Ambasadorem roku 2020 v oblasti veřejné správy se stalo statutární město Děčín, za něž hovoří tajemník magistrátu města Ing. Jaromír Zajíček, MPA.
Tajemník magistrátu města Děčína Ing. Jaromír Zajíček, MPA, Ambasador kvality ČR 2020, poskytnul následující rozhovor, v němž přibližuje práci vedení statutárního města Děčín i výzvy soutěže Ambasador kvality ČR.
1. Můžete nám představit Vaše statutární město?
Děčín je nejníže položeným městem České republiky /135 m n.m./. Rozprostírá se v široké kotlině na obou březích Labe. Díky své poloze je často nazýván bránou severních Čech. Leží v údolí řeky Labe v místech, kde jeho přítoky Ploučnice z pravé a Jílovský potok z levé strany oddělují krajinu Českého středohoří od skalnatých srázů Labských pískovců. Blízkost národního parku České Švýcarsko nabízí dobrodružné výpravy za překrásnou přírodou s četnými vyhlídkami, velkolepými skalními masivy a historickými památkami. Je významným říčním přístavem, důležitým železničním uzlem a leží na křižovatce několika významných silničních tahů. Zaujímá rozlohu 117,7 km2, k 1.1.2020 zde bylo přihlášeno k trvalému pobytu 48 594 obyvatel.
2. Váš úřad je držitelem mnoha ocenění, můžete nám je přiblížit?
Přehled ocenění, která statutární město, magistrát města a jeho zaměstnanci obdrželi, je v příloze. Z těchto vybírám zejména:
- 2006 – Zlatý erb – 1. místo „Webová stránka“ v celostátní soutěži 2006
- 2008 – Město pro byznys 2008 – 1. místo v Ústeckém kraji
- 2009 – tajemník Magistrátu města Děčín Ing. Jaromír Zajíček, MPA, získal ocenění – Manažer roku 2009 – 1. místo v kategorii manažer odvětví státní a veřejná zpráva
- 2011 – Národní cena kvality ČR – Excelentní organizace
- 2011 – získání certifikátu ISO 9001:2008 pro statutární město a Magistrát města Děčín a dále další v r. 2014, 2017 a 2020
- 2012 – ocenění p. Evy Tomáškové cenou „Personalista veřejné správy 2012
- 2013 – Evropská cena prevence kriminality pro Městskou policii Děčín za projekt Asistent prevence kriminality
- 2014 – ocenění Ing. Jaromíra Zajíčka, MPA cenou „Personální manažer územní samosprávy v ČR“
- 2016 – cena veřejnosti – 1. místo v ČR –„ OTEVŘENO x ZAVŘENO“ za účast na rozhodování (Otevřená společnost, o.p.s.)
- 2016 – ocenění Ing. Jaromíra Zajíčka, MPA „Osobnost veřejné správy“
- 2018 – cena „ Neplejtvák“ – 1. místo v ČR – za zadávání veřejných zakázek
- 2020 – ocenění statutárního města Děčín – 1. místo v soutěži „Město pro byznys desetiletí“ v Ústeckém kraji
- 2020 – Ambasador kvality České republiky ve veřejném sektoru – 1. Místo
- 2020 – 1. místo v národní kole Mezinárodní ceny inovací „Quality Innovation Award“ (Děčínská karta)
Je to jen stručný průřez toho, čím bylo statutární město, jeho magistrát či jeho zaměstnanci oceněni, zejména na celostátní či mezinárodní úrovni. Je to výsledek soustavné a systematické práce všech zaměstnanců města a magistrátu, zejména těch na manažerských pozicích. Byli to zejména oni, kteří se o ta ocenění zasloužili a šířili věhlas nejníže položeného města po celé republice. Na druhou stranu za každým uděleným oceněním (příloha čítá 6 stran textu s přehledem ocenění) je potřeba spatřovat hodně a hodně práce, mnohdy daleko nad rámec běžných pracovních povinností.
3. Za rok 2020 jste získali ocenění Ambasador kvality ČR. Jaký byl impulz pro přihlášení se do soutěže?
Impulzem bylo získání informace o vítězství MČ Praha 10 v předchozím ročníku. Vzhledem k tomu, že je mi známo, že MČ Praha 10 v oblasti kvality patří ke špičkovým úřadům, byla to pro nás výzva v tom smyslu, že jsme se chtěli porovnat a poměřit, zda ještě statutární město Děčín a Magistrát města Děčín patří mezi ty úspěšné na úseku kvality práce, jak to mu bylo tradičně řadu let po provedené reformě veřejné správy k 1.1.2003.
4. Jak náročné bylo projít všemi nástrahami soutěže? Co hodnotitelé ocenili jako silnou stránku Vašeho úřadu.
Nevím, zda přípravu na hodnocení a rekapitulaci všeho pozitivního a inovativního, co statutární město a jeho magistrát realizoval nebo má k realizaci připraveno, lze považovat za nástrahy. Jak z výše uvedeného přehledu ocenění od roku 2002, kdy se Děčín stal obcí s rozšířenou působností, vyplývá, že se kvalitě práce věnoval ve všech směrech a vždy kvalitu směroval zejména ke spokojenosti jeho zákazníků – občanů. Zní to možná trochu formálně, ale skutečnost se vždy protkávala s každodenní praxí a denním provozem. Kvalitní kolektiv vedoucích pracovníků, který se po roce 2002 podařilo sestavit, se vždy snažil přicházet s inovativními nápady, případně realizovat věci úspěšně zavedené na jiných úřadech. Zejména jim k tomu byl vedením města a magistrátu dán prostor a možnost se realizovat.
Domnívám se, že hodnotitelé zejména ocenili zapálenost jednotlivých prezentujících pro věc. Doslova z nich čišelo nadšení a snahu nabídnout a prodat své dobré nápady tak, aby i ostatní po jejich realizaci zjistili, že tyto myšlenky mají smysl a že k něčemu lepšímu směřují.
5. Čím si myslíte, že můžete být inspirativní pro vedení ostatních měst? A naopak, kde berete inspiraci Vy?
Domnívám se, že statutární město Děčín a jeho magistrát byl a je po řadu let inspirativním pro ostatní města. Zejména lze poukázat na dříve každoročně pravidelně konané Národní konference kvality, které organizovalo Ministerstvo vnitra ČR. Na každé s nějakou inovací Děčín vystupoval a předával tak ostatním příklady a dobrou praxi. Na každé byl také Děčín nějakou cenou odměněn. To byl vždy podnět v tomto pokračovat a jít dál kupředu.
My jsme brali inspiraci jak na výše zmíněných konferencích kvality, tak například aktivním zapojením do celostátní Benchmarkingové iniciativy. Sdílení dobré praxe je téměř nevyčerpatelným zdrojem inspirace a dalších myšlenek, k jejichž realizaci pak už zbývá jen krok. Nikdy jsem nebránil, naopak podporoval členství svých podřízených v řadě pracovních komisí Ústředních správních orgánů, zejména pak na MV ČR, nebo v pracovních skupinách Svazu města a obcí ČR. Tak je vždy od koho čerpat nové nápady a inspiraci.
6. Podařilo se Vám uspět i v národním kole Quality Innovation Award s projektem Děčínská karta. Můžete nám přiblížit, o co konkrétně jde?
Cílem projektu je sjednotit platformu pro celé město, občany, instituce nebo subjekty a zjednodušit a zpřehlednit využívání služeb nebo produktů. Děčínská karta je platebním a identifikačním nástrojem. Slouží jako bezkontaktní platební karta nebo pouze jako čip.
Je možné ji využít v MHD pro placení jízd nebo jako nosič časového kupónu, dále jako identifikátor v docházkovém systému magistrátu města, ve školních jídelnách pro objednávání a výdej obědů; pro placení zboží a služeb i přes internet nebo jako běžnou bezkontaktní platební kartu. V současné době se řeší nahrazení čtenářského průkazu v městské knihovně Děčínskou kartou. V nejbližší době bude realizováno zapojení dalších organizací statutárního města a to např. možnost rezervace a zakoupení vstupenek do místní ZOO, Děčínského zámku, místního aquaparku a do Děčínského divadla.
7. Na co byste nalákali návštěvníky Vašeho města?
Každý, kdo do Děčína jednou přijede, své návštěvy rozhodně nelituje. Návštěvníci ve městě a jeho nejbližším okolí najdou adrenalinovou zábavu, památky, výlety po řece, zoologickou zahradu v jedinečném prostředí, moderní aquapark nebo mohou relaxovat u dobrého vína nebo kávy v řadě restauračních zařízení.
Rodiny s dětmi najdou přímo ve městě mnoho zajímavých aktivit, na které budou dlouho vzpomínat. Ti odvážnější si mohou zajít na největší komplex zajištěných cest a vylézt si sto metrů dlouhé trasy na vrchol Pastýřské stěny. Cestou se mohou kochat překrásnými výhledy na město a jeho dominantu zámek a na nejhlubší pískovcový kaňon Evropy. Ferratových cest je 16 různé obtížnosti – s výstupem jim mohou pomoci zkušení instruktoři. Ty je možné si objednat v Turistickém informačním centru. Stejně tak si lze zapůjčit raft a projet se Labským kaňonem po řece. Skvělou kombinací je potom návrat zpět na kole po Labské stezce. I tuto službu Vám zařídí informační centrum.
V horkém letním počasí si pak můžete odpočinout v zoologické zahradě. Ta je ukryta v lesoparku na Pastýřské stěně. Její návštěvu můžete spojit s návštěvou další dominanty města, vyhlídkové restaurace na Pastýřské stěně. Za návštěvu jistě také stojí Děčínský zámek a jeho prohlídky s Černým rytířem, zámecký park a zámecké zahrady s pávy. Zámek na skále s interesantní přístupovou cestou a nádhernou Růžovou zahradou rozhodně nesmíte při návštěvě Děčína vynechat. Pokud jste lovci filmových míst, v Děčíně a okolí jich najdete nepřeberné množství. V nedalekém skalním městě Tiské stěny se natáčely Letopisy Narnie, pohádka Malá mořská víla a několik amerických akčních filmů. V tajemném Dolském mlýně se natáčela legendární Pyšná princezna. Děčín je město mnoha možností, neopakovatelných přírodních scenérii a aktivních zážitků. Přijeďte se přesvědčit sami. Litovat určitě nebudete.
V Děčíně, červenec 2021
Ing. Jaromír Zajíček.
Více informací o soutěži Ambasador kvality ČR pro veřejnou správu naleznete na webových stránkách České společnosti pro jakost.