Ostrava zapojuje lidi ohrožené chudobou do běžného života, za pět let pomohla tisícům z nich

Publikováno: 10. 6. 2021Cca 2.6 min četbyKategorie: Kraje, Moravskoslezský kraj
SDÍLET

Ostrava se dlouhodobě potýká s problémy spojenými s chudobou a vyloučenými lokalitami. Před pěti lety se rozhodla, že ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování situaci změní. Ve městě od té doby vzniklo za podpory evropských fondů krizové bydlení pro nejzranitelnější občany a více než 450 sociálních bytů, ve kterých si zhruba 90 % domácností bydlení udrželo. Ve spolupráci s Agenturou a neziskovými organizacemi se také podařilo zastavit 180 neoprávněných exekucí, pomoci 800 lidem najít si zaměstnání a zabránit odebrání 84 dětí. Informace vyplývají z dlouhodobého monitoringu a evaluace, jejichž prezentace proběhla začátkem dubna na setkání takzvaného „lokálního partnerství“.
Ostravský příklad ukazuje, že k tomu, aby se lidé vyloučení z běžného života mohli odrazit ode dna, potřebují v první řadě střechu nad hlavou. „Pana Ladislava jsme objevili uprostřed lesa hned na počátku provozu služby terénní programy v lednu 2017. Žil ve stanovém příbytku s pěti psy. Živil se sběrem kovů, které našel v přilehlém okolí. Zjistili jsme, že pochází ze Slovenska a v ČR dlouhé roky pracoval jako havíř. 15 let žil bez občanského průkazu,“ popisuje Jana Němcová z Charity Ostrava, která službu vede. Po vzájemné dohodě a v intenzivní spolupráci s úřady a státním podnikem DIAMO podal pan Ladislav žádost o příspěvek na živobytí a začal dle splátkového kalendáře hradit dluh u zdravotní pojišťovny. Díky tomu se mu otevře možnost dosáhnout na starobní důchod a začít žít plnohodnotný život.
Město se proto před pěti lety zapojilo do projektu státní Agentury pro sociální začleňování, která pomohla propojit úřady, školy, místní organizace a zaměstnavatele, aby bylo možné sociální problémy ve městě řešit komplexně a s dlouhodobým efektem. Za podpory evropských fondů vznikl strategický plán, na jehož základě bylo financováno zřízení nebo rozšíření sociálních služeb, včetně terénního programu Charity Ostrava, který pomohl panu Ladislavovi dostat se z nejhoršího. Během pěti let se podařilo zajistit 450 sociálních bytů, zastavit 180 neoprávněných exekucí nebo pomoci 800 lidem najít si práci.
Více informací zde.
Zdroj: Agentura pro sociální začleňování

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější