Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Jak to vidí starostovéKomunikace s občanyOsobnosti

Jak to vidí starostové

1. Která témata řešená na úrovni kraje se nejvíce dotýkají vašeho města?

2. Jak jste s řešením těchto témat spokojeni?

3. Co by se podle Vás mohlo či mělo na úrovni kraje zlepšit?

 

Martin Buršík, místostarosta města Příbram (cca 32 500 obyvatel)

1. Půjde přibližně o 10 procent, tj. 100 milionů Kč.

2. Ano, úsporná opatření běžných výdajů.

3. Žádné.

 

Radek Vincour, starosta města Uničov (cca 11 400 obyvatel, okres Olomouc)

1. V současné chvíli se výpadek pohybuje v objemu cca 15 mil. Kč, ale do závěru roku se podle odhadů dá předpokládat propad na celkových 30 mil. Kč. Do konce srpna můžeme očekávat částečné krytí propadů příjmem od státu ve výši cca 14 mil. Kč.

2. Dá se jen uspíšit záměr plánovaného prodeje pozemků či nemovitostí, ale to souvisí s nižším příjmem v letech dalších. Zvyšování poplatků či daní je kontraproduktivní, šlo by opět o zátěž pro fyzické či právnické osoby. Je zřejmé, že v letech příznivých je nutno tvořit rezervy pro roky méně příznivé.

3. K omezování investičních akcí dochází, převážně těch, které odklad snesou. Určitě se musíme soustředit na využití investičních akcí s dotačními tituly a v těchto případech mít v rozpočtu alokovanou částku na kofinancování. Současně město uvažuje i o variantě využití úvěru, ale pouze pro případ zásadně důležité investiční akce. V našem případě touto akcí může být rekonstrukce Městského klubu.

 

Svatopluk Pěček, starosta města Břeclav (cca 25 000 obyvatel)

1. Výpadek proti skutečnosti roku 2019 ve sdílených daních dosahuje částky 51 002 tis. Kč. Dalšími nemalými prostředky, konkrétně 12 628 tis. Kč, se město Břeclav na zmírnění dopadů koronaviru podílelo také zajištěním ochranných pomůcek, dezinfekčních prostředků, úlevami na místních poplatcích, nájmech, parkování atd. Celkem tato částka dosahuje hodnoty 63 630 tis. Kč.

2. Na výpadek jsme, mimo kompenzaci 1 200 Kč na obyvatele, reagovali snížením provozních výdajů v průřezu MÚ a jím zřizovaných příspěvkových organizacích v celkové výši 28 484 tis. Kč.

3. Došlo k odložení 14 investičních projektů či větších oprav v celkové hodnotě cca 34 000 tis. Kč. Proti tomu jsme ovšem zařazovali také akce nové (např. přístavbu speciálních učeben ZŠ). Čisté snížení reprodukční aktivity je cca 17 000 tis. Kč

 

Petr Lžíčař, starosta města Dobruška (cca 6700 obyvatel, okres Rychnov nad Kněžnou)

1. Avizovaný propad činí 12 milionů Kč. Z části by ho měla nahradit kompenzace 1200 korun ze státního rozpočtu na občana. Pro naše město to dělá přibližně 8 milionů korun. Po zaplacení této částky odhadujeme propad na 5 milionů Kč. Propad se samozřejmě ještě může navýšit nižším výběrem daní.

2. O něčem podobném neuvažujeme. Plánované akce připravujeme tak, jak jsme si předsevzali. Využijeme úspor z provozních výdajů.

3. Nechceme zatím odkládat nic. Příprava jednotlivých akcí běží, prioritou je výstavba sportovní haly. Chceme být připraveni na případné dotační možnosti.

 

Pavel Pacal, starosta města Třebíč (cca 35 500 obyvatel)

1. Prozatím jde o pouhé odhady, částku nelze přesně určit. Předpokládáme, že výpadek v daňových příjmech města za letošní rok se bude pohybovat v rozmezí 40 až 50 milionů Kč, a to včetně zahrnutí schválené kompenzace od státu, která bude zhruba 40 milionů Kč.

2. Určitě, tématem jsme se velmi intenzivně zabývali. Rozhodně nechceme finančně zatěžovat své občany, tedy nebudeme zvyšovat poplatky. Máme v plánu zapojit finanční prostředky z minulých let a z části také úvěr a musíme odsunout některé z investičních akcí, které jsme měli naplánované.

3. Je velice těžké určit, která investice je zbytná a počká ještě několik let a kterou je nutné udělat hned. Rozvoj města je nikdy nekončící záležitost a v posledních letech bylo vždy na každý rok naplánováno hned několik velkých investic. Rozhodně nebudeme odkládat plošné opravy silnic v majetku města nebo chodníků, protože jde o nezbytné věci, které lidé využívají denně. Odložili jsme například přístavbu hvězdárny v hodnotě více než 12 milionů Kč, výkupy pozemků za zhruba 5 milionů Kč, rekonstrukci semaforů na dvou křižovatkách za 7 milionů Kč a zhotovení některých projektových dokumentací.

 

Radomír Starý

Nejčtenější kategorie
Chytré město
437
Energetika
495
IT
361
Dotace a Finance
1350
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze