopak zahltit mozek a stále pracovat. Stres je výzva vlastního vědomí najít východisko ze stresového stavu. Každý ho může najít. Řešení je pro každého individuální
Prožitý lockdown má vliv na celkové zdraví mnohých lidí. Co s tím mohou dělat?

Pokud se dostaví zdravotní problém, je v první řadě vhodné jistě navštívit lékaře. Pokud se tady neprokáže přímá souvislost, pak doporučuji zaměřit se na prozkoumání psychického stavu a znovunastavení jeho rovnováhy. Existuje mnoho účinných nástrojů a přístupů, které odhalí zdroj nerovnováhy a umí ho rychle a efektivně znovu nastavit. Je možné docházet na individuální konzultace nebo skupinové workshopy, kde je možné si základní techniky osvojit a používat je v denním živote.
Jak motivovat ke zdravému životu své okolí? Co byste doporučila například starostům obcí a měst?

Americký novinář a spisovatel Thomas Friedman, který se věnuje zahraniční politice se řídí názorem, že optimismus je strategie úspěšné budoucnosti. Něco na tom je. Určující je být sám v pohodě. Vědět jaké jsou příznaky stresu a povzbuzovat své okolí k tomu, aby problém uviděli a šli ho řešit. Mohou se také zaměřit na pohodové vztahy na pracovišti. Starostové se mohou věnovat komunikačním technikám řízení (vidění konfliktu, umění ho popsat a komunikovat ho). Takto budou zajištěny klidné funkční vztahy na pracovišti a lidé se mohou koncentrovat na pracovní úkoly a strategické vize.
Pandemie omezila potkávání lidí, uzavřela je v úzkých komunitách, rodinách, ale i na pracovišti. Jak nastartovat „běžné“ pracovní vztahy?

Hlídat, aby nevznikly zbytečné mezilidské konflikty mezi lidmi, kteří se dlouho neviděli. Komunikovat s lidmi. Klást otázky. Vnímat atmosféru na pracovišti.
Změnila se vaše profese kouče za poslední rok, jak?
Oproti době před pandemií, kde byly v popředí témata jako kariérní růst a podpora komunikačních dovedností se v posledním roce lidé více zaměřují na zvládání stresu a rozložení kapacit mezi pracovním a osobním životem. Mnozí nedokážou sami naskočit do toho starého před pandemií. Potřebují novou motivaci, nový směr. Mnoho lidí sami sebe poprvé v životě potkávají na pokraji vyhoření což se projevuje jako apatie, nechuť, setrvačnost či pomalost. Aktuální jsou také témata financí a v rámci prošlé změny také nastartování nových přístupů a možností.
Jsou reálné možnosti jak z toho ven. Techniky jako GROW umožní se efektivně zorientovat. Techniky Transcendentálních meditací dají možnosti si odpočinout. Řízené rozhovory, skupinové kurzy s jasným know-how do každodenního života či individuální konzultace na míru. Tady klienti vykazují velké posuny za krátký čas. To vše je možné a řeší současnou situaci. Mohu Vám dát nástroje se kterými se dostanete do nejvyšších pater. Ale budete se muset změnit.
 
Mgr. Andrea Považanová
Strategické poradenství v oblasti řízení a rozvoje lidských zdrojů pro vrcholový management a státní správu a poradenství v oblasti komunikace.
Bližší informace najdete na: www.andreapovazanova.cz, https://www.andreapovazanova.cz/reference
www.linkedin.com/in/andreapovazanova

Nejčtenější kategorie
Chytré město
445
Energetika
509
IT
374
Dotace a Finance
1374
Odpady
250

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze