Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Osobnosti

Karel Kratochvíl: Těším se na konec „polodoby“

Starosta města Humpolec odpovídal před kamerou v seriálu Hovory S na dotazy měsíčníku PRO města a obce. Rozhovor byl publikován v červnovém vydání časopisu.

Vystupuje uvážlivě, s nadhledem, o složitých tématech dokáže hovořit srozumitelně. Je na něm patrná zkušenost znalce knih a knihkupce a člověka, který dokáže úspěšně vést téměř jedenáctitisícové město Humpolec na Vysočině, které se dlouhodobě umísťuje na první krajské příčce v anketě Město pro byznys. O tom, jak se město vypořádává s pandemickou situací i výzvami, jsme hovořili se sympatickým starostou města Humpolec Karlem Kratochvílem.

 
Čísla postižených covidem a očkovaných občanů naznačují postupný útlum pandemie. Co vám jako starostovi covid vzal?

Vzal mi spoustu nervů. Zřejmě podobně jako ostatním starostům a zastupitelům. Nikdy jsme se s ničím podobným nesetkali, nikdo na to nebyl připraven, ani naše samosprávy. Jsem ale rád, že nehledě na tuto situaci se nám podařilo udržet chod města, ale i investice. Snažili jsme se pracovat tak, aby občan, stresovaný pandemií, nepoznal příliš, že se toho tolik děje. Technické služby vyvážely odpady, svítilo se. V každém případě jsme se snažili udržet otevřené školky a také aby fungovaly školní jídelny i pro cizí strávníky a senioři si mohli zajít pro oběd. Ani jednou jsme nezavřeli úřad. Je to spousta zdánlivých maličkostí…

 

Jak se pandemická situace odrazila v investicích města?

Nedá se říct, že by nás zastihla úplně nepřipravené. Dokážeme reagovat na určité situace. Ale tato byla zcela mimořádná. Museli jsme řešit úspory a škrtat, omezit běžné výdaje a sáhnout i do investic. Ale ty hlavní zůstaly. S hrdostí musím říci, že důležité investice proběhly, aniž bychom nějak na rozpočtu utrpěli.

 

Kolik vašich občanů dojíždí za prací mimo město?

V podstatě tento problém v našem městě neznáme. I díky strategické poloze Humpolce u dálnice je v našem blízkém okolí CT park, kde je bohatá možnost zaměstnání. Do této lokality dojíždí až dva tisíce našich občanů. Tedy, údaj pochází z období před vypuknutím pandemie. Uvidíme, jaká bude situace v tomto a příštím roce.

 

Období pandemie přineslo zvýšený objem komunálního odpadu. Jak město obstálo se svozem odpadu?

Samozřejmě jako všude jsme zaznamenali masívní zvýšení směsného odpadu a následně také zdravotnického odpadu. Ale město jako takové v tomto čase obstálo.

 

V odpadové agendě jste u vás ve městě vsadili na systém door to door. Můžete nám jej přiblížit?

Systém v překladu od dveří ke dveřím umožňuje majitelům nemovitostí, aby si sami mohli s odpady hospodařit. Ale nejen se směsnými, ale i těmi separovanými. Zavádění tohoto systému probíhalo ještě před tím, než jsem nastoupil do funkce. Trochu jsem ho zdědil, ale okamžitě jsem si ho osvojil a zalíbil se mi. Odpady jsou celosvětový problém a systém door to door dokáže ještě více zefektivnit hospodaření s nimi a co největší separaci. Dokážeme tím lépe odpovědět na letos přijatý zákon, který nepočítá s ukládáním neseparovaného odpadu na skládky.

V rámci sdružení Sompo, kam patříme s téměř 120 obcemi, které mají společnost ve sto procentním vlastnictví, se i Humpolec připojil k tomuto zmíněnému systému. Narážíme při tom na drobnosti, ale to hlavní je, aby lidé systém přijali za svůj a chápali ho tak, že jim přináší výhody.

 

Co děláte pro to, aby občan systém vnímal jako přínosný? Ostatně, jak komunikujete s vašimi občany, pokud dotaz rozšířím do obecnější roviny?

Už v loňském roce v září se první zprávy o systému objevily v radničních listech, v Mobilním rozhlase. Samozřejmě používáme webové stránky města, facebook atd. Tak jsme postupně začali občany seznamovat s tím, co je čeká, a hlavně proč je to čeká. Věřím, že ten náš systém bude mít podporu.

 

Jednou ze zpětných vazeb je monitoring médií, který má město Humpolec od společnosti Toxin. Jak jste s ním spokojeni?

S touto službou jsem se setkal před několika lety. Analyzovali jsme její prospěšnost a zkusili jsme to. Po té zkoušce bylo pro nás jasné, že systém je pro nás užitečný.

 

Dovolíte mi dotaz na budoucí záměry vašeho města?

V současné době běží projekt výstavby nové mateřské školky. Je to dáno tím, že o tuto službu je mezi občany velký zájem. Mám z toho radost, že u nás v Humpolci chtějí bydlet mladé rodiny, mít děti a žít tady. Další s tím spojená investice je výstavba bytového komplexu v režii města. Snažíme se samozřejmě, aby město žilo i kulturou. Doposud to bylo nesnadné. Prostřednictvím online aktivit jsme chtěli připomenout, že kultura, která teď zažívá krušné doby, tu zkrátka mezi námi dále je a žije. A o to se chceme snažit i do budoucna.

 

Jedním z problémů, které město řeší, je nedostatek lékařů. Co s tím chcete dělat?

Odpověď na tuto důležitou otázku je skutečně nesnadná. Na nedostatek především ambulantních lékařů si stěžuje snad každé menší město v naší republice. Logicky, když občané nemají lékaře, ať už jde o praktického lékaře, zubaře atd., tak se obracejí na nás starosty. Přitom my nejsme úplně ti, kteří situaci mohou vyřešit. Přesto jsme se se situací nechtěli smířit a šli jsme aktivně proti tomu. Setkali jsme se se zástupci Kraje Vysočina a VZP, chtěli jsme rozklíčovat, v čem je problém. Z těchto návštěv a konzultací vyplynulo, že se by se mohlo jednat o legislativní problém. A tak jsme oslovili naše legislativce, senátory. Ve chvíli, kdy to pandemická situace dovolí, máme přislíbeno v Senátu veřejné slyšení na toto téma.

 

Město Humpolec patří mezi turisty často navštívená města v Kraji Vysočina. Čím byste pozval naše čtenáře k jeho návštěvě?

Vedle zajímavé historie, sportovních a relaxačních možností je jistě přitažlivým faktorem ocenění Město pro business. A to jak v kvalitě života, občanského vybavení, možností pro podnikání a řadě dalších faktorů. Naše město leží v samém srdci Kraje Vysočina, je ideálně dostupné z dálnice D1 i hromadnou dopravou. Město Humpolec splňuje vlastně atributy „řeckého města“.

 

Řeckého města?

To je urbanistická záležitost, kdy je město při počtu sedmi až deseti tisíc obyvatel vstřícné ke svým občanům tak, že nemusí používat dopravní prostředky. Vše je v docházkové vzdálenosti. Naše město vlastně vůbec neprovozuje městskou dopravu. Dopravu v okolí města nám zajištuje kraj v rámci meziměstských autobusových spojů.

 

Abychom skončili pozitivně, ještě jedna otázka. Co byste si vy, jako starosta města Humpolec, přál?

Moc bych si přál, aby skončila tato divná polodoba, charakterizovaná takovým položivotem, aby co nejdříve skončila. Věřím, že se budeme moci vrátit tam, kde jsme skončili zhruba před rokem. A aby nás to vše co nejméně poznamenalo na duši. To je asi to nejpodstatnější.

 

Milan Mostýn

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
247

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze