1. Která témata řešená na úrovni kraje se nejvíce dotýkají vašeho města?
2. Jak jste s řešením těchto témat spokojeni?
3. Co by se podle Vás mohlo či mělo na úrovni kraje zlepšit?
Luděk Štíbr, starosta města Rakovník (cca 16 000 obyvatel)
1. Společných témat máme celou řadu, ať už jde o zdravotnictví, dopravu, školství, turistiku nebo kulturu a sport. O všech by se toho dalo napsat mnoho.
2. Některá témata lze chápat pouze v dobrém. Jde především o spolupráci s Muzeem T. G. M., Rabasovou galerií nebo středními školami. Všeobecně se dá říci, že tato spolupráce je pro město jednoznačným přínosem. Jako pozitivní lze vnímat mimo jiné i dotační podporu v sociální oblasti nebo z krajského participativního rozpočtu.
Co nás naopak trápí, je již léta přetrvávající problém výstavby městského obchvatu a stav některých krajských komunikací. To, co by nám hodně pomohlo, jsou koncepce a strategie na delší období, ať už jde o komunitní plánování, cestovní ruch nebo implementaci eGovernmentu. V loňském roce nám byl zástupci kraje například představen projekt Chytrá kancelář starosty. Ten se měl od začátku letošního roku začít realizovat, ale do dnešního dne nás nikdo nekontaktoval.
3. Vlastně jsem odpověděl již v předchozí otázce. Vše se týká koncepčnosti krajských aktivit. Mohu to ilustrovat například nedostatečnou koordinací při opravách komunikací, když nedávno několik uzavírek silnic najednou téměř zablokovalo příjezdy do města. Chaotické jsou podle mého názoru také investice do oprav komunikací. Opravují se ty, které to zjevně nepotřebují (Nové Strašecí – Ruda), ale silnice na Žatec je oproti tomu dlouhodobě v katastrofálním stavu. Očekával bych také větší iniciativu kraje k zajištění rovného přístupu při poskytování zdravotní péče obyvatel. Letošní koronavirová krize ještě více odhalila problém, který (nejen) středočeskému zdravotnictví přináší rozdíl v úhradách poskytovaných zdravotními pojišťovnami různým typům nemocnic za stejnou péči. Neřešení problému povede k omezování služeb či případnému uzavíráním celých oddělení. Koncepcí se týká i neudržitelná situace kvůli dlouhodobému suchu. Město činí různá opatření, ale na zásadní změnu nestačí. Je stále více zřejmé, že to nepůjde bez koordinované pomoci kraje a státu.
Markéta Balková, starostka obce Hvožďany (cca 800 obyvatel, okres Příbram)
1. Jednoznačně nás nejvíce trápí stav krajských silnic a jejich údržba. Byť se nacházíme ve Středočeském kraji, jsme v Brdech v nadmořské výšce skoro 600 metrů a často je problém mít v zimě silnice sjízdné. Autobusová doprava tady není nijak frekventovaná, proto jsou lidé dojíždějící do práce závislí na dopravě vozem. Dále je to dostupnost a zachování zdravotní a sociální péče.
2. Spokojeni nejsme! Stav středočeských silnic je opravdu dlouhodobě žalostný, řekla bych, že platí pravidlo: čím dále od Prahy, tím horší silnice. Vím, o čem píši, jsme poslední vesnicí Středočeského kraje na pomezí Plzeňského a Jihočeského kraje. Takže když se chceme projet po pěkných silnicích, jedeme ke krajským sousedům.
3. Za sebe bych byla ráda, kdyby měl kraj lepší komunikaci směrem k obcím, třeba nabídl metodickou pomoc a rady. Možná teď mluvím za starosty, kteří jsou v úřadu krátce, ale to bylo asi to, co mi chybělo už před 11 lety, když jsem začínala starostovat já.
Ctirad Mikeš, starosta města Mělník (cca 20 000 obyvatel)
Mimo trvalé problémy, jako je například rozsah a občas i kvalita oprav komunikací ve správě Krajské správy údržby komunikací, je současným silným tématem pro město Mělník financování privatizovaných nemocnic. Středočeský kraj vytváří nerovné podmínky a prostředí pro činnost nemocnic v kraji tím, že z veřejných prostředků provozně a investičně podporuje jen nemocnice jím vlastněné. Ve Středočeském kraji jde o nemocnice Kladno, Mladá Boleslav, Kolín, Benešov a Příbram. Podle názoru starostů měst, na jejichž území působí nemocnice bez statutu krajská jako je Nemocnice Slaný, Nemocnice Mělník, Nemocnice Nymburk, Městská nemocnice Čáslav a Masarykova nemocnice Rakovník kraj postupuje v rozporu s normami českého a evropského práva. Z právních rozborů, které mají dotčená města k dispozici, vyplývá, že orgány veřejné správy nesmějí podporou zvýhodňující určitého soutěžitele narušit hospodářskou soutěž. A také, že jednostranné zvýhodňování konkrétních nemocnic je v rozporu s dobrými mravy a porušením zákona o ochraně hospodářské soutěže – jde o tzv. nekalou soutěž. Z tohoto důvodu vyzvala města a příslušné nemocnice v memorandu Středočeský kraj, aby ukončil stávající praxi selektivních dotací, porušování legislativních pravidel a poskytoval svým nemocnicím vyrovnávací platby pouze v souladu s platnou legislativou. Dále jsme žádali, aby kraj za stejných legislativních pravidel vytvořil srovnatelné podmínky formou služeb obecního hospodářského zájmu i pro další nemocnice kraje, které nejsou v jeho vlastnictví a poskytují veřejnou službu na základě smluv se zdravotními pojišťovnami. S tímto memorandem jsme na jednání s vedením kraje neuspěli a ten dále pokračuje ve stávající praxi. Minimálním požadavkem bylo vypsání grantů na nákup nové přístrojové techniky nebo na středně velké investice, a to pro všechny nemocnice v celkové roční částce cca 50 mil. Kč.
Radomír Starý