Podporujeme Chlumec nad Cidlinou

Publikováno: 21. 2. 2022Cca 1.6 min četbyKategorie: Právo
SDÍLET

Sdružení místních samospráv ČR podporuje úsilí města Chlumec nad Cidlinou, které se snaží odvoláním k Nejvyššímu soudu dosáhnout zrušení předchozích rozsudků ve sporu s majitelem soukromého pozemku o povinnost odklízet listí z obecních stromů.

Jsme si dobře vědomi odpovědnosti, kterou v tomto ohledu obce – jako každý jiný vlastník – mají ve vztahu k vlastní zeleni. Tato odpovědnost, například povinnost odklízet listí, by však neměla být dohnána za hranici absurdity, musí mít rozumnou míru. Věříme, že Nejvyšší soud pomůže k nalezení takovéto rozumné míry. V opačném případě by se mohlo stát, že žalob, které budou inspirovány chlumeckou „kauzou“, bude přibývat a obce se ocitnou pod značným tlakem, aby zajistily v krajním případě každodenní a zcela dokonalý úklid spadaného listí, což by v praxi znamenalo obrovský nárůst nároků na finanční a lidské zdroje samospráv. A nejen jich, v podobné situaci jsou desetitisíce, možná statisíce soukromých vlastníků, kteří mají vysazené stromy v blízkosti hranic pozemku se sousedem.

Chceme proto městu Chlumec nad Cidlinou vyjádřit v jeho sporu morální podporu. Věříme, že Nejvyšší soud pomůže k nalezení racionálního řešení a zamezí vzniku laviny podobných sporů do budoucnosti.

Více o kauze zde.

Žádost o podporu města Chlumec nad Cidlinou

Zdroj: Sdružení místních samospráv ČR

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější